رئیس دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مرگ 10 پلنگ از ابتدای سال 92 گفت: تصادفات جاده ای مهم ترین علت مرگ پلنگ هاست.


افشین کرمی در گفت*و*گو با ایسنا، افزود: حمله مردم محلی به این حیوانات با تفنگ و بیل و کلنگ و استفاده از سگ*های گله و حمله شکارچیان نیز از دیگر عوامل مهم مرگ پلنگ*ها محسوب می*شوند و عوامل دیگر از جمله سوء تغذیه نقش بسیار کم*رنگ*تری دارند.
وی در خصوص علت تعداد بالای تلفات پلنگ طی یک ماه اخیر گفت: در حال حاضر که پلنگها به فصل جفت گیری نزدیک میشوند به دلیل مستی،*هوش حواس درستی نداشته و هنگام برخورد با مواردی که جانشان را به خطر می اندازد عکس*العمل درستی نشان نمی*دهند. از سویی این حیوانات برای آنکه محدوده قلمرو خود را مشخص کنند ممکن است هنگام عبور از جاده*هایی که زیستگاه*هایشان را تکه*تکه کرده*اند تصادف کنند.


رئیس دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص فلج شدن یک پلنگ در اثر شلیک تیر، گفت: به این پلنگ با تفنگ چارپاره تیراندازی شده و هنوز مشخص نیست که ضارب از مردم محلی بوده و یا برای شکار به منطقه رفته بوده است.
کرمی با تاکید بر اهمیت آموزش مردم محلی در خصوص مواجهه با حیات*وحش، اظهار کرد: هنگام آموزش مردم محلی باید افراد تاثیرگذار مانند روحانیان و اعضای شوراهای شهر و روستا به عنوان گروه هدف مشخص شوند؛ چرا که این افراد می*توانند با زبان خود مردم، آن*ها را در جهت حفاظت از حیات وحش ترغیب کنند.


پلنگ کش رودباری دو سال تبعید شد


وی با بیان اینکه جریمه کشتن هر پلنگ، پنج میلیون تومان است، افزود: تصمیم داریم در جلسه شورای عالی محیط زیست افزایش جرائم صید و شکار را پیشنهاد دهیم تا بازدارندگی بیشتری داشته باشد.رئیس دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه معمولا در جرائم زیست*محیطی قضات به نفع محیط* زیست رای میدهند، افزود: در برخی موارد ممکن است که فرد برای دفاع از خود حیوانی را کشته و جریمه نشود اما در حالت کلی قضات بر اساس قانون و به نفع محیط* زیست رای می*دهند.کرمی تصریح کرد: به عنوان مثال، فردی که در رودبار یک پلنگ را کشته بود، علاوه بر پرداخت جریمه، به دو سال منع اقامت در محل زندگی خود و حمل سلاح محکوم شده است.


شیوه نامه برخورد با حیات وحش مکشوفه ابلاغ می شود


وی از ابلاغ شیوه*نامه برخورد با حیات وحش مکشوفه به ادارات کل محیط زیست خبر داد و افزود: ماموران یگان حفاظت محیط زیست و کارشناسان محیط زیست باید شیوه برخورد با این حیوانات را بدانند نه اینکه مانند کشف توله پلنگی که اخیرا تصادف کرده بود با آن عکس بگیرند.منبع:زیست نیوز