پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در جریان سرشماری زمستانی پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در سطح زیستگاه های تالابی استان کرمان، برای نخستین بار حضور شش قطعه زردپره تالابی (Emberiza schoeniclus) در سد تنگوئیه شهرستان سیرجان به ثبت رسید.
محمد ابراهیم صحتی ثابت کارشناس مسئول نظارت بر امور حیات وحش استان کرمان در این مورد گفت: پس از مشاهده این پرنده، با برنامه ریزی صورت گرفته اقدام لازم جهت زنده گیری، حلقه گذاری، بیومتری، تهیه نمونه پر جهت نگهداری در بانک ژن و تهیه فیلم و عکس از گونه مذکور صورت پذیرفت.

زردپره تالابی از خانواده زردپره و راسته گنجشک سانان بوده که به صورت بومی و مهاجر در برخی از استان های کشور زندگی می کند. تاکنون گزارشی از حضور این گونه در استان های کرمان، هرمزگان و جنوب استان سیستان و بلوچستان به ثبت نرسیده بود.

این پرنده به پوشش گیاهی مناطق مرطوب وابسته بوده و اغلب نیزارهای حاشیه پیکره های آبی، علفزارهای تالابی، ماندابها و چمنزارهای مرطوب و حاشیه رودخانه ها را به عنوان زیستگاه بر می گزیند.

این پرنده با منقار مخروطی و محکم عمدتا از مواد گیاهی و در دوره جوجه آوری از بی مهرگان تغذیه می کند. زردپره جزو پرندگان آوازخوان بوده و در خارج از دوره جوجه آوری پرنده ای اجتماعی است و در دسته های کوچک و بزرگ دیده می شود. زردپره دارای پروازی سریع و موجی شکل است و در هنگام نشستن دم را به صورت ناگهانی باز می کند.

بر این اساس یک قطعه زردپره تالابی زنده گیری و با شماره حلقه فلزی AA 9902 حلقه گذاری گردید و نتایج بیومتری نشان داد که طول بدن ۱۴۶ میلی متر، طول بال ۷۲ میلی متر، طول دم ۶۵ میلی متر، طول ساق پا ۲۱٫۶ میلی متر، طول نوک ۹ میلی متر و وزن پرنده ۱۸ گرم می باشد.