سالانه ۲۰۰ هزار قطعه ماهی زینتی در میبد پرورش داده می*شود:

مدیر جهاد کشاورزی میبد با اشاره به سودآور بودن صنعت پرورش ماهیان زینتی، گفت: سالانه ۲۰۰ هزار قطعه
به گزارش خبرگزاری تسنیم از میبد، امروزه ماهیان و گیاهان آبزی درشمار جذاب*ترین شگفتی*های جهان زیرآب هستند که خیلی از افراد را در حوزه اقتصاد و تجارت ماهیان زینتی و آکواریمی به سمت تکثیر و پرورش این نوع ماهیان کشانده است*.
هرچند پرورش ونگهداری ماهیان آکواریمی درخانه*ها و اماکن عمومی نوعی سرگرمی محسوب می*شود، نباید از تاثیر این عجایب وشگفتی*های خداوند درنشاط وشادابی انسان وبهره*های اقتصادی آن غافل بود.
درکشور ما بیش از 600 گونه از ماهیان زینتی و آکواریمی شناخته شده که درسال*های اخیر بخشی از این گونه*ها مورد بهره*برداری قرار گرفته و میزان تولید ماهیان زینتی را درسال به بیش از900 میلیون قطعه افزایش داده و زمینه اشتغال سه هزار نفر را فراهم کرده است.
معاون جهاد کشاورزی و آبخیزداری میبد با بیان اینکه دو کارگاه تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در شهرستان میبد فعالیت دارند افزود: در این دو کارگاه سالانه بیش از 200 هزارقطعه بچه ماهی زینتی و آکواریمی تولید و به مراکز توزیع در سطح شهرستان*، استان*، استانهای همجوار و خارج از کشور صادر می*شود.
علی اصغر دهقانپور در گفت*و*گو با خبرنگار تسنیم در میبد تصریح کرد*: با توجه به اینکه تکثیر و پرورش ماهیان زینتی جزء مشاغل خانگی تقسیم*بندی شده و به علت نداشتن مشکلات زیست محیطی و سودآروی بالا،* می*تواند به عنوان یک صنعت اشتغال*زا فعالیت کند.
وی خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی می*تواند به صورت ویژه کسانی که در این حرفه فعالیت دارند را ازلحاظ صدورمجوز، تسهیلات ودوره*های آموزش وترویج،* یاری کرده تا این حرفه بیش از پیش ترویج پیدا کند.
دهقانپور افزود: خوشبختانه شهرستان میبد بعد از مرکزاستان مقام دوم تکثیر و پرورش ماهیان زینتی را در یزد دارد و انشالله بتوانیم در آینده نزدیک شهرستان میبد را به قطب اول تکثیر پرورش ماهیان زینتی و آکواریمی در استان و کشور تبدیل کنیم.
ابوالفضل مختاری یکی از پرورش دهندگان ماهیان زینتی در میبد با اشاره به فعالیت خود در این صنعت در گفت*و*گو با خبرنگار تسنیم در میبد گفت: با توجه به علاقه*ای که نسبت به ماهیان زینتی داشته با فراگیری دانش پرورش ماهیان آکواریمی ازطریق کتاب*، تکثیر و پرورش این نوع ماهیان را با یک آکواریم شروع و کم کم آن را گسترش داده است.
وی گفت*: انواع ماهی*های زینتی که در کارگاه خود پرورش می*دهد از دو نوع گوشت*خوار نظیر ماکرو، پرد و اسکار و گیاه*خوار نظیر آنجل*، کوپیومولی هستند و با بالغ بر30 میلیون تومان که در زیرزمین خانه*اش سرمایه*گذاری کرده سالانه یکصد هزار قطعه بچه ماهی زینتی تولید می*کند.
مختاری که دانشجوی رشته مدیریت دانشگاه یزد است خاطرنشان کرد*: با پرورش ماهیان آکواریمی در کنار تحصیل سودآوری خوبی داشته و تصمیم گرفته تا سال آینده تولید خود را تا دو برابرافزایش دهد*.منبع: خبرگزاری تسنیم