به گزارش ایسنا،"عبدالوحید ریاضی*فر"، افزود: یک قطعه دلفین بینی بطری اقیانوس هند - آرام (Indo-Pacific Bottlenose Dolphin) با نام علمی Tursiops aduncus در سواحل جزیره هنگام مشاهده شد، که با توجه به شواهد موجود و پس از بررسی وضعیت ظاهری حیوان مشخص شد علت مرگ احتمالا کهولت و اشتباه در ناوبری است.

وی اضافه کرد: دلفین مورد نظر به مشخصات بیومتری؛ طول بدن 200 سانتیمتر، وزن تقریبی 150 کیلوگرم، طول باله سینه*ای 40 سانتیمتر، طول دم 60 سانتیمتر و جنسیت آن نر است.

ریاضی*فر ادامه داد: این دلفین معمولا دارای بدن ستبر و قوی و طول باله پشتی بلند و هلالی شکل است. شکم معمولا سفید تا خاکستری روشن و پهلوها و پشت جانور خاکستری پررنگ است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان، اضافه کرد: نرها عمدتا بزرگ*تر از ماده و حدود 270 سانتیمتر طول و 230 کیلوگرم وزن دارند.

وی خاطرنشان کرد: طول بدن ماده*ها حدود 85 تا 112 سانتیمتر می*شود. این گونه در آبهای استان و اطراف جزایر بویژه قشم، هنگام و لارک دیده می*شود.

ریاضی فر با بیان اینکه با توجه به وضعیت ظاهری لاشه، زمان زیادی از مرگ نگذشته و هنوز علائم فساد در لاشه ظاهر نشده بود، افزود: لذا پس از انجام عملیات بیومتری و شناسایی گونه مذکور نمونه*برداری جهت تکمیل اطلاعات ژنی صورت گرفت و سپس لاشه مذکور جهت انجام بررسی*های آتی در محل دفن شد.

وی تأکید کرد: تمامی گونه*های پستانداران دریایی در خلیج*فارس اعم از نهنگ*ها و دلفین*ها به عنوان گونه*های تحت حمایت محسوب شده و به عنوان گونه*های در معرض خطر انقراض جهانی معرفی شده و به منظور ادامه حیات به طور جدی نیازمند کمک است.


منبع:زیست آنلاین