فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  245
لایک لایک:  218
مخالفت مخالفت:  0
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 20
 1. #1
  همکار قدیمی ( مترجم انحمن )

  تخصص
  کارمند
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  کاسکو دم قرمز
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  5898
  میانگین پست در روز
  0.15
  تعداد ارسال ها
  331

  کندلینگ تخم های عروس هلندی( ترجمه )

  غذای menu مخصوص کاسکو و طوطی
  کندلینگ تخم های عروس هلندی


  کندلینگ پروسه ای است که طی آن با استفاده از نور درون تخم چک می شود که آیا بارور هست یا خیر.

  کندلینگ همچنین برای مشاهده مراحل رشد جنین مفید است. از نظر تاریخی ، تخم ها برای دیده شدن درونشان در بالای شعله شمع گرفته می شدند. این پروسه همچنان کندلینگ خوانده می شود هرچند امروزه از تکنولوژی مدرن بجای شمع استفاده می شود.

  کندلینگ برای موارد ذیل قابل استفاده است :
  مشاهدۀ موقعیت و سایز قسمت هوا
  باروری تخم
  مشاهدۀ حلقۀ خونی که می تواند نشانگر مرگ زودهنگام باشد.
  شناسایی ترک های کوچک(ترکهای تخم)
  چک کردن تمامیت(سلامت) پوسته(یکنواختی رنگ پوسته)
  تکان های جنین در حال رشد
  مشاهده رشد مویرگهای خونی
  شناسایی مشکلات احتمالی جوجه

  قبل از اینکه وارد مقوله کندلینگ شوم دوست دارم که بعضی اطلاعات در مورد لانه و بستر کف لانه را مطرح کنم . اولین چیزی که در طی سالها برای موفقیت لانه گذاری یاد گرفتم این بود که پرنده های والد را به چک شدن لانه عادت دهیم. این مسئله بلافاصله بعد از اضافه کردن لانه به قفس شروع می شود. چندین بار در روز من به آرامی در بالایی را باز کرده و درون لانه را نگاه می کنم. بعد از چند روز جفت به این مسئله عادت می کنند. این مسئله در آینده بسیار کمک کننده خواهد بود زمانی که می خواهم تخم ها را کندلینگ کنم تا مطمئن شود همه چیز خوب است یا وقتی که می خواهم بچه ها را وقتی از تخم بیرون امده و رشد می کنند ، چک کنم.

  اینکار همچنین می تواند تمرین مفیدی باشد اگر شما می خواهید زودتر جوجه ها را از والدین جدا کنید. می توان جوجه ها را از روز اول از والدین جدا کرد تا آنها به انسانها عادت کنند. خیلی وقتها میشود آنها را رام کرد تا بصورت دستی بزرگ کرد . در اینجا مقالۀ فوق العاده ای در خصوص همکار والدین بودن وجود دارد:

  HTTP://SWEETPEAAVIARY.WEEBLY.COM/ARTICLES.HTML

  وقتی لانه گذاری انجام شد من اطمینان حاصل می کنم که حداقل 3 لایه بستر در داخل لانه هست . من از بسترهای کاج و صنوبر استفاده می کنم. من بستر را طوری مرتب می کنم که حالت کاسه داشته باشد. منظورم اینست که در کناره های دیواره لایه بستر بلندتر(ضخیم تر) از قسمت های مرکزی باشد. این مسئله کمک می کند که تخمها و بعدها جوجه ها را در کنار هم نگاه می دارد.

  اگر قستهای کناره (لبه ها) پایین تر از مرکز لانه باشد خیلی راحت ممکن است جوجه نتواند برای گرم شدن به قسمت مرکزی بازگردد. وقتی جوجه ها می خواهند مدفوع کنند به سمت لبه های لانه می روند. اگر بچه ها نتوانند به قسمت مرکزی باز گردند و در قسمتهای پایینی لانه گیر کنند، سرمازده شده و میمیرند.

  هرگز تصور نکنید که بچه مرده است ، همیشه برای اطمینان گرمش کنید . من بچه های سرد ، بی حرکت و ظاهراً مرده ای داشته ام که وقتی بدنشان گرم شده دوباره زنده شده اند.

  در ادامه مطلب، مقدار زیادی از بستر در زیر جوجه ها بهترین عامل جلوگیری کننده از پاهای باز (از هم باز شده). من یاد گرفتم که شرطی کردن پرنده ها را به بازدیدهای روزانه بصورت عادت درآورم تا وجود بستر در زیر جوجه ها را چک کنم.اگر مسئله پاهای باز زود دیده شود به راحتی قابل اصلاح است . اگر به آن بی توجهی شود و استخوانها سخت تر شوند درنتیجه پاها بطور همیشگی بازتر از سطح بدن قرار خواهند گرفت. اگر بچه مشکل دایمی پاهای باز را داشته باشد باز هم می تواند یک حیوان خانگی دوست داشتنی باشد و یاد خواهد گرفت که با این نقص کنار بیاید.

  نوع بستر همچنین می تواند کمکی در موفقیت یک از تخم بیرون آمدن ناموفق باشد. تصویر زیر جوانب مثبت و منفی گونه های مختلف بستر را نشان میدهد.

  عواملی مانند نوع بستر یا درجه رطوبت می تواند عامل مهمی در مرگ جوجه در تخم یا ناموفق بودن جوجه در شکستن تخم باشد ( بدام افتادن جوجه در تخم).

  توجه: اگر جفت شما بستر را به اطراف لانه پرتاب می کنند تا تخمها یا بچه ها بر روی چوب کف قرار بگیرند ، برای اینکارشان درمان وجود دارد. قطعه ای از مقوای کلفت (سنگین) را به اندازه کف لانه ببرید. لایه کاغذی رویی مقوا را جدا کنید. اینکار قسمت راه راه زیری را نمایان می کند . این تکه را در کف لانه قرار دهید(قسمت راه راه رو به بالا باشد) و بعد بستر خود را به شکل کاسه داخل لانه قرار دهید . بخش راه راه گرما را نگه میدارد پس اگر والدین برای مدت کمی از روی تخمها بلند شوند مقوا تخمها را تا حدی گرم نگه میدارد . این مقوا کوسنی برای تخمها ایجاد می کند و بعدها وقتی جوجه ها بدنیا آمدند چیزی هست که به آن چنگ بزنند که باعث جلوگیری از مسئله پاهای باز می شود. انتخاب دیگر اینست که به HOME DEPOT یا LOWES IN THE PLANT/NURSERY بروید و مقداری فیبر(پوشال) نارگیل (که برای تهیه سبد استفاده میشود)را تهیه کنید و به اندازه کف لانه ببرید و برای پوشش زیر بستر استفاده کنید.

  نوع بستری که تهیه میکنید می تواند در موفقیت یا شکست تولد جوجه ها تاثیر داشته باشد.

  خاشاک سرو می تواند گرد و خاکی و یا معطر باشد که می تواند باعث مشکلات چشمی و تنفسی شود.

  خاشاک کاجی که خوب فشرده نشده می تواند بستری پایه ای زیر تخم ها باشد. تخمها می توانند جابجا شده و بصورت مناسبی برای گرم شدن روی آنها خوابیده نشود. مشتقات کاغذ ، گلوله های چوبی و چوب ذرت می تواند رطوبت مورد نیاز تخمها را از اطراف انها به خود جذب کنند.


  نوع بستر عامل اصلی در مرگ در تخم و یا مسایل سلامت است .

  سکه برای نشان دادن اندازه تکه های بستر است.

  خرده های کا یا صنوبر که بخوبی فشرده شده اند می توانند تخمها را کنار هم نگه دارند. هر دونوع بستر ذکر شده همچنین می توانند گرما و رطوبت لازم جهت جلوگیری از مرگ در تخم را برای تخمها فراهم آوردند.
  DIS یعنی مرگ در تخم

  وقتی بستر بشکل کاسه است تخمها در کنار هم باقی می مانند.

  وقتی بستر نامسطح و در کناره ها پایین تر است ممکن است جوجه ها نتوانند به مرکز لانه بازگردند و یخ زده و بمیرند.

  هرگز تصور نکنید که جوجه مرده است.

  اگر مدت طولانی از سردشدن بدنش نگذشته باشد می توان باگرم کردن او را زنده کرد.

  توصیه نودل : لطفا خانه مرا چک کنید تا در ایمن و سالم نگه داشتن جوجه هایم کمکم کنید.

  از خرده های کاج و صنوبر در سه لایه و بشکل کاسه استفاده کنید.

  چک کنید که بستر مناسب در زیر جوجه ها وجود داشته باشد.

  وقتی بستر کافی در زیر جوجه ها وجود ندارد نگه داشتن گرمای کافی مشکل است .

  وقتی جوجه در تماس مستقیم با کف لانه هستند ریسک ایجاد مشکل پاهای باز بیشتر است.


  توصیه نودل: لطفا خانه مرا چک کنید تا مطمئن شوید بستر کافی در زیر جوجه هایم هست .

  توجه : مشکل پاهای باز قابل پیشگیری است.

  چک کنید که بستر کافی در زیر جوجه ها وجود داشته باشد.استخوان ها نرم و قابل انعطاف هستند و اگر جوجه نتواند چیزی را با انگشتان پایش چنگ بزند ، پاها بسمت بیرون باز شده و حالت میگیرند.
  منبع : Candling Eggs - * * * * * * International Cockatiel Resource ** * * * * * * * * * * * Uniting the World!


  مترجم : ZKARIMI

  مقاله اختصاصی پارسی پت
  ویرایش توسط nafiseh65 : 5th January 2014 در ساعت 10:14 AM

 2. #2
  همکار قدیمی ( مترجم انحمن )

  تخصص
  کارمند
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  کاسکو دم قرمز
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  5898
  میانگین پست در روز
  0.15
  تعداد ارسال ها
  331
  کندلینگ - قسمت دوم

  درجه دما و رطوبت


  دما و شرایط آب و هوایی نیز می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در لانه شود . بیشتر جفتهای کاکتیل در زمینه روی تخم نشستن و نگهداری بچه ها (والدین بودن)بسیار خوب هستند . اما گاهی اوقات آنها به کمک ما نیاز دارند . آنها در قفس هستند و کنترلی بر روی شرایط اطرافشان ندارند به همین دلیل آنها به نگهدارنده اشان وابسته هستند تا مشکلات احتمالی را پیش بینی و از آنها جلوگیری کند .  دما و رطوبت می تواند بر روی تخم قبل و بعد از گذاشته شدن اثر بگذارد.
  وسایل نشان داده شده در زیر می توانند در داشتن یک پرورش موفق کمک کننده باشند.
  دیجیتال
  این گونه از نشان دهندگان کوچک و قابل حمل هستند.
  آنها برای تحت نظر گرفتن درجه رطوبت زمانی که جفت روی تخم ها خوابیده اند ضروری هستند.
  بالا یا پایین بودن رطوبت دلیل عمومی بسیاری از DIS یا سایر مشکلات تخم ها است .
  بسیاری از این دستگاه ها را می توان در HOME DEPOT ، LOWES & WALMART در باغ یا قسمتهای خارجی مغازه پیدا کرد.
  بعضی مدلها کاوشگری دارند که برای خواندن رطوبت و دمای داخل و خارج مورد استفاده قرار میگیرد. کاوشگر می تواند جهت اندازه گیری رطوبت در لانه نصب شود. بسیاری از گونه های داخل و خارج ، نمونه های بی سیم هستند که هر نمونه خصیصه های متفاوتی دارند.
  دیوار
  این نمونه ها باید داخل و خارج لانه نصب شوند زیرا دما و رطوبت درون لانه در صورتیکه شما بخاری یا تصفیه هوا روشن کرده اید متفاوت خواهد بود.
  درجه بالای حرارت می تواند باعث تخم هایی با پوستۀ بسیار نرم یا تخم های بی پوسته شود.
  چرا؟ وقتی پرنده ماده روی تخم خوابیده و محیط بسیار گرم است مثل این است که تلنگری به دومینوها بزنید و سقوط آنها را تماشا کنید. چند چیز ممکن است اتفاق بیافتد. پرنده ماده به اندازه کافی نمی خورد و نمی آشامد وبرای پایین آوردن درجه حرارت بدنش نفس نفس میزند.وقتی نفس نفس میزند میزان اسیدیته بدن تغییر می کند و این مسئله باعث افزایش قلیای بدن می شود. حالت قلیایی بدن بالا می رود و این مسئله با جذب کلسیم و فسفر تداخل پیدا می کند و باعث عدم تعادل الکترولیت ها می شود. اولویت پرنده ماده از ایجاد یک پوستۀ مناسب به حفظ حیات تغییر پیدا می کند.


  کاکتیل ماده یک روز درمیان 1 تخم می گذارد. تخم بین 17 تا 21 روز هچ( تولد جوجه) میشود. اگر محیط گرم باشد تخم ممکن است 1 یا 2 روز زودتر هچ شود (بین 16 تا 17 روز) و اگر محیط سرد باشد ممکن است هچ شدن تخم 1 یا 2 روز به تاخیر بیافتد (19 تا 21 روز). زمان متعادل هچ شدن 18 روزگی است. در زیر جدولی است که می توانید پیرینت گرفته و از آن بعنوان تخمین زمان هچ شدن استفاده کنید. روی جدول کلیک کرده و با سایز بزرگ بعنوان فایل jpeg ذخیره کنید و با استفاده از برنامه اصلاح عکس آنرا بزرگ کرده و پیرینت بگیرید.
  توجه- تحت نظر داشتن میزان رطوبت را از روزهای 15-16 تخم گذاری شروع کنید. اگر درجه رطوبت پایین تر از 50% است کندلینگ را برای چک کدرن اندازه سلول هوایی انجام دهید. اگر خیلی بزرگ بود می توانید رطوبت را تا حدود 60 تا 65% افزایش دهید. اگر پرنده ها داخل لانه هستند اینکار را با قراردادن دستگاه بخور در اتاق انجام دهید. اگر لانه خارج از دیوارهای قفس قراردارد می توان با 1 یا 2 بار مرطوب کردن آن درجۀ رطوبت را بالا برد. همچنین اگر در تمام طول جوجه کشی ظرف آبی در قفس قرار دهید والدین ترغیب به حمام کردن و خیس کردن پرهای ناحیه شکمی اشان می شوند که باعث مرطوب شدن تخم ها و لانه می شود . والدین اینکار را تا زمانیکه پرهای بچه ها درآید ادامه میدهند زیرا رطوبت اضافی باعث رشد بهتر پرها و تامین رطوبت پوست می شود . زمان بیرون آمدن از تخم حدود 24 تا 36 ساعت است . وقتی کندلینگ می کنید متوجه می شوید که سلول هوایی به طور مساوی از بالا تا پایین سمت دیگر تخم است.

  اندازه تخم ها برای هر کاکتیل ماده متفاوت است. هر تخم باید به اندازه ای متناسب و پوسته ای صاف باشد. اگر به این صورت نباشد زنگ خطر مشکلی است که نیاز به توجه دارد. بعضی اوقات ممکن است اختلالات کوچک در یک نگاه زودگذر دیده نشود و در زمان کندلینگ خودش را نشان دهد.
  تخم های کاکتیل

  مقایسه اندازه ها


  تخم معمولی حدود 5 گرم وزن دارد .بعضی جهش های نادر در تخمها(زرد یا نقره ای رنگ) ممکن است کوچکتر باشند . تخم 8 گرمی احتمالاً شامل 2 زرده است که ممکن است باعث جوجه های دوقلو شود.
  تخم کوچک در نتیجه حرکت سریع در لولۀ رحمی است که ممکن است زرده ای نداشته باشد. وقتی سایز تخم خیلی بزرگ است ممکن است شامل دو زرده باشد که در نتیجه حرکت آرام در لولۀ رحمی است.


  تخم ها کاکتیل
  می تواند در اندازه ، شکل و وزن متفاوت باشد.
  همۀ تخم ها باید از نظر سایز تحت نظر باشند اگر هریک از آنها بسیار کوچک یا بسیار بزرگ بود باید مراقب پرنده ماده بود.  مترجم : ZKARIMI


  منبع :

  http://www.internationalcockatielresource.com/candling-eggs.html


  مقاله اختصاصی پارسی پت

 3. #3
  همکار قدیمی ( مترجم انحمن )

  تخصص
  کارمند
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  کاسکو دم قرمز
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  5898
  میانگین پست در روز
  0.15
  تعداد ارسال ها
  331
  قسمت سوم
  کندلر

  هر منبع نوری که بتواند پرتوی متمرکزی از نور ایجاد کند را می توان بعنوان کندلر استفاده کرد . پرتوی نور نباید ازتخم پهن تر باشد زیرا نیاز داریم که نور به درون تخم بتابد و نه به اطراف آن . شما می خواهید که بخش داخلی تخم را تا آنجا که ممکن است روشن کنید و نور پراکنده دیدن جزئیات را مشکل می کند. لامپی که برای مدت طولانی تر خنک باقی بماند بسیار مطلوب تر است زیرا اجازه مشاهده طولانی تری را میدهد . باید از لامپی که گرمای زیادی دارد اجتناب کرد و یا فقط برای یک نگاه کوتاه مدت استفاده شود زیرا زیادی در معرض گرما قرار گرفتن ممکن است به محتویات تخم صدمه برساند .
  کندلرهای تجاری به راحتی در گونه ها و قیمتهای مختلف در دسترس هستند. بعضی کندلرها به شما اجازه می دهند که بدون لمس کردن تخمها در درون لانه آنها را کندلینگ کنید و در بعضی نیاز است که تخم را از لانه خارج کنید. شما می توانید از یک چراغ قوه کوچک بعنوان یک کندلر خانگی استفاده کنید.
  یک کندلر خانگی می تواند از اضافه کردن سرفلزی(برنجی) شلنگ که در کیت های تعمیر شلنگ وجود دارد به جلوی چراغ قوه ای کوچک جهت متمرکز کردن نور ساخته شود . سرفلزی(برنجی) دارای قطرهای مختلفی است . من اندازه 8/5 را استفاده می کنم. این کار باعث می شود که شما یک کندلر همه کاره داشته باشید زیرا وقتی از یک چراغ قوه با نور متمرکز( یا نور LED ) استفاه می کنید شما می توانید از قسمت سلول هوایی کندلینگ را انجام دهید و یا با قرار دادن تخم بر روی سر فلزی محتویات داخل تخم را مشاهده کنید. به اضافۀ اینکه سرفلزی فاصلۀ مناسبی از منبع نور ایجاد می کند بطوریکه گرما دیگر به محتویات تخم آسیبی نمی رساند.

  به اضافۀ کندلرهای تجاری ، چراغهای کوچک نوآورانه ای همانطور که در زیر نشان داده شده در دسترس هستند.

  تصویر اول
  کندلرها  کندلر برای چک کردن ترک های کوچک، کیفیت پوسته ، اندازۀ سلول هوا و رشد جنین ضروری است.
  تصویر اول = کندلر همراه دسته ای جهت متمرکز کردن نور
  تصویر دوم= کندلر در حالی که دسته اش جدا شده- منبع نور بر روی قسمت کناری سلول هوا قرار داده شده است.
  تصویر سوم= یک چراغ قوه کوچک را می توان برای کندلینگ کردن تخم استفاده کرد . دست خود را اطراف لنز چراغ حلقه کنید تا یک مسیر متمرکز نور برای روشن کردن داخل تخم ایجاد کنید.

  تصویر دوم
  کندلینگ پیشرفته  روشن کردن تمام تخم برای مشاهده رشد آن
  تصویر سمت چپ=کندلری که از نور LED برای روشن کردن داخل تخم استفاده میکندو از نیروی باطری استفاده میکند.
  تصویر سمت راست(بالا)= ماشین جوجه کشی کوچک
  تصویر سمت راست(پایین )= EZSCOPE که قابل جداسازی است و نور LED استفاده میکند. دارای دوربینی است که قابل نصب و جداسازی از دستگاه است . دوربین بر روی نمایشگر نصب می شود و میتوان مشاهدات را ضبط و یا از آنها عکس گرفت.
  این نوع از کندلرها به شما اجازه میدهد که باروری تخم و رشد جوجه ها را چک کنید.
  دوربین متصل به آن به کامپیوتر وصل می شود که مشاهده ای واضح تر و دیدی وسیعتر را امکان پذیر می کند.

  تصویر سوم
  یک کندلر ساده  سری مناسب به متمرکز کردن نور کمک می کند.
  تصویر سمت چپ(بالا)= قسمت های مورد نیاز( چراغ قوه کوچک و سری فلزی)
  تصویر سمت چپ(پایین )= حالت متصل شدن سری و چراغ
  تصویر سمت راست= بسته بندی کیت تعمیر شلنگ(جهت تهیه سری فلزی)

  منبع : Candling Eggs - International Cockatiel Resource Uniting the World!

  مترجم : ZKARIMI

  مقاله اختصاصی پارسی پت


 4. #4
  همکار قدیمی ( مترجم انحمن )

  تخصص
  کارمند
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  کاسکو دم قرمز
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  5898
  میانگین پست در روز
  0.15
  تعداد ارسال ها
  331
  دوستان عزیز سلام . از تاخیری که در ارسال قسمت جدید پیش اومد عذرخواهی میکنم .واقعیت اینه که اوراق ترجمه رو گم کردم و زمان جستجو برای پیدا کردن اونها و بازنویسی مطلب کمی طولانی شد. امیدوارم این ترجمه برای دوستان علاقه مند مفید باشد.
  . موفق باشید

 5. #5
  همکار قدیمی ( مترجم انحمن )

  تخصص
  کارمند
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  کاسکو دم قرمز
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  5898
  میانگین پست در روز
  0.15
  تعداد ارسال ها
  331
  روند کندلینگ
  خیلی وقتها قبل از آنکه کندلینگ انجام دهید می توانید با نگاه کردن به تخم ها و با چشم بارور بودن آنها را با استفاده از رنگ و پوسته تخم مشخص کرده و حدود سن تخم ها را تخمین بزنید . تخمهایی که نابارور هستند و یا تازه گذاشته شده اند پوسته ای برنگ صورتی کم رنگ دارند . تخم باروری که چند روز روی آن خوابیده شده( والدین روی تخم خوابیده اند) پوسته ای سفید مات دارد . تخم که دچار مرگ جوجه شده و تجزیه شدنش شروع شده رنگی تیره دارد.

  توجه :کندلینگ به شما کمک می کند تا تخمهای غیرقابل اعتماد(احتمال باروری ندارند) و یا تخم های مرده را شناسایی کرده و آنها را جهت جلوگیری از آلوده کردن سایر تخمها از لانه خارج کنید. تخم های نابارور را می تواند در لانه باقی گذاشت زیرا آنها استریل بوده و باکتری های مضر تولید نمی کنند. تخمهای غیر بارور را می توان تازمان بدنیا آمدن جوجه ها در لانه باقی گذاشت .جوجه ها خود را به تخم ها تکیه میدهند و تخمه منبعی از گرمای اضافی برای آنها خواهد بود.

  در زیر بعضی تصاویر هست تا به شما نشان دهد در صورتیکه کندلرتان در دسترس نبود باید دنبال چه چیزی باشید.
  1. فقط با یک نگاه می توانید گروهی از تخم ها را مورد توجه قرار دهید که آیا در حال رشد هستند یا مشکلی وجود دارد.

  قسمت سمت چپ: سوراخ- ناخن و یا کافی نبودن بستر زیر تخم می تواند باعث این صدمه (سوراخ یا ترک) به پوسته و سبب DIS شود .
  تخم تازه گذاشته شده: وقتی تخم تازه گذاشته شده رنگ صورتی کم رنگی دارد که بعد از چند ساعت در صورت باروری به سفید مات تبدیل خواهد شد.
  قسمت سمت راست: بارور= باروری در طی 3 روز مشخص می شود. تخم به حالت متراکم و سفید مات درمی آید.
  DIS : مرگ در پوسته-وقتی جوجه می میرد پوسته به رنگ خاکستری تیره در می آید. دلیل عمومی ترک شدن لانه و سرد شدن تخم است .
  تصاویر پایین: از چپ به راست:
  قسمت نرم پوسته: کلسیم پوسته توسط جنین یا جوجه از آن تخلیه شده است .
  نابارور : پوسته به همان رنگ صورتی کم رنگ باقی می ماند(تخم کوچکتر بدون زرده است)
  تخم سوم : پوستۀ رنگی( گیرافتاده در پوسته)
  تخمهای 5 و 6 : پوسته داندانه دار پوسته آغشته به مدفوع
  1. با نگاهی به تخم شما می توانید ببینید اگر :

  اگر بارور است به رنگ سفید خواهد بود ( تخم اول از بالا)
  اگر غیر بارور است پوسته ای صورتی خواهد داشت(تخم وسط)
  اگر تخم سوراخ شده یا نقطه های سیاه دارد و یا به تیرگی گرویده دیگر دوام نخواهد داشت.

  1. لکه های روی پوسته نشانه مرگ زود هنگام جنین داخل تخم است به این مسئله DIS یا مرگ درون پوسته می گویند.

  در زمان شکستن جوجه رگی را پاره می کند و بصورت نرمال شروع به شکستن می کند و بعد به سمت قسمت وسط تخم حرکت می کند .
  قرمز یا حالت زنگ زدگی= لکه ها می توانند بابت رگ پاره شده باشد و یا نشانه حالت غیر طبیعی جنین.

  DIS
  بعضی دلایل ممکن
  سرد شدن در روزهای 15 یا 16 جوجه کشی- مرطوب بودن بستر، رطوبت بیش از حد، آلودگی باکتریایی ، سوراخ یا ترک روی پوسته، کمبود رطوبت در هفته آخر کمبود تغذیه.
  اگر روی پوسته لکه لکه های خاکستری دیده می شود نشانۀ این است که تجزیه داخل تخم آغاز شده است.  کندلینگ ساده است . استاندارد ش به اینصورت است که منبع نور را در مقابل قسمت عریض تر (سلول هوا) تخم قرار داده و محتویات داخلی را روشن کنید ، ( البته می توان از سایر جهات نیز در صورت تمایل استفاده کرد. شما داخل تخم را خیلی بهتر روشن می کنید اگر نور زیاد و اتاق تاریک باشد و البته شما در نور کم جزئیات بسیار کمتری را خواهید دید. نشانه های رشد در دوره های اولیه بعد از تخم گذاری قابل روئت نخواهند بود. استاندارد پیشنهادی این است که کندلینگ را بعد از حداقل 5 روز که والدین روی تخم خوابیدند انجام دهید. البته ممکن است زودتر از این هم نشانه های رشد قابل دیدن باشند.

  توجه : کندلینگ صدمه ای به تخم نمی زند. در زمان لانه گذاری جفت مولد در روز چند باربمدت کوتاه لانه را ترک می کنند . شما می توانید صبر کنید تا جفت لانه را ترک کنند و کندلینگ را انجام دهید یا جفت را از بابت بازرسی روزانه لانه در ساعات مشخصی از روز شرطی کنید. زمان کندلینگ را به کمتر از 3 تا 4 دقیقه کاهش دهید.
  1. استفاده از کندلر

  برای بهترین نتیجه کندلینگ را در اتاق تاریک انجام دهید.
  وقتی از بالا کندلینگ را انجام می دهید برای محافظت از تخم دستتان را دور تخم و سر کندلر حلقه کنید.


  اگر جفت شما شرطی هستند که شما بطور روزانه لانه را بازرسی کنید ممکن است آنهازمانی که شما می خواهید بازرسی چشمی انجام دهید و یا کندلینگ کنید کنار بایستند. اگر نه ، در هر حال اگر کندلینگ را داخل لانه انجام می دهید و یا تخم ها را از لانه خارج می کنید بسیار بهتر است که والدین را از لانه خارج کنید یا حداقل درب ورودی لانه را به روی آنها ببندید تا آنها با دیدن یک بیگانه و یاد دیدن لانه خالی وحشت زده نشوند. اگر درب ورودی را می بندید از جسم سبکی استفاده کنید تا در صورتیکه والدین توانستند از آن عبور کنند احتمالاً صدمه ای به آنها وارد نکند. یک حوله دستی که در قسمت در ورودی چپانده شود می تواند برای بیرون نگه داشتن والدین مثمر ثمر باشد.

  اگر با دست تخم ها را لمس می کنید، اول دستهایتان را بشوئید تا مقدار باکتری ای که با پوسته تماس برقرار می کند را به حداقل برسانید.

  ممکن است در زمان چک و کندلینگ کردن تخم ها اتفاقی بیافتد. مانند سوراخ ناشی از ناخن والدین، یا سقوط تخم.خیلی وقتها می توان آنها را به راحتی ترمیم کرد.  1.تخم شکسته شده – از نوار چسب برای جلوگیری از خون ریزی و پوشاندن سوراخ استفاده شده .
  2. تخم یک هفته تا تولد فاصله داشت تکۀ دیگر را با چسب روی سوراخ چسباندم و جوجه متولد شد.
  3. قسمت فرو رفته را با بتونه پر کنید و روی آنرا با چسب بپوشانید.
  تعمیر تخم
  پوسته محیطی امن و حفاظت شده برای رشد جنین فراهم می آورد.صدمه وارد شده به پوسته می تواند تعمیر شود و در نتیجه تولدی موفق داشته باشیم. چیزهای متفاوتی را می توان برای تعمیر استفاده کرد مانند لاک ناخن برای تعمیرات کوچک تا بتونه و چسب برای تعمیرات بزرگتر.
  اگر صدمه در هفته اول اتفاق افتاد و مایع شروع به نشت از تخم کرد ، این تخم نجات پیدا نخواهد کرد. نباید هیچ نشتی مایعی از تخم وجود داشته باشد. صدمات اتفاق افتاده در هفته آخر رشد ، قابل تعمیر و نجات دادن هستند.

  منبع : Candling Eggs - International Cockatiel Resource Uniting the World!

  مترجم :ZKARIMI

  مقاله اختصاصی پارسی پت

 6. #6
  همکار قدیمی بخش طوطی سانان

  تخصص
  ----------
  محل سکونت
  Tehran
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  PARROT
  تاریخ عضویت
  Jun 2013
  شماره عضویت
  12479
  میانگین پست در روز
  0.51
  تعداد ارسال ها
  814
  سلام نمیدونم اینجا جاش هست یانه.اول از خانم کریمی بابت زحمات بی دریغشون تشکر میکنم.
  اما یک نکته ای که هست من دقیقا مثل این متن کندلینگ میکردم وپیش میرفتم.زمانی که برای تخم یکی از حالت های زیر پیش میومد:


  به جز حالتی که پارگی رگ هست که برام پیش نیومد،تخم رو برمیداشتم ورو حساب این که جوجه مرده تخم رو میشکوندم!اما بعد از شکستن تخم ها متوجه میشدم که جوجه هنوز زندست وزردش هم کاملا جذب نشده و با هزارتا دردسر جوجه رو نگه میداشتم که از 6موردی که برای من پیش اومد 4تاش زنده موندن و2تاش به خاطر بزرگ بودن زرده وکم توجهی من از بین رفتن.
  بنظرم اگر دیدید تخمی این اتفاق براش پیش اومد روش حساب نکنید اما تخم رو هم برندارید اگر بدنیا اومد که زهی سعادت واگر بندیا نیومد بعد از اینکه مطمئن شدید21روز از شروع رشد جنین گذشته اون وقت تخم رو بردارید ودنبال علت باشید وگرنه زودتر اقدام به اینکار نکنید که مشکلاتی که برای من پیش اومد ممکنه براتون پیش بیاد،گاهی اوقات اطلاعات زیاد ممکنه برای آدم دردسر بشه.که برای من شد واینجا مطرح کردم که انشالله برای شخص دیگه ای تکرار نشه.
  موفق باشید وسربلند

 7. #7
  همکار قدیمی ( مترجم انحمن )

  تخصص
  کارمند
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  کاسکو دم قرمز
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  5898
  میانگین پست در روز
  0.15
  تعداد ارسال ها
  331
  نشانه گذاری تخم ها

  اگر تخم هایی دارید که درمورد آنها مشکوک هستید(سئوالی دارید) و یا دوست دارید بعد از گذاشته شدن تخم ها تاریخ آنرا بر رویش بنویسید. من به این نتیجه رسیده ام که بهترین نشانه گذار تخم ها sharpie است . این نشانه گذار بعنوان غیر سمی برای انسانها دسته بندی شده است (می توانید به این سایت مراجعه کنید
  http://www.artsafety.org/labels.html
  )

  هیچ مشکلی از نظر تولد جوجه در رابطه با این نشانه گذار وجود ندارد. پیشنهاد شده بود که از مداد برای نشانه گذاری استفاده شود اما من به این نتیجه رسیدم که مداد می تواند در صورت اعمال فشار زیاد به راحتی تخم را بشکند. من به این نتیجه رسیده ام که مدادهای ژله ای تمایل به جذب شدن و نفوذ به داخل پوسته را دارند. این ژل می تواند به داخل رگهای خونی که در لایه داخلی پوسته وجود دارد جذب شود و می تواند باعث مرگ جنین شود . بهترین محل نشانه گذاری تخم در قست سلول هوایی است . اگر شما تخم ها را در داخل ماشین جوجه کشی قرارداده این و بصورت دستی جابجا می کنید ، دوطرف مخالف را می توانید باعلایم X یا O نشانه گذاری کنید. امن ترین نشانه گذار باری این منظور sharpie است .  نشانه گذاری تخم ها
  من به این نتیجه رسیدم که نشانه گذار sharpie برای نشانه گذاری بهترین است.
  مداد می تواند به راحتی روی پوسته ترک یا سوراخ ایجاد کند.
  جوهر خودکار می تواند به داخل پوسته نفوذ کند به داخل جریان خون نفوذ کند و به لایه داخلی پوسته نفوذ کند.

  تخم ها را در دو طرف مخالف نشانه گذاری کنید.
  3-4 دفعه در روز تخم ها بچرخانید تا جهت مخالف رو به بالا قرار گیرد.


  منبع : Candling Eggs - * * * * * * International Cockatiel Resource ** * * * * * * * * * * * Uniting the World!

  مترجم :ZKARIMI

  مقاله اختصاصی پارسی پت

 8. #8
  همکار قدیمی ( مترجم انحمن )

  تخصص
  کارمند
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  کاسکو دم قرمز
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  5898
  میانگین پست در روز
  0.15
  تعداد ارسال ها
  331
  چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد( قسمت اول )

  در زمان کندلینگ زرده باید در مرکز قرار گرفته باشد. تخم نابارور یا رشد نیافته تابشی زرد بدون هیچگونه نشانه ای از رگهای قرمز خونی یا توده ای تیره نیمه مات( جنین) خواهد داشت . همانطور که تخم به رشدش ادامه میدهد ، جنین به افزایش سایز ادامه میدهد تا زمانیکه تمامی محوطه داخلی تخم بجز سلول هوایی را اشغال می کند.  سمت چپ بالا = جنین همیشه به سمت منبع گرما می چرخد.

  سمت چپ پایین= صفحه جنینی نقطه سفید کوچکی بر روی سطح است و جاییکه اسپرم به زرده وارد خواهد شد. جنین از این نقطه شروع به رشد می کند و رگهای خونی را در حین رشد جنین برای جذب مواد مغذی به داخل زرده می فرستد.
  زرده مواد مغذی را تامین می کند . زرده همچنین آنتی بادی هایی را از مدن مادر به جنین منتقل می کند . این آنتی بادی ها مصونیتی ایجاد می کند تا زمانیکه سیستم ایمنی پرنده کامل شود.
  سمت راست بالا= نگاهی به داخل رشته های پروتئینی زرده را ثابت و در مرکز تخم نگه میدارند . این رشته ای ضخیم از سفیده تخم مرغ ساخته می شوند .

  سمت راست پایین= مقدار رشد در روز پنجم جوجه کشی.  اجزاء تخم

  1 قسمت صدفی- محافظ فیزیکی تخم است. این پوسته جنین را از میکرواورگانیسم ها، تعرق محافظت کرده ، تبخیر را تنظیم می کند و منبع تهیه کلسیم برای شکل دهی استخوانهاست .

  2 غشاء پوسته- غشاء داخلی و خارجی برای محافظت جنین در مقابل میکرواورگانیسم ها و تعرق عمل می کنند.
  3- سلول هوایی= تعرق

  4 غشاء ویتلین = کیسه ای است اطراف زرده که جنین را از میکرواورگانیسم ها محافظت می کند.
  5- کابلهای بهم پیچیده پروتئینی که زرده را به غشاء پوسته متصل می کنند= رشته های ضخیمی که از سفیده تخم مرغ ساخته می شوند، که زرده را ثابت و در مرکز تخم نگه می دارند .

  6- زرده = مواد مغذی و آنتی بادی های مادری را تامین می کند که باعث مصونیت غیرفعال برای پرنده می شود تا زمانیکه دستگاه ایمنی فعال شود .
  7- صفحه جنینی= منطقه سفید ، گرد در سطح که اسپرم از این قسمت وارد زرده می شود. جنین از این نقطه شروع به رشد می کند و رگهای خونی را برای جذب مواد غذایی به داخل زرده می فرستد.

  8- مشیمه( کیسۀ غشایی که جنین داخلش قرار گرفته و توسط مایع پر شده )= ساختار اطراف جنین که محیط مایع محافظ اطراف جنین را تهیه میکند ، در روزهای 4 تا 14 جوجه کشی به ماهیچه های جنین به آرامی شکل میدهد. این قسمت منبع پروتئین است که به داخل مشیمه کشیده می شود که در مراحل آخر جوجه کشی جنین از آن استفاده می کند.
  9-10- سفیده تخم مرغ(9) لایه ای ضخیم( متراکم) و لایه ای نازک (10) که مواد مغذی را برای جنین مهیا می کند و آنرا از میکرواورگانیسم ها محافظت می کند.
  II- پوسته- تنظیم کردن مقدار تبخیر، حفاظت از جنین در مقابل میکرواورگانیسم ها.

  در صورت باروری ، جنین در مرکز زرده به همراه حلقه ای از تابش رگهای خونی خواهد بود. رشته های به هم تابیده پروتئینی هستند که زرده را در مرکز بصورت معلق نگه می دارند و به زرده اجازه میدهند که با گردش تخم بچرخد.

  تصاویری که در پایین آمده بعضی از جزئیاتی را نشان میدهد که با نور مناسب در هنگام کندلینگ می توان دید از قبیل رنگ چشم جنین یا اگر بیش از یک جنین در داخل تخم در حال رشد است .


  سمت چپ بالا= کندلینگ- در روزهای 4-5 جوجه کشی جنین بقدر کافی بزرگ هست که رنگ چشم قابل دیدن باشد( تصویر جنین چشم سیاه را نشان میدهد )
  سمت چپ پایین = همۀ جهش ها(رنگها) بجز دارچینی، زرد کمرنگ ، نقره ای کمرنگ و لوتینو چشمان سیاهی خواهند داشت.
  سمت راست = شما می توانید رنگ جوجه را در دوره های اولیه رشد با کندلینگ و تعیین رنگ چشم جنین تا حدودی حدس بزنید.


  سمت چپ بالا= در روزهای 4-5 جوجه کشی جنین بقدر کافی بزرگ هست که رنگ چشم قابل دیدن باشد. جنین چشم قرمز در کندلینگ چشمش قرمز پررنگ دیده میشود.
  سمت چپ پایین= در طی دوره رشد چشم جوجه های دارچینی بصورت قرمز/صورتی ظاهر خواهد شد و همچنین درست بعد از تولد به رنگ صورتی کم رنگ /آلویی دیده خواهد شد. بعد از چند روز رنگ چشم تیره خواهد شد ، اما شبکیه رنگ شرابی خودش را حفظ می کند و عنبیه تیره تر خواهد شد ( قهوه ای)
  سمت راست بالا= جوجه چشم قرمز- شما می توانید رنگ جوجه را در دوره های اولیه رشد با کندلینگ و تعیین رنگ چشم جنین تا حدودی حدس بزنید.
  سمت راست پایین= لوتینو، زرد کم رنگ ، دارچینی، نقره ای .  از سمت چپ
  قسمت اول= تک زرده- 0 الی 5% متولد می شود و زمانیکه 2 جنین از یک زرده استفاده می کنند یکی از جوجه ها می تواند دیگری را از رگهای خونی و مواد مغذی محروم کند و باعث DIS شود.
  قسمت دوم= صفحه جنینی محدودۀ گرد کوچکی بر روی زرده است . جنین از این صفحه رشد پیدا می کند و رگهای خونی را برای جذب مواد مغذی برای رشد جنین به داخل زرده می فرستد.
  دو صفحۀ جنینی بر روی یک زرده
  قسمت سوم= زمانیکه 2 زرده وجود دارد که جنین ها بطور جداگانه رگهای خونی و منبع تغذیه خودشان را دارند این مسئله درصد تولد موفق را افزایش میدهد.
  قسمت چهارم = دو زرده 90 الی 100% تولد موفق هر جوجه راه خودش را بریا خروج از تخم ایجاد می کند . تخم 7 الی 9 گرم وزن دارد.
  قسمت پایین= تولدهای 2 قلو بسیار کمیاب هستند و بیشتر موارد منجر به DIS می شود. تولدهای موفق برادر خواهند بود و دوقلوهای همسان نیستند. میانگین وزن هنگام تولد 3 الی 4 گرم است .


  منبع : Candling Eggs - * * * * * * International Cockatiel Resource ** * * * * * * * * * * * Uniting the World!

  مترجم :ZKARIMI

  مقاله اختصاصی پارسی پت

 9. #9
  همکار قدیمی ( مترجم انحمن )

  تخصص
  کارمند
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  کاسکو دم قرمز
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  5898
  میانگین پست در روز
  0.15
  تعداد ارسال ها
  331

  چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد( قسمت دوم )

  خیلی وقتها با یک نگاه زودگذر به تخم می توان مشکلات را دید. کندلینگ همچنین می تواند کمک کند به اینکه ببینید آیا مشکلی در زمینه رشد جنین وجود دارد یا هر مورد غیرعادی در مورد تخم و یا مسئله ای در مورد پوسته که باعث تولد ناموفق شود .  بالا= کیفیت و تمامیت صدف تخم راهنمای دیداری درباره سلامت پرنده ماده است و اگر مشکلی وجود داشته باشد نیز کمکی برای جلوگیری از تخم گذاری اضافی خواهد بود.

  سمت چپ = سایز / شکل غیرطبیعی= پوسته نرم، هوا و یا کمبود مواد غذایی باعث تخمی با پوستۀ نرم یا بدون پوسته می شود . این مسائل همچنین باعث پایین افتادگی رحم پرنده ماده یا برگشت تخم می شود.

  وسط، بالا= ظاهراً آنچه شما می خواهدی ببینید بی نظمی در سایز ، رنگ و نرمی پوسته است .
  ( تصاویر از چپ = بدون صدف- (وسط)تخمهای طبیعی-(پایین) غیر طبیعی
  تصویر بالا سمت راست = تخم تحت فشار- پوسته نرم- دارای ناهمواری کلسیمی)

  وسط پایین= پوسته راه های مارپیچی را بعد از شکسته شدن یا تولد جوجه نشان میدهد.
  وقتی تخم در داخل رحم است، در حالیکه پوسته در داخل غشاء داخلی پخش میشود ، می چرخد اگر کمبود یا عفونتی وجود داشته باشد در این زمان خود را نشان می دهد.

  سمت راست = کلسیم اضافی در برنامه غذایی می تواند باعث ایجاد پوسته ضخیم تر شود که برای یک تولد موفقیت آمیز مضر است . پوسته نازک می تواند خمیده شده یا فرو برود و باعث
  DIS شود .
  وقتی اضافات کلسیمی یا خطوطی اضافی بر روی سطح تخم وجود دارد ، این می تواند هشداری در مورد رژیم غذایی یا عفونت در لولۀ تناسلی یا رحم باشد.
  کندلینگ بری چک کردن تمامیت (سلامت) پوسته

  بالا=کندلینگ می تواند کمک کند که ببینید آیا ترک ، فرورفتگی یا سوراخ کوچکی بر روی پوسته هست که ممکن است باعث تلفات لانه شود.

  پایین سمت چپ= کندلینگ می تواند وسیله ای تشخیصی برای مشخص کردن این باشد که آیا مشکلی در زمینه مدیریت ، محیط یا کمبود مواد غذایی وجود دارد که نیاز به رسیدگی داشته باشد.
  کمبود بستر یا والدین وحشت زده می تواند باعث تخم های شکسته یا سوراخ ناشی از ناخن باشد. اگر مایعی نشت نکرده باشد آسیب وارد شده قابل تعمیر و تخم قابل حفظ کردن است .

  پایین سمت راست = این پوسته می تواند نشان دهنده کمبود کلسیم و یا عفونت رحمی باشد. اگر پوسته راههای مدور(چرخشی) بر روی خود دارد یا قسمت های ضخیم در هنگام کندلینگ دیده می شود ، این تخمی است که در خطر از دست دادن رطوبت در نزدیکی زمان تولد و در نتیجه خطر DIS یا جوجه گیر افتاده در تخم وجود دارد.

  سوراخ/شکستگی باعث DIS
  بدلیل از دست دادن مایع و از دست دادن آب بخاطر آسیب دیدن غشاء درونی .
  اگر پرنده ماده تخمی بدون پوسته یا با پوستۀ نرم بگذارد می تواند در نتیجه کمبود کلسیم و یا کمبود نور مناسب( مصنوعی یا طبیعی) یا مسائل محیطی باشد.

  تخم گذاری می تواند بسیار استرس زا باشد.

  وقتی پرنده مانند این شکل دیده می شود، تخم ها را چک کنید و همچنین محل خروج تخم را .
  تخم بی پوسته و یا پوستۀ نرم می تواند زمینه را برای افتادگی(رحم) در پرنده ماده فراهم آورد.

  پرنده سمت چپ= پرنده ماده بعد از گذاشتن تخم بی پوسته بسیار خسته بنظر می رسد.بالها پایین تر و کفل ها بالاتر قرار می گیرند.

  پرنده سمت راست = بعد از گذاشتن تخمی با پوسته نرم پرنده ماده در گوشه قفس استراحت می کند.
  طرز ایستادن بیشتر حالت راست خواهد گرفت-با پشتی قوز دار.

  قسمت پایین= گرمای زیاد محیط می تواند باعث تخم های بدون پوسته یا با پوستۀ نرم شود .
  چرا؟ وقتی محیط خیلی گرم می شد مانند این است که به ردیفی از دومینوها ضربه بزنید و سقوط آنها را تماشا کنید . چند چیز ممکن است اتفاق بیافتد. پرنده ماده به اندازه کافی نمی خورد و نمی آشامد و به نظر می رسد که برای خنک کردن بدنش ، نفس نفس می زند . نفس نفس زدن باعث تغییر زمینۀ اسیدی بدن میشود و به افزایش قلیای بدن کمک می کند . این مسئله باعث قلیایی شدن خون می شود که مانع جذب کلسیم و فسفر و غیرمتعادل شدن الکترودها می شود.  تخم های ناهنجار
  سمت چپ= تخم بدون پوسته بسیار نرم و لاستیک مانند و ظاهری نرم دارد.

  سمت راست = وقتی اضافات کلسیمی بر روی پوسته وجود دارد ظاهر تخم بافت خشنی خواهد داشت و شبیه استوکو می شود.


  وسط = وقتی تخم هیچ پوسته ای ندارد تنها چیزی که محتویات تخم را می پوشاند غشاء نازکی است که می بایست به قسمت داخلی پوسته متصل باشد.  خطوط چرخشی بر روی پوسته
  وقتی تخم در داخل رحم است (غده پوسته) ، می چرخد تا کلسیم بر روی غشاء ذخیره سازی شود. اگر کمبود کلسیم وجود داشته باشد یا عفونتی در رحم باشد ممکن است خطوط چرخشی بر روی پوسته بعد از تخم گذاری دیده می شود.

  تصویر سمت چپ= پوسته متخلخل است ، اگر قسمتهای نازکی وجود دارد می تواند باعث ورود باکتری و یا از دست دادن مایع داخل تخم شود که نتیجه اش DIS (مرگ درون پوسته)است .

  منبع : Candling Eggs - * * * * * * International Cockatiel Resource ** * * * * * * * * * * * Uniting the World!

  مترجم :ZKARIMI

  مقاله اختصاصی پارسی پت


 10. #10
  همکار قدیمی ( مترجم انحمن )

  تخصص
  کارمند
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  کاسکو دم قرمز
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  5898
  میانگین پست در روز
  0.15
  تعداد ارسال ها
  331
  چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد( قسمت سوم )  تخم با پوسته نرم

  این تخم ، با داشتن ذخایر نرم و نامتقارن کلسیم بر روی سطح ظاهری، تخمی ناهنجار است .
  علل محتمل عبارتند از کلسیم ، استرس گرمایی ، نور نامناسب یا کمبود ویتامین A . این نوع تخم تخم ها می توانند پرنده ماده را در معرض افتادگی رحم یا لوله رحمی و یا تخم گذاری اجباری قرار دهند .
  پوسته باید صاف و یکدست در رنگ و نه ناهنجار باشد.
  پارگی سلول هوایی

  حباب ها در داخل تخم زمانیکه سلول هوایی متصل نیست ، قابل دیدن هستند . نتیجتاً باعث مرگ زودهنگام جنین می شود.  سلول هوایی

  وقتی تخم گذاشته می شود، دمایش با دمای بدن پرنده ماده یکی است . وقتی تخم سرد می شود محتویاتش شکل گرفته و جداشدن دو غشاء باعث شکل گیری سلول هوایی می شود . غشاء خارجی به پوسته می چسبد در حالیکه غشاء داخلی به سفیده تخم مرغ متصل می شود . پوسته یک لایه بیرونی دارد، شکوفه یا پوست ، این لایه بسیار کم ، خلل و فرج پوسته را پوشش می دهد و برای کاهش تبخیر و جلوگیری از ورود باکتری ها از طریق پوسته مفید است . پوسته محافظ تخم است و غشاء ها محافظ های جنین.

  تصویر سمت راست بالا = وقتی سلول هوایی صدمه میبیند هوا و حبابهای معلق در داخل تخم قابل دیدن هستند ، امکان تولد جنین به میزان 100% کاهش می یابد زیرا وقتی سلول هوایی صدمه میبیند ، رشتۀ نگاه دارنده زرده نمی تواند زرده و جنین را به حالت معلق نگاه دارد.

  تصویر سمت راست پایین = جنین به سمت منبع گرما می چرخد. جنین مواد مغذی را از طریق رگها از سفیدۀ میان غشاء ها جذب میکند.
  زمانیکه هرگونه صدمه ای بر روی پوسته وجود دارد می تواند باعث تولد ناموفق جوجه شود . وقتی سطح پوسته از نظر رنگ یکدست نباشد این قسمتها می توانند قسمتهای ضعیفی باشدکه به باکتری ها اجازه ورود و به رطوبت اجازه خروج می دهند.

  قستهای راه راه یا چرخشی بر روی پوسته نشانه نقاط نازک از نظر ذخیره کلسیم هستند .
  تصویر سمت راست وسط= پارگی سلول هوایی  تخم اول سمت چپ= پوستۀ صاف نرمال
  سوراخ ها یا مناطق نازک بر روی پوسته به از دست رفتن رطوبت داخل تخم کمک می کند . غشاء به جوجه می چسبد و از تولدش ( بیرون آمدن از تخم ) جلوگیری می کند.
  از دست دادن کلسیم

  رژیم غذایی و نور می تواند ه تهی شدن پوسته زمانیکه جنین کلسیم را برای رشد استخوانهای در حال رشدش جذب میکند، کمک کند. وقتی این اتفاق می افتد قسمتهای نازک به سمت داخل کشیده می شوند و فرو رفته می شوند . غشاء به جوجه می چسبد و مانع تولدش می شود و باعث مرگ در پوسته ویا تولد نیازمند کمک می شود.


  منبع : Candling Eggs - * * * * * * International Cockatiel Resource ** * * * * * * * * * * * Uniting the World!


  مترجم :ZKARIMI

  مقاله اختصاصی پارسی پتصفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 13th October 2013, 04:39 PM
 2. گیاه آکواریومی اکینودوروس پار ویفلوروس تروپیکا Echinodorus parviflorus tropica
  توسط mahdi3000 در انجمن خانواده شمشیری ها (Echinodorus )
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 13th October 2013, 04:36 PM
 3. گیاه آکواریومی آکوروس گرامینوس وار وارگیتوس Acorus gramineus var varigatus
  توسط mahdi3000 در انجمن سایر گیاهان آب شیرین
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 6th June 2013, 03:03 PM
 4. گیاه آکواریومی آکوروس گرامینوس وار پوسیلوس Acorus gramineus var pusillus
  توسط mahdi3000 در انجمن سایر گیاهان آب شیرین
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 5th June 2013, 11:43 PM
 5. خروس کولی سینه سیاه (خروس کولی بال سفید) Vanellus Spinosus
  توسط Discjockey در انجمن راسته آبچلیک
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 20th April 2012, 10:28 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ