رئیس انجمن حمایت از پرندگان مهاجر سرخرود با اعلام اینکه 5 هزار قوی مهاجر در این منطقه زندگی می*کنند، گفت: این قوها روزانه دو تا سه تن غذا نیاز دارند در حالی که ما روزانه یک تن نیز غذا نمی*توانیم در اختیار آنها قرار دهیم.

روستای وزرا بخش سرخرود در شهرستان محمودآباد یکی از زیباترین جاذبه*های طبیعی و زیستی را در خود جای داده است.

هر ساله همزمان با اواسط پاییز قوهای مهاجر از مناطق اروپایی و سیبری به این منطقه مهاجرت کرده و در تالاب این روستا مناظر زیبا و بی*بدیلی خلق می*کنند.


زمستان*گذرانی این قوهای مهاجر در این روستا هر ساله مسافران و توریست*های زیادی را به این منطقه گسیل می*کند اما در سال*های اخیر کمبود منابع غذایی، زندگی این میهمانان طبیعت مازندران را در خطر نابودی قرار داده است.
دوست*داران محیط زیست معتقدند تعداد بالای این قوها و کم بودن مساحتی که این پرندگان در آن زندگی می*کنند سبب کمبود منابع غذایی برای این پرندگان شده است.


سرپرست کانون کوهنوردان البزر در این باره در گفت*وگو با فارس با اشاره به اینکه هر ساله پرندگان زیادی از مناطق سیبری و سردسیر به تالاب*ها و پناهگاه*های مازندران مهاجرت می*کنند، تصریح کرد: این پرندگان عمدتا از مزارعی که در طول زمستان کشت نمی*شود و بوته*های برنجی که در زمین*ها باقی مانده است تغذیه می*کنند.


مهدی مسچی با تاکید بر اینکه در سال*های اخیر به علت آلودگی رودخانه*ها و زیستگاه*های این پرندگان منابع غذایی این پرندگان دچار چالش شده است، افزود: امروز اکوسیستم این منطقه به*هم*خورده است و هیچ پشه، قورباغه و ماری که باید در شالیزارها به وفور یافت شود وجود ندارد.


وی با بیان اینکه آلودگی رودخانه*هایی که به تالاب*ها و دریاچه*ها می*ریزند زندگی این پرندگان را تهدید می*کند، یادآور شد: امروز تقریبا منابع غذایی این پرندگان به پایان رسیده و نیز صید بی*رویه زندگی این پرنده*های مهاجر را تهدید می*کند.
مسچی با اشاره به اینکه کمبود غذا این پرندگان را به سوی دام*های صیادان می*کشاند، گفت: نهادهای دولتی در این باره سکوت کرده*اند و نیز درباره کمک*های غذایی نیز توان مالی آن را ندارند.


وی بیان داشت: ما به دنبال کمک*های مردمی برای تامین غذای روزانه این پرندگان هستیم.
رئیس انجمن حمایت از پرندگان مهاجر سرخرود نیز در گفت*وگو با فارس با اعلام اینکه 5 هزار قوی مهاجر در این منطقه زندگی می*کنند، گفت: این قوها روزانه دو تا سه تن غذا نیاز دارند در حالی که ما روزانه یک تن نیز غذا نمی*توانیم در اختیار آنها قرار دهیم.
مسعود محمدی با اشاره به اینکه تاکنون مردم 12 تا 13 تن غذا به این قوها کمک کرده*اند، افزود: این میزان کمک*ها کافی نیست و تقریبا روزی سه قو جان خود را از دست می*دهد.


وی افزود: این منطقه 50 تا 60 هکتار مساحت دارد و برای تامین غذای این تعداد پرنده کافی نیست.
محمدی با اشاره به اینکه این پرندگان برای تامین غذا به مکان*های ناامن می*روند و شکار می*شوند، یادآور شد: برخی نیز روزانه بر اثر گرسنگی جان خود را از دست می*دهند.
وی با بیان اینکه مردم در این زمینه می*توانند کمک زیادی برای تامین غذای این پرندگان انجام دهند، تصریح کرد: ذرت و گندم و بیشتر دانه ذرت برای تامین غذای این پرندگان موردنیاز است.


به گزارش فارس، این پرندگان که تا اواخر اسفندماه میهمان مازندران هستند مسلما نیاز به حمایت*های دولتی و مردمی دارند. به نظر می*رسد محیط زیست و نهادهای دولتی در این زمینه از کمبود اعتباراتی رنج می*برند که قادر به بیان و تامین آن نیستند.منبع:زیست نیوز