پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان محیط زیست لرستان در تاریخ ۱۳۹۲/۸/۱۸ حین گشت زنی در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم آباد متوجه یک شکارچی سابقه دار می شوند که اقدام به شکار غیرمجاز دو راس کل وحشی نموده است.
محیط بانان برای دستگیری متخلف اقدام نموده و شکارچی غیرمجاز که متوجه حضور مامورین شده بود با استفاده از تاریکی شب و شناخت کافی از منطقه متواری می شود.
محمدهادی رستمی مسئول اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان در این باره گفت: محیط بانان در جریان تعقیب متهم وارد یکی از روستاهای منطقه شده و از روی آثار بجا مانده از جمله گل و لای زیاد در ورودی یکی از خانه های روستایی، محل زندگی شکارچی فراری را شناسایی نمودند.

تصاویر این گزارش عکس های کشف شده در جریان بازرسی از منزل متهم ردیف اول پرونده می باشد
متخلف شناسایی شده از شکارچیان حرفه ای و سابقه داری است که مدتها به دلیل کشتار حیات وحش منطقه سفیدکوه خرم آباد و مناطق اطراف، تحت تعقیب نیروهای محیط زیست بوده اما هربار به نحوی موفق به فرار از دست مامورین شده است.
رستمی افزود: به دنبال شناسایی منزل شکارچی فراری، ضمن تنظیم لایحه توسط واحد حقوقی اداره کل محیط زیست لرستان و درخواست صدور حکم تفتیش و بازرسی از منزل از طریق مراجع قضایی، پرونده به شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب خرم آباد ارجاع و با دستور دادیار محترم این شعبه، حکم تفتیش و بازرسی از منزل مذکور در معیت نیروهای کلانتری محل صادر گردید.

مسئول اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان بیان داشت: پس از صدور حکم ورود به منزل، نیروهای یگان محیط زیست به همراه مامورین نیروی انتظامی بصورت غافلگیرانه وارد منزل متهم شده و به تفتیش و بازرسی منزل وی پرداختند.

در جریان بازرسی از منزل این متخلف، یک قبضه اسلحه جنگی ام-یک، یک قبضه اسلحه تکلول شکاری، یک قبضه اسلحه گلوله زنی پیشرفته و هجده عدد فشنگ مربوطه، یک بهله سارگپه تاکسیدرمی شده، یک قطعه کبک تاکسیدرمی شده، تروفه کل وحشی تاکسیدرمی شده، پوست کل وحشی، سر یک کل تاکسیدرمی شده، سر کل وحشی شکار شده آماده جهت طبخ (داخل فریزر)، مقدار ۵/۴ کیلوگرم گوشت کل وحشی (داخل فریزر)، چراغ قوه LED بزرگ، بسته تنظیم سلاح، دوربین چشمی شکاری، ۷۱ عدد فشنگ ساچمه زنی، ۱۱۱ عدد فشنگ برنو، ۹ قبضه چاقوی شکاری و دو قطعه پرنده دراج تاکسیدرمی شده کشف و ضبط و یک نفر متهم در این رابطه دستگیر شد.

ضمن تنظیم صورتجلسه در محل با حضور مامورین نیروی انتظامی، پرونده به شعبه دوم دادیاری جهت رسیدگی قضایی ارجاع و وسایل کشف شده تحویل کلانتری محل گردید.
محمدهادی رستمی اظهار داشت: در ادامه بازرسی از منزل این شکارچی سابقه دار، عکس های تاسف برانگیز زیادی از قتل عام بیرحمانه حیات وحش از جمله کل وحشی، جوجه تیغی، گراز و غیره بدست آمد.
پس از ارجاع پرونده به دادگاه جهت رسیدگی قضایی، متهم که از افراد سرشناس و بانفوذ منطقه می باشد سعی داشت با اعمال نفوذ، تصاویر کشتار حیات وحش را پیش از رسیدن به دست قاضی از پرونده پاک کرده و جرم خود را تا حد بسیار زیادی سبک نماید.

کامران سپه وند کارشناس حقوقی اداره محیط زیست لرستان در خصوص پرونده گفت: به دنبال تلاش متهم و فشار بسیار زیاد برای اعمال نفوذ و ایجاد اختلال در روند رسیدگی به پرونده، با پیگیری مهندس بازگیر مدیر کل محیط زیست لرستان، واحد حقوقی این اداره یک نسخه از تصاویر کشتار حیات وحش را نزد معاون دادستان شهرستان خرم آباد برده و از وی تقاضا می کنند برای جلوگیری از اعمال نفوذ متهم در پرونده و از بین بردن مدارک جرم وارد عمل شوند.
آقای رحیمی نژاد معاون دادستان خرم آباد پس از مشاهده تصاویر کشتار حیات وحش به شدت متاثر شده و دستوری اکید برای رسیدگی مجدد به پرونده با عنایت به تصاویر و مدارک ارائه شده از سوی اداره محیط زیست را صادر می کند.

سپه وند افزود: به دنبال دستور معاون دادستان بررسی مجدد پرونده آغاز و در جریان بررسی مجدد، پای افراد بانفوذی که سعی در انحراف مسیر پرونده و از بین بردن مدارک جرم را داشتند نیز به این پرونده باز شده و دو متهم جدید نیز به دادگاه احضار می شوند.
همچنین با توجه به ادعای متهم در خصوص اینکه گوشت های کشف شده از داخل فریزر گوشت شکار نبوده و متعلق به حیوان اهلی می باشد، با دستور قضایی گوشتهای کشف شده جهت اعلام نظر کارشناسی به آزمایشگاه معتمد ارسال و نتیجه اعلام شده از سوی آزمایشگاه نشان می داد که گوشتها متعلق به حیوان وحشی می باشد.

کارشناس حقوقی اداره محیط زیست لرستان گفت: دادیار شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب خرم آباد با مشاهده تصاویر و مدارک ارائه شده، دستور بازداشت متهم ردیف اول در زندان مرکزی خرم آباد را صادر نموده و متهمین می بایست بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست در خصوص شکار غیرمجاز حیوانات وحشی مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی پرداخت نمایند.
متهمین پس از پرداخت کل مبلغ ضرر و زیان که تاکنون ۷۷ میلیون ریال آن پرداخت شده است، بابت ارتکاب به جرم شکار غیرمجاز در دادگاه محاکمه خواهند شد.
کامران سپه وند گفت: ضمنا درخواست ابطال جواز حمل سلاح متهم ردیف اول از طریق واحد حقوقی اداره کل محیط زیست لرستان ارائه و مراتب در دست بررسی است.

کارشناس حقوقی اداره محیط زیست لرستان در پایان اظهار داشت: از حمایت ها و پیگیری جدی مهندس بازگیر مدیرکل محترم محیط زیست استان لرستان در مورد این پرونده پیچیده و بزرگ، از جناب آقای رازانی دادستان محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان خرم آباد که همواره همیار و پشتیبان محیط زیست بوده و حساسیت ویژه ای که در خصوص پرونده های تخلف زیست محیطی داشته اند، معاون محترم ایشان جناب آقای رحیمی نژاد و همچنین آقای بازوند دادیار محترم شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان خرم آباد به خاطر تلاش و قاطعیتی که در خصوص این پرونده به خرج دادند کمال تشکر و قدردانی را داریم.