پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: سرشماری زمستانه حیات وحش شهرستان طالقان از تاریخ ۹۲/۱۰/۶ لغایت ۹۲/۱۰/۹ در این شهرستان طالقان برگزار گردید.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طالقان در این باره گفت: محیط بانان این اداره با همکاری کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز و همیاران محیط زیست، سرشماری زمستانه را با ۵ اکیپ در عرصه های طبیعی طالقان برگزار نمودند.

حشمت اله کشیری افزود: بدلیل عدم وجود دام اهلی سرشماری حیات وحش نسبت به فصول بهار و تابستان بهتر و دقیق تر برگزار گردیده است.

….ردپای مشاهده شده از پلنگ در جریان سرشماری زمستانه ۱۳۹۲ در پایین طالقان ارتفاعات روستای کش
با وجود به پوشش برف در ارتفاعات، صعب العبور بودن بسیاری از مناطق، در جریان سرشماری صورت گرفته تعداد ۱۹۷۰ راس کل و بز وحشی شمارش گردید.

لاشه گراز دریده شده در نزدیکی محل مشاهده ردپای پلنگ که احتمالا توسط پلنگ شکار و خورده شده است
در جریان این سرشماری یک قلاده پلنگ در ارتفاعات روستای خسبان توسط اکیپ سرشماری مشاهده گردید. همچنین آثار و ردپای پلنگی دیگر در پایین طالقان و در ارتفاعات روستای کش مشاهده شد.

……………مشاهده و تصویربرداری از خرس قهوه ای در جریان سرشماری زمستانه در دوراهی آسفاران
حشمت اله کشیری گفت: ضمنا در بالا طالقان یک خرس قهوه ای از فاصله نسبتا دور مشاهده و از آن تصویربرداری گردید.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طالقان اظهار داشت: همچنین گروه در جریان سرشماری با دو قلاده گرگ خاکستری مواجه شده و آنها تصویربرداری نمودند.

……….مشاهده و تصویربرداری از دو قلاده گرگ خاکستری در جریان سرشماری زمستانه شهرستان طالقان
کشیری افزود: در جریان سرشماری تابستانه سال جاری ۱۱۹۰ راس کل و بز مشاهده گردیده بود که افزایش تعداد کل و بز مشاهده شده در جریان سرشماری زمستانه بدلیل امنیت ایجاد شده در نتیجه کنترل شبانه روزی مناطق، همکاری دوستداران محیط زیست، همکاری شکارچیان قانونمند شهرستان، کاهش شدید تردد مسیرهای جاده، خالی شدن روستاها از جمعیت و از همه مهمتر عدم وجود دام اهلی در مناطق و عرصه های طبیعی میباشد.