مدیرکل محیط زیست استان قزوین گفت: اجرای هر طرح ملی بویژه در حوزه راه نیازمند تهیه گزارش ارزیابی زیست محیطی است که عملیات احداث جاده قزوین، الموت به تنکابن به علت نداشتن این گزارش متوقف شده است.

مهر، صدرالدین علیپور روز چهارشنبه به مناسبت فرارسیدن هفته هوای پاک در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان که در محل اداره کل محیط زیست قزوین برگزار شد اظهارداشت: به مناسبت هفته هوای پاک از 29 دی ماه تا پنجم بهمن ماه برنامه های متتوعی در استان اجرا خواهد شد.

وی افزود: رسانه ها در فرهنگ سازی رعایت مسائل زیست محیطی نقش مهمی دارند و می توانند با اطلاع رسانی بموقع در روشنگری مردم بسیار موثر عمل کنند که با حضور خبرنگاران تخصصی نتایج کار بهتر خواهد بود.

علیپور یادآورشد: در شرایط کنونی که دامنه آلودگی هوا از پایتخت و کلان شهرها هم فراتر رفته و به اکثر شهرها و مراکز استانها گسترش یافته ضرورت توجه بیشتر به رعایت مسائل زیست محیطی را دو چندان کرده که باید مسئولان ذیربط و عموم مردم در این زمینه مشارکت جدی داشته باشند تا آسیبها کمتر شود.

حمایت از صنایع سازگار با محیط زیست در قزوین

مدیرکل محیط زیست استان قزوین بیان کرد: وضعیت صنعتی استان نیازمند یک بازنگری جدی در بخش آلایندگی است و باید در مسیری حرکت کنیم که استفاده از سوخت گاز، فیلترهای آلاینده و بازرسی های موردی و مستمر در صنایع جدی گرفته شود.

علیپور بیان کرد: استفاده از تکنولوژی سازگار در صنایع استان اولویت سازمان محیط زیست قزوین است تا در شرایط کنونی واحدهایی بتوانند در قزوین مستقر شوند که آلودگی کمتری داشته باشند.

راه اندازی بانک اطلاعاتی از آلایندگی صنایع

علیپور تصریح کرد: به نظر می رسد ارتباط موثری بین محیط زیست و صنعت برقرار نیست لذا اطلاعات جامعی از وضعیت آلاینده های صنعتی نداریم تا برنامه ریزی منطقی صورت گیرد که برای دریافت آخرین آمار از پایش ها بانک اطلاعاتی آلایندگی صنایع را راه اندازی و کامل خواهیم کرد تا برنامه های جدید بر اساس وضعیت موجود هماهنگ شود.

وی طرح اقتصاد سبز را از مسائل مهم حوزه محیط زیست در دوره مدیریت جدید عنوان کرد و گفت: باید مدیران صنعتی باور کنند که سخت گیریهای زیست محیطی برای سلامت نیروی کار واحدها، کاهش هزینه های تولید، آلودگی و جلوگیری از پیامدهای فراوانی است که می تواند آسیب های جبران ناپذیری به جامعه وارد کند و به صنایع هم آسیب جدی بزند.

علیپور بیان کرد: آموزش رانندگان تاکسی در استفاده از نوع سوخت و خودرو، توجه به معاینه فنی، کاهش مصرف سوخت مازوت در نیروگاه و برخی واحدهای صنعتی و تبدیل آن به گاز، استفاده از تصفیه خانه در واحدهای تولیدی آلاینده، توقف سیستم های آلاینده، در ردیف کارهای در دست اقدام محیط زیست استان قزوین است.

آلودگی سیمان آبیک با جدیت پیگیری می شود

وی افزود: آلودگی سیمان آبیک یکی از مسائل مهمی است که در بدو ورود به محدوده جغرافیایی استان کاملا مشهود و تاسف برانگیز است و هر چند از نظر اعمال قانون در حوزه شهرستان البرز قرار دارد اما پیگیری های لازم صورت گرفته تا با همکاری محیط زیست کرج برای رفع آلایندگی آن اقدام شود.

علیپور یادآورشد: برای ما سلامتی شهروندان مهم است و اگر با همه تعامل و همکاری که با واحدهای صنعتی صورت می گیرد بی توجهی به مسائل زیست محیطی ادامه پیدا کند ناپار به توقفر خطوط تولید آلوده کننده خواهیم شد.

این مسئول گفت: برای کنترل آلودگی صنعتی نیازمند سیستم پایش دقیق هستیم تا بتوان میزان آلایندگی هر واحد صنعتی را مشخص کرده و در مسیر رفع آن اقدام کنیم.

توقف پروژه ساخت جاده قزوین تنکابن به دلیل نداشتن گزارش زیست محیطی

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص مشکلات زیست محیطی ناشی از ساخت جاده قزوین، الموت به تنکابن اظهارداشت: قبل از اجرای هر طرح ملی لازم است تا گزارش زیست محیطی آن ارائه شود که متاسفانه این طرح فاقد این گزارش است و به دلیل عبور بخشی از جاده از پوشش های گیاهی و جنگلی و گذرگاه حیات وحش نگران وضعیت تخریب محیط زیست آن هستیم که فعلا کار متوقف شده است.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین بیان کرد: در بخشی از این مسیر لازم است برای حل این نگرانی های زیست محیطی تونل، زیرگذر و ایستگاههای محیط بانی برای حفاظت از گونه های جانوری ایجاد شود که به دلیل نبود برخی مسائل با پیگیری محیط زیست از ادامه اجرای عملیات ساخت این جاده جلوگیری شده است.

وی افزود: منتظر گزارش ارزیابی مسیر هستیم تا کمترین آسیب و تخریب در زمان اجرای طرح به این منطقه وارد شود و تا زمان ارائه موارد زیست محیطی عملیات اجرای طرح متوقف خواهد بود.

آبهای زیرزمینی قزوین آلوده نیست

علیپور در خصوص وضعیت آلودگی آبهای زیرزمینی بر اثر جاری شدن پساب کارخانه ها تصریح کرد: با دریافت گزارشهایی مبنی بر وجود سرب در این آبها نسبت به آزمایش آبهای زیرزمینی اقدام شد که تاکنون در این زمینه موردی مشاهده نشده است اما موضوع پساب و فاضلاب کارخانه ها را پیگیری می کنیم تا مشکل ساز نباشد.

وی در مورد مکان جمع آوری زباله ها هم گفت: جابجایی مکان جمع آوری زباله در شهرک صنعتی لیا به محمدآباد یکی از کارهای بسیار خوبی است که توسط شهرداری انجام شده اما نیازمند تکمیل این طرح هستیم تا در بازیافت مشکلی ایجاد نشود.

علیپور در خصوص آلودگی نیروگاه **** رجایی هم یادآورشد: به دلیل افزایش مصرف گاز در بخش خانگی در فصل زمستان نیروگاه قادر به تغییر سوخت مصرفی خود از مازوت به گازوئیل نیست و بخش آلودگی نیز ناشی از این نوع سوخت است.

وی بیان کرد: با توافق انجام شده با وزارت نیرو مقرر شده این نیروگاه از فیلترهای کنترل کننده آلودگی سوخت استفاده کند تا میزان آلایندگی به حداقل برسد.

توسعه اکولوژی کشاورزی

مدیرکل محیط زیست استان قزوین بیان کرد: یکی از بخشهایی که برای ورود جدی به آن برنامه ریزی خواهیم کرد توجه به اکولوژی کشاورزی است که برای جلوگیری از آلودگی آب و خاک توسط سموم کشاورزی، بازگشت آب استخرهای پرورش ماهی در رودخانه ها و تهدید گونه های بومی منطقه درصددیم با استفاده از متخصصان سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان کنترل زیست محیطی انجام شود.

علیپور اظهارداشت: با امضاء تفاهم نامه با جهاد کشاورزی از حضور کارشناسان در پایش ها به عنوان همکار استفاده خواهیم کرد.

استفاده از لنت های نانو آزبست

وی افزود: تولید آزبست از مواد آلوده کنده محیط زیست تلقی می شود که یک موضوع ملی است و باید تولید آن متوقف شود و در حال حاضر در استان هم در کمترین میزان تولید است لذا باید به سمت تولید و استفاده از لنت های نانو آزبست حرکت کنیم.

علیپور در این نشست گفت: بزودی دو منطقه الموت و طارم به به مناطق حفاظت شده استان افزوده خواهد شد که این کار می تواند به افزایش امکانات و تجهیزات برای صیانت از ظرفیت های مهم زیست محیطی، حیات وحش، منابع طبیعی کمک موثری کند.

برنامه های فرهنگی ورزشی و عمرانی در هفته هوای پاک

این مسئول با اشاره به هفته هوای پاک اظهارداشت: افتتاح پروژه های زیست محیطی از جمله تصفیه خانه یکی از واحدهای صنعتی استان در شهر صنعتی البرز، آموزش تاکسیرانان، نشست با صنعتگران، معاینه فنی رایگان خودروها، درختکاری در مدارس و چند نقطه شهری با هدف اجرای مدارس سبز، همایش دوچرخه سواری، اجرای طرح همیارمحیط زیست و پیاده روی به قله مردم از مهمترین برنامه های هفته محیط زیست از 16 دی ماه تا پنجم بهمن ماه خواهد بود.

وی یادآورشد: برای همراه کردن شهروندان در برنامه های هفته هوای پاک استفاده از ظرفیت بسیار خوب دانشگاههای استان در دستور کار قرار گرفته تا بتوانیم با برخورداری از ظرفیت تشکلهای غیردولتی و مردم نهاد و دانشجویان فعالیتهای تخصصی را شتاب بیشتری بخشیم.


منبع:زیست نیوز