فرماندار فریدونکنار از عرضه بعضی پرندگان نادر انتقاد کرد و گفت: روند کشتار دسته*جمعی پرندگان در فریدونکنار باید متوقف شود و بررسی و بازرسی از بازار عرضه باید توسط محیط زیست انجام شود.

علی قاسمی امروز در گفت*وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان فریدونکنار درباره ساخت واحدهای تجاری در ضلع جنوبی استادیوم شهی د کریم آزادی فریدونکنار و آینده بازار فروش پرندگان وحشی و مهاجر که در این رینگ واقع شده، اظهار داشت: اصل قضیه باید درست شود که به درخواست اداره ورزش و جوانان و شورای اسلامی شهر مطرح شده است.


وی با اشاره به لزوم بررسی این موضوع توسط اداره کل ورزش و جوانان مازندران و تایید این نهاد، اظهار داشت: شهرداری و اداره ورزش فریدونکنار باید در صورت اجرایی شدن این طرح جانمایی برای جایگزینی محل فروش بازار ماهی*فروشان و محل عرضه پرندگان وحشی و مهاجر را انجام می*دهند.


فرماندار شهرستان فریدونکنار بیان داشت: در حال حاضر و وضعیت فعلی این بازارها برای شهر اصلا زیبنده نیست چون در میدان ورودی ضلع غربی شهر واقع شده و به*ویژه در ایام تابستان و تعطیلات نوروز ترافیک شدید و چهره ناخوشایندی در اذهان توریست*ها ایجاد کرده است.


این مسئول با بیان اینکه این معضل دامن*گیر مردم بومی شهرستان نیز شده است، اظهار داشت: در اماکنی که عرضه هر نوع کالایی صورت می*گیرد شهرداری باید جانمایی کند.


وی با تاکید بر اینکه یکی از مهم*ترین منابع درآمدی مردم بومی از صید ماهی و پرندگان است، بیان داشت: این فرهنگی است که جا افتاده و نمی*توان دو روزه برطرف شود و به حدود 400 سال پیش برمی*گردد.


فرماندار فریدونکنار با اشاره به نظر برخی افراد مبنی بر منحل کردن بازار فروش پرندگان در ضلع غربی استادیوم آزادی فریدونکنار، گفت: امروز در زمین*های زراعی ما قشری که همین کار صید پرندگان را انجام می*دهند، پس از اتمام فصل برداشت شالیزارها هزینه*های زیادی برای خرید و پخش نهاده*های دامی می*کنند تا برای پرندگان اعتمادسازی شود. دوست دارم به این وجه ماجرا نیز بیشتر دقت شود و رسانه*ها این موضوع را نیز مطرح کنند.


به گفته فرماندار فریدونکنار این فضا توسط شکارچیان ایجاد شده و ماندابی می*شود و سبب ورود پرندگان در سال*های بعد در همین منطقه شده است که اگر این قضیه از صفر تعطیل شود، نهاده*ای در آن زمین به زمین ریخته نمی*شود، ماندابی نشده و زمین*ها به حال خود رها می*شوند.


وی خاطرنشان کرد: درصورت بروز چنین اتفاقی پنج تا 10 سال بعد دیگر پرنده*ای در فریدونکنار مشاهده نمی*شود چه برسد به اینکه بخواهیم صید هم داشته باشیم.


قاسمی با تاکید بر اینکه امروز انتقاد ما بر نحوه صید است، گفت: با اصل صید مشکلی نداریم، سازمان حفاظت محیط زیست نیز به نحوه شکار معترض است چون در سابق تفاهم شد تعداد صید مشخص باشد که حتی در برهه*ای از زمان با سلاح*های مجاز این کار انجام می*شود.در جلسه*ای که با محیط زیست داشتیم نیز درخواست کردیم که نباید این نحوه صید ادامه پیدا کند و پرندگان نادر نیز نباید به هیچ وجه صید شوند حتی اگر به دام شکارچیان مجاز نیز افتادند باید رها شوند.


وی از عرضه بعضی پرندگان نادر انتقاد و خاطرنشان کرد: روند کشتار دسته*جمعی پرندگان در فریدونکنار باید متوقف شود و بررسی و بازرسی از بازار عرضه نیز باید توسط محیط زیست باشد هرچند با همکاران انتظامی نیز برای برخورد با متخلفان درصورت مشاهده هماهنگی شده است.


فرماندار فریدونکنار خواستار تهیه و توزیع بروشور آموزشی و فرهنگ*سازی در این باره میان شکارچیان شد و خاطرنشان کرد: به اصل موضوع صید اعتراضی نداریم، انتقاد ما از نحوه صیادی است.


منبع:زیست نیوز