انتقاد سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس از افزایش کشتار گونه های جانوری کشور ازجمله پلنگ / شکار زیبنده دنیای امروز نیست و لازم است بتدریج حذف شود

۲۲ دی ۱۳۹۲


پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران:
سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس ضمن انتقاد از حذف گونه های نادر جانوری از جمله پلنگ از حیات وحش کشور گفت: لازم است به منظور جلوگیری از ادامه دار بودن این روند جریمه های صید و شکار را افزایش دهیم.


غلامحسین موید حسینی صدر در گفت وگو با فارس با بیان اینکه طی ماه*های اخیر شاهد افزایش بیش از حد صید و شکار گونه*های جانوری به صورت مجاز و غیرمجاز شده ایم، اظهار داشت: در این میان از طرفی حوادثی مانند تصادف جاده ای نیز در مورد حیات وحش متعدد بوده است.


سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه تعداد اسلحه*های شکاری در دست مردم زیاد است گفت: تعداد اسلحه*های شکاری به خصوص در دو سال گذشته به دلیل افزایش صدور مجوزها رشد داشته و شکار به یک تفنن در میان مردم تبدیل شده است.


شکار زیبنده دنیای امروز نیست و لازم است به تریج حذف شود


وی با بیان اینکه متاسفانه در مورد تمام گونه های جانوری شاهد شکار بیش از حد بوده ایم افزود: هم اکنون شکار، زیبنده دنیای مدرن امروزی نیست و لازم است این فرایند به تدریج حذف شود.
حسینی صدر با بیان اینکه در حال حاضر حیات وحش کشور وضعیت آرامش و سکون خود را از دست داده است ابراز داشت: این امر موجب شده تا حیات وحش با مشکل روبرو شود. بر همین اساس باید فصل شکار محدود به ۱۰ تا ۱۵ روز و یا کلا حذف شود.


پلنگ شناسنامه محیط زیست ایران استسخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس ضمن ابراز نگرانی از انعکاس اخباری که مربوط به شکار بی رویه گونه های نادر و کمیاب در کشور است افزود: باید توجه داشت گونه*های نادر و کمیاب قابل جایگزین نیستند.


به گفته وی گونه های نادر و کمیاب از جمله پلنگ شناسنامه محیط زیست ایران بوده و حفظ آن وظیفه ملی است.
حسینی صدر اظهار داشت: در این باره لازم است در قوانین محیط زیست بازنگری شود و این امر مستلزم آسیب *شناسی از سوی مسئولان سازمان محیط زیست است.