درپی بارشهای باران و برف یکی دو هفته اخیر دو چشمه مهم در دریاچه پریشان در فارس فعال شده ضمن اینکه بومیان منطقه نیز صدای "شنگ"(سگ آبی) را نیز که مدتها پیش تالاب را ترک کرده بود، شنیده اند.
به گزارش خبرنگار مهر، طی سالهای اخیر دریاچه پریشان در شهرستان کازرون به دلیل خشکسالیهای متمای و همچنین حفر چاه های بسیار زیاد کشاورزی به طور کامل خشک شده بود.

در این رهگذر دوستداران محیط زیست و اداره محیط زیست شهرستان با کمک بومیان منطقه یک حوضچه برای نگهداری از زیستمندان منطقه در بستر دریاچه ایجاد و و زیستمندان را آنجا نگهداری می کردند.
هر سال با فصل زمستان و شرع بارشها چشمه های تالاب فعال می شوند و امید به احیای تالاب را همچنان زنده نگه می دارند.
رئیس محیط زیست شهرستان کازرون در خصوص وضعیت دریاچه پریشان به خبرنگار مهر گفت: این دریاچه کماکان به طور کامل خشک است.

جمال خداپرست در رابطه با وضعیت چشمه های دریاچه پریشان بیان کرد: طی چند مدت اخیر با توجه به بارشهای استان فارس تا حدودی چشمه بنگ و جمشیدی وضعیت بهتری پیدا کرده به گونه ای که هم اکنون این چشمه ها فعال شده اند.
وی با بیان اینکه راه بورن رفت دریاچه پریشان از وضعیت کنونی جاری شدن سیلاب است، اظهار داشت: در این راستا با جاری شدن سیلاب این دریاچه احیا خواهد شد در غیر این صورت امیدی به احیای شدن آن نیست.


رئیس اداره محیط زیست شهرستان کازرون با اشاره به احداث حوضچه بنگ گفت: با احداث این حوضچه به میزان خوبی آب در آن ذخیره شده به گونه ای که شرایط برای حضور پرندگان محدودی مهیا شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد قابل توجهی پرنده از جمله آنقورت از خانواده مرغابیها در این دریاچه مشاهده شده که این نشانه خوبی است.
خداپرست با اعلام اینکه حدود 400 الی 500 پرنده در سال جاری در پریشان دیده شده، اظهار داشت: در زمانهای پرآبی تعداد پرندگان مهاجر دریاچه از چندین هزار می گذشت اما در حال حاضر به مهاجرت 500 پرنده نیز اکتفا کرده و از آن خوشحال می شویم.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کازرون با بیان ایکه وضعیت دریاچه پریشان در سال جاری نسبت به سال گذشته بدتر است، افزود: متاسفانه هر روز وضعیت دریاچه بحرانی تر می شود البته وجود برخی از گونه ها امید به احیای تالاب را بیشتر می کند.


صدای شنگ در پریشان شنیده شد


وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شنیده شدن صدای شنگ در پریشان گفت: این نشانه خوبی است زیرا امید می رود که این دریاچه هر چه سریعتر احیا شود.
خداپرست گفت: شنگ با نام علمی "لوترا لوترا" که با نام سگ آبی نیز شناخته می شود یکی از گونه هایی بود که تا پیش از خشکسالی در بستر دریاچه پریشان زندگی می کرد اما طی چند سال گذشته با خشکی دریاچه دیگر اثری از این گونه نیز وجود نداشت.
وی ادامه داد: "شنگ" در رودخانه ها، سدها و دریاچه ها زندگی می کند و غذای اصلی آن نیز ماهی است هرچند که برخی دیگر از گونه ها نظیر قورباغه، خرچنگ و... نیز ازجمله غذاهای شنگ به شمار می روند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کازرون با بیان اینکه شنگ حیوان بازیگوشی است، گفت: طی چند مدت اخیر با احداث حوضچه بنگ، چشمه آن در پریشان نیز شروع به جوشیدن کرد و بر همین اساس نیزارها نیز رشد کرده و در این منطقه محیط امنی برای حضور شنگ فراهم شده است.


وی با اشاره به بالا آمدن سطح آب در حوضچه احداث شده، افزود: بر اساس ادعاهای برخی از اهالی محل صدای این گونه در پریشان شنیده شده که این امر می تواند نشاندهنده وجود حیات در پریشان باشد.
خداپرست گفت: وجود نی زارهای انبوه در این محدوده از پریشان، باعث شده که شرایط برای زیست و تکثیر این گونه در تالاب وجود داشته باشد و با این روند امید می رود که شنگ نیز دوباره در منطقه تکثیر شده و به بازیگوشی خود در تالاب ادامه دهد.
وی با اشاره به اینکه این گونه از گونه های در خظر انقراض است، بیان کرد: شنگ گونه ای است که در راس هرم است و به عنوان گونه ای نادر حضور آن در دریاچه می تواند تاثیر زیادی برای احیای آن داشته باشد.


منبع:زیست نیوز