به مناسبت پایان سال میلادی، سایت نیوساینتیست گزیده ای از عکسهای علمی-خبری خود را منتشر کرده است که تماشای زیبایی آنها خالی از لطف نیست.دانه شیطانی قلبی شکل


شاید در نگاه اول همانند موجودی ترسناک به نظر رسد که از دنیایی شیطانی به قصد شکار شما آمده است، اما در حقیقت عکس بالا چیزی جز گرده بی آزار گلی بنفش رنگ نیست.

برخورد نزدیک با یک دایناسور زنده


پرنده ای که عکس آن را میبینید یک Cassowary است، نوعی شترمرغ استرالیایی که شهرت خطرناک ترین پرنده روی زمین را یدک میکشد.

آتش در خرمن


بسیاری از مردم تصور میکنند برای سوزاندن خانه ها، شعله های ناشی از آتش سوزیهای گسترده باید خود را به آنها رسانده و با محاصره کامل منزل آنها را بسوزاند. اما نتایج آزمایشی که تصویر آن را در بالا مشاهده میکنید مشخص کرد که ابتدا اخگرها (زغال نیمسوز) در اطراف خانه آتش میگیرند و سپس به دیوارها سرایت میکند. در برخی موارد هم این اخگرهای شعله ور از پنجره به داخل وارد میشوند و با آتش زدن به مبلمان و پرده ها، آتش را به درون خانه منتقل میکنند.

فناوری بر فراز اورست


60 سال پیش ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی به عنوان نخستین کوهنوردان دنیا موفق به فتح قله اورست شدند. آنها موفقیت خود را مدیون فناوریهای مدرنی بودند که این کار را امکانپذیر ساختند.

نیروگاه آفتابگردان


پروژه نیروگاه خورشیدی Ivanpash که در بیابان موهاوی آمریکا در حال ساخت است، پس از تکمیل قادر خواهد بود تا الکتریسیته کافی برای روشن ساختن 140 هزار خانه را تولید کند.

امروز حال مریض چطوره؟


پرنده ای که در عکس بالا مشاهده می کنید، یکی از بیماران بیمارستان قوش ابوظبی است، که بیش از 250 اتاق برای رسیدگی به این پرندگان دارد. سالیانه بیش از 7 هزار بیمار پردار در این بیمارستان مداوا میشوند.

درخشش ابدی یک ذهن بی آلایش


شاید عجیب به نظر رسد، اما توده ای که در عکس بالا مشاهده میکنید در حقیقت مغز انسانی بالغ است که در مجموعه ای خصوصی در تگزاس کشف شده است. این مغز به طرز عجیبی بدون چین و چروکهایی است که مشخصه پیچیده ترین اندام بدن ما به شمار می*روند.

دریاچه نفرین شده


دریاچه نطرون در تانزانیا ویژگی عجیب و مرگباری دارد: آب فوق قلیایی آن باعث میشود اغلب حیوانات بدشانسی که به آن نزدیک میشوند جان خود را از دست بدهند. با مرور زمان و به دلیل نشستن کربنات سدیم روی لاشه این جانوران، بدن آنها به مجسمه هایی سنگی تبدیل میشود.

دعوای ایگواناها


شاید بال یا نفس آتشین نداشته باشند، اما این ایگواناهای ساکن کاستاریکا بی تردید نزدیکترین جانوران به تصوری هستند که ما از اژدها در ذهن خود داریم.


منبع:
خبرآنلاین