پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: مامورین ستاد مبارزه با مواد **** به فرماندهی سروان فنایی، حین گشت و کنترل حوزه استحفاظی شهرستان خواف به ۲ دستگاه خودروی وانت پیکان و پژو ۴۰۵ که با فاصله نسبت به یکدیگر در حاشیه کالشور توقف نموده بودند مشکوک می شوند.
رئیس اداره محیط زیست خواف در این باره گفت: مامورین به بازرسی از وانت پیکان پرداخته و متوجه تعدادی کارتن حاوی پرنده در انتهای وانت شده و دو نفر سرنشین آن را بازداشت می کنند. با توجه به اینکه مامورین ستاد مبارزه با مواد **** با خودروی شخصی مشغول گشت زنی بودند، راننده پژو با تصور اینکه مشکلی برای همدستانش پیش آمده به سمت آنان حرکت می کند و وی نیز بلافاصله توسط مامورین دستگیر می شود.
عباس طاهریان افزود: هر سه متهم پس از دستگیری توسط مامورین ستاد مبارزه با مواد ****، طی هماهنگی بعمل آمده تحویل نیروهای یگان محیط زیست می شوند.دستگیری متهمین توسط نیروهای ستاد مبارزه با مواد **** بر اساس تفاهم نامه منعقد شده طی ماه های گذشته جهت همکاری های متقابل محیط زیست و نیروهای انتظامی و ارائه آموزش های لازم به مامورین این ستاد در مورد هوبره و سایر گونه های نادر جانوری صورت گرفته و این دومین محموله قاچاق پرندگان حمایت شده است که در قالب همکاری های یاد شده توسط مأمورین ستاد مبارزه با مواد **** کشف شده است.
طاهریان افزود: در بازرسی محیط بانان از خودروی وانت، ۱۷ قطعه پرنده حمایت شده هوبره کشف گردید که در شرایط نامناسبی در داخل تعدادی کارتن جاسازی شده بودند.
متاسفانه به دلیل شرایط بسیار بد نگهداری، ۳ قطعه هوبره تلف شدند و مابقی آنها تحت نظر دامپزشک قرار دارند اما احتمال تلفات بیشتر طی روزهای آینده وجود دارد.

متهمین که از اهالی روستای بنیاباد و یکی از روستاهای زیرکوه خراسان جنوبی و دارای سابقه قاچاق هوبره می باشند تحویل مقامات قضایی شده و با دستور قاطع دادستان شهرستان خواف بدون قبول وثیقه به زندان تربت حیدریه منتقل شدند. هر دو خودرو نیز با دستور مقام قضایی و تا اطلاع ثانوی توقیف می باشد.
متخلفین قصد انتقال هوبره ها به مناطق مرکزی و جنوبی کشور و قاچاق آنها به کشورهای حوزه خلیج فارس را داشتند. در این شرایط معمولا یک خودرو که حامل هیچ مدرک جرمی نیست کمی جلوتر حرکت کرده و در صورت وجود ایست و بازرسی در مسیر با تلفن همراه خودروی حامل پرندگان را که با فاصله و عقب تر حرکت می کند در جریان قرار می هد.

طی تحقیقات بعمل آمده مشخص گردید که افراد دستگیر شده در قالب یک شبکه گسترده ی قاچاق پرندگان حمایت شده فعالیت دارند و ۴ نفر از اعضای این باند که وظیفه صید پرندگان را به عهده داشتند چندی پیش توسط نیروهای یگان محیط زیست خواف دستگیر و تحویل مقامات قضائی شده اند.