همزمان با بارش رحمت الهی در فارس، چشمه بنگ و جمشیدی در دریاچه پریشان بار دیگر میزبان مهمانان همیشگی خود شد، سگهای آبی به خانه بازگشتند و پرندگان در پریشان تنی به آب زدند.

به گزارش فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، دریاچه پریشان یکی از بزرگ ترین دریاچه های آب شیرین ایران و خاورمیانه و در شهرستان کازرون فارس قرار گرفته است.

دریاچه پریشان در طول تاریخ با فرهنگ و تمدن مردم فارس و کازرون عجین شده و به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی کازرون همواره مردم نقاط مختلف ایران به ویژه استان فارس را به سوی خود جلب کرده است.


پس از اینکه تالاب پریشان پنج سال پیش دچار خشکسالی شد، کم کم زیستمندان این دریاچه را ترک کرده و از آنجا مهاجرت کردند.


در این میان نیز یکی از گونه های شاخص دریاچه که تا پیش از خشکسالی وجود داشت شنگ بود.

شنگ با نام علمی «لوترا» که با نام سگ آبی نیز شناخته میشود یکی از گونه هایی بود که تا پیش از خشکسالی در بستر دریاچه پریشان زندگی میکرد اما پس از خشک شدن دریاچه این گونه نیز دیگر مشاهده نشد اما طی چند روز گذشته با ایجاد شرایط مناسب به دریاچه بازگشته است.


به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس با توجه به بارشهای مناسب طی چند هفته اخیر وضعیت دریاچه پریشان بهبود یافت و هم اکنون چشمه های دریاچه پریشان از جمله بنگ و جمشیدی فعال شده و آبدهی خوبی دارند.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی از بازگشت پرندگان به دریاچه پریشان خبر داد و گفت: در مدت اخیر گونه های مختلف پرندگان از جمله آنقوت و مرغابی به دریاچه آمده اند در حالی که طی این مدت خشکسالی بی سابقه بوده است.وی افزود: در چند سال گذشته دریاچه پریشان با مشکلات بسیاری از جمله خودسوزی، مهاجرت پرندگان و... روبه رو شد به گونه ای که در این مدت دریاچه رنگ آسایش ندید اما هم*اکنون با توجه به بارشهای اخیر دو چشمه در تالاب آبگیری شده و صدای شنگ را به خوبی می*توان شنید.


به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس تالاب بختگان نیز با بارش باران جان دوباره ای یافته است و بارقه های امید برای احیای دوباره این تالاب دمید.


این مسئول ادامه داد: تالابهای کمجان و هفت برم، وضعیت به نسبت خوبی دارند و 30 درصد از تالابهای مهارلو و طشک آبگیری شده اند.


منبع:زیست نیوز