پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال بارش برف و کاهش دما طی روزهای اخیر، تالاب میقان در استان مرکزی که پذیرای هزاران پرنده مهاجر و زمستانگذران است بطور کامل یخ بسته و پرندگانی که برای زمستانگذرانی به این تالاب پناه آورده اند در محاصره برف، سرما و گرسنگی قرار گرفته و تاکنون تعدادی از آنها تلف شده اند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در این باره به خبرنگار دیده بان محیط زیست گفت: حدود ۱۵ روز است که تالاب میقان بطور کامل یخ بسته و زمین های کشاورزی حاشیه تالاب نیز پوشیده از برف است. به همین دلیل پرندگان مهاجر از لحاظ پیدا کردن غذا دچار مشکل شده اند و تقریبا چیزی برای خوردن پرندگان وجود ندارد.
امیر انصاری افزود: در بازدیدی که چند روز قبل به همراه محیط بانان از اراضی حاشیه تالاب داشتیم تعدادی از پرندگان مهاجر به دلیل گرسنگی و سرمای زیاد تلف شده و مابقی پرندگان نیز بسیار ضعیف شده اند.
انصاری گفت: برای جلوگیری از بروز تلفات بیشتر و نجات پرندگان مهاجر، با کمک سازمان های مردم نهاد استان، تاکنون یک تن دانه گندم در اراضی حاشیه تالاب پخش شده است و طبق مشاهدات صورت گرفته هزاران پرنده بر سر دانه ها حاضر شده و از آنها تغذیه نموده اند.
وی گفت: متاسفانه به دلیل شکننده بودن یخ سطح تالاب، امکان توزیع دانه در قسمت های میانی و دسترسی به پرندگانی که در مرکز تالاب قرار دارند وجود ندارد.
امیر انصاری افزود: در سال جاری تاکنون حدود ۴ هزار درنا، ۳ هزار غاز خاکستری و ۲ هزار آنقوت و تنجه جهت زمستگذرانی به تالاب میقان مهاجرت نموده اند.

تصاویر از فارس / سید مهرداد شریفی