نمونه جدیدی از مارمولک ایرانی در پارک دریایی عسلویه کشف شد و به ثبت جهانی رسید.این نمونه جزو ناشناخته*ترین مارمولک*های کوچک* جهان است که پس از شناسایی و ثبت جهانی به نام «جکوی نای بند» معرفی شد.

به گزارش سرویس علمی جام، مصطفی موذنی دانشجوی کارشناسی ارشد محیط*زیست و محیط*بان پارک دریایی نای*بند که موفق به کشف این نوع مارمولک شده است به شوک گفت: از سال 87 که محیط*بان شده*ام روی گروه*های مختلف جانوری از جمله گیاهان، خزندگان، آبزیان و پستانداران تحقیق و پژوهش انجام دادم و در خلال شناسایی تعدادی از خزندگان به گونه*ای جدید از مارمولک*ها بر خورد کردم که نسبت به گونه*های دیگر متفاوت بود و مطابقت نداشت، به*خاطر همین برای بررسی بیشتر، این مارمولک را به آزمایشگاه بردم و پس از آزمایشات طولانی فهمیدم این نمونه با گونه*های دیگر متفاوت است.


وی در ادامه افزود: گونه خزنده کشف شده از خانواده جکوها است که دارای جمعیت بسیار کم و پراکنده*ای در منطقه نای*بند است. این گونه حاصل تلاش *من در اواخر سال 90 و اوایل سال 91 است که پس از تحقیقات گسترده و ارسال آن به آزمایشگاهی در کشور آلمان برای بررسی*های بیشتر و مثبت بودن تحقیقات از سوی آنان به*عنوان گونه*ای کاملاً مجزا به ثبت جهانی رسید و عکس*های آن نیز در ژورنال*های بین*المللی و مجله ISA منتشر شد.موذنی گفت: جکوی نای*بند با اندازه بسیار کوچک، پوزه گرد از گونه شب*فعال است که روی سطح زمین و زیر سنگلاخ*ها زندگی می*کند و دارای لانه خاصی نیست و در مناطق ساحلی کشورمان زندگی می*کند.این محیط*بان محقق خاطرنشان کرد: برای شناخت کامل این گونه جدید 34 پارامتر قابل شمارش همچون پارامترهای اندازه*گیری، زیست*شناسی و... با 300 جکوی دیگر از 19 گونه این جنس مقایسه داده شد. زبری، صاف*بودن پوست، اندام*ها و اندازه *اندام*ها از جمله پارامترهایی بودند که مورد مطالعه و بررسی قرار گرفتند.وی اشاره کرد: نام این گونه برگرفته از منطقه زیستگاهی آن است و از نظر وضعیت اکولوژیکی چندان شناخته شده نیست و وجود این نوع جکو و کشف شدنش نشان دهنده اهمیت پارک ملی دریایی نای*بند است.
موذنی یادآور شد: این جکوی شش سانتی اهمیت غنای زیستی پارک را صدچندان کرده*است و پیش از این نیز دو نمونه دیگر از جکوها به نام*های جکوی ایرانی و کیابی در سال 2011 میلادی به ثبت رسیده بود.محیط*بان پارک ملی دریایی نای*بند در پایان افزود: تلاش برای تحقیقات بیولوژیکی و اکولوژیکی از خزنده در دستور کارمان قرار دارد و این کشف از نظر علمی همتراز با یک اختراع است.


منبع:جام نیوز


لینک خبر : جام نیوز :: JamNews - "جکوی نای بند" نادرترین مارمولک جهان در ایران+ تصاویر