در میان بخش های مختلف آکواریوم چورائومیِ اوکیناوای ژاپن که به معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده شده است، قسمتی بیش از سایر جاها توجه مخاطبان را به خود جلب می کند؛ گوشه ی اعماق دریا. این آکواریوم در قسمتی اعماق دریا را بازسازی کرده است و موجودات نادری را در مقابل دیدگان بازدید کنندگان قرار داده است. موجوداتی که احتمال مشاهده یشان برای غیر متخصصان در طبیعت تقریبا وجود ندارد. موجوداتی که در عمق دویست متری یا پایین تر از آن زندگی می کنند. آبزیانی مانند بلک سیل که در عمق 400 متری اقیانوس زندگی می کند یا رابی اسنیپر که نگهداری از آن ها در آکواریوم و پرورششان فرایند بسیار سختی است.
آکواریوم اوکیناوا در این بخش اطلاعات گوناگونی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. برای مثال از آن جایی که نمی توان از روی جزوه و کاغذ تمام اطلاعات در مورد عادات غذایی ماهی ها را دریافت، این آکواریوم سه بار در هفته در هنگام غذا دادن به ماهی ها برنامه ی بازدیدی را برای مخاطبان در نظر گرفته است. در این برنامه ها کارشناسان آکواریوم جوابگوی سوالات بازدیدکنندگان هستند.
اگرچه اکثر ماهی هایی که در اعماق آب زندگی می کنند، سیاه یا قرمز هستند اما برخی از آن ها مانند ماهی اورنیت جاب یا گاریش هایند رنگ های مجذوب کننده ای دارند که خیره شدن به آنها ولو برای چند ثانیه خالی از لطف نیست. با مشاهده ماهی های رنگارنگ اعماق دریا این سوال به ذهن خطور می کند که با وجود تاریکی مطلق در اعماق دریا، این گوناگونی رنگ حاصل چه چیزی می تواند باشد؟
فشار آب در اعماق دریا بسیار بالا است و موجوداتی که به زندگی در این آب ها خو کرده اند، نمی توانند در آب های کم فشار زندگی کنند. اگر این آبزیان را به سطح آب بیاورید، چشم ها و شکمشان باد می کند و به احتمال بسیار زیاد این تغییرات منجر به مرگ آن ها خواهد شد. با این همه آب مخازنی که آکواریوم چورائومی از آن ها برای نگهداری این موجودات استفاده می کند تحت هیچ نوع فشار مصنوعی ای نیست. این آکواریوم پیش از اینکه این آبزیان را در معرض دید قرار دهد، آن ها را در مخازن فشار مخصوصی با محیط جدید سازگار کرده تا فشار کم آب تاثیری بر حیاتشان نداشته باشد.
سفر به اعماق دریا... با آن نور کمش، شاید نزد خود فکر کنید که چیزی برای دیدن در این نقطه جهان وجود ندارد یا اگر هم باشد، سخت می توان آن را دید اما موجودات کمیاب عجیبی در این گوشه هستی زندگی می کنند. این آبزیان عجیب اما چگونه راه خود را به مخازن آکواریوم چورائومیِ پیدا کرده اند؟ باور کنید یا نه، تمام این ماهی ها با قلاب ماهی گیری، تله و یا ربات ها از اعماق دریا گرفته شده اند.
یکی از ماهی هایی که در اعماق دریا زندگی می کند، ماهی بلک سیل است، ماهی ای با بدنی نقره ای رنگ و دندان هایی تیز، این ماهی با قلاب ماهیگیری مخصوصی به دام می افتد، قلابی با سیمی مخصوص که از گزند دندان های تیز ماهی در امان بماند. بعد از به دام افتادن ماهی ها آن ها را با دقت فراوانی به مخازن آکواریوم منتقل می کنند و به شدت مراقب هستند تا مبادا حتی به اندازه یک انگشت در سایز بدن آن ها تغییری ایجاد شده باشد.
چشم و شکم اکثر آبزیانی که از اعماق دریا به سطح آن منتقل می شوند به علت تغییر در فشار آب بر می آید. به محض اینکه این آبزیان به کشتی منتقل می شوند، اقدامات پزشکی اولیه ای برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی انجام می شود تا زمانی که آن ها را به مرکز آکواریوم و بخش پیشگیری-درمانی آن برسانند. بعد از اینکه آن ها با محیط جدید تطبیق پیدا کردند، در معرض دید مشتاقان طبیعت قرار می گیرند.منبع : آب سکون