باشگاه خبرنگاران: قورباغه شاخدار سورینام که با نام قورباغه شاخدار آمازون نیز شناخته می*شود، جانداری دوزیست است که در تالاب*های آب شیرین و برکه*های سراسر حوزه آبریز آمازون، از برزیل گرفته تا کلمبیا زندگی می*کند. نخستین نکته*ای که درباره این قورباغه جلب توجه می*کند، اندازه آن است. این دوزیست گوشتالو می*تواند از نظر طولی تا 20 سانتی*متر رشد کند و به راحتی تمام یک فنجان چای*خوری را اشغال کند.

به گزارش نشنال جئوگرافیک، قورباغه*های شاخدار آمازون قطر شکم زیاد خود را مدیون خوش سلیقگی غذایی خود هستند: این جانور به هیچ غذایی که بتواند آن را ببلعد نه نمی*گویند. این شکارچیان کمین*گر خود را زیر گل و لای یا برگ*ها کف جنگل پنهان می*کنند، به طوری*که تنها سرشان بیرون باقی بماند. زمانی*که هر چیزی کوچک*تر از اندازه بدن جانور از راه برسد، از درون گل و لای بیرون جهیده و طعمه را یکجا می*بلعد.

قورباغه*های شاخدار آمازون شکارچیانی تهاجمی هستند و گاه حرص و ولع آنها به قیمت جانشان تمام می*شود. در جنگل*های آمازون قورباغه*های مرده بسیاری مشاهده شده*اند، در حالی*که بقایای طعمه*ای هضم ناشدنی هنوز از دهان آنها بیرون زده است. اشتهای سیری ناپذیر این جانوران و دهان گشادشان باعث شده است تا در دنیای جانوران خانگی لقب بامزه*ای به آنها و دیگر قورباغه*های شاخدار داده شود: قورباغه*های Pac Man.

قورباغه*های ماده معمولا بزرگ*تر از جنس نر هستند؛ اما رنگ*آمیزی بدن نرها متنوع*تر است و از سبز تیره تا لیمویی را شامل می*شود. جنس ماده معمولا بدنی به رنگ قهوه*ای مایل به زرد دارد. دانشمندان دقیقا نمی*دانند زائده شاخ*مانند بالای چشمان که نام این جانور نیز از آن گرفته شده است به چه درد می*خورد؛ اما این احتمال وجود دارد که با تقلید شکل ساقه برگ*ها، به استتار آنها در جنگل کمک می*کند.

قورباغه شاخدار آمازون گونه:
دوزیست

اندازه:
10 تا 15 سانتی*متر

وزن:
تا 500 گرم

آیا می*دانید که:
برخی از روستانشینان آمازون چکمه*های چرمی موسوم به botas escuerzas می*پوشند تا حمله*های قورباغه*های شاخدار را دفع کنند.