موش کور برهنه توسط مجله برجسته علمی «ساینس» به عنوان «مهره*دار سال 2013» انتخاب شد. این موش*های بومی شرق آفریقا تا 30 سال و بدون ابتلا به سرطان زندگی می‎کنند.


به گزارش سرویس علمی جام به نقل از ایسنا، موش کور برهنه توسط مجله برجسته علمی «ساینس» به عنوان «مهره*دار سال 2013» انتخاب شد.

مجله ساینس که یکی از برجسته*ترین مجلات جهان در حوزه اخبار و پژوهشهای علمی است، این عنوان را با توجه به تحقیقات دو زیست*شناس دانشگاه راچستر به این موجودات زیرزمینی با طول*عمر بالا اعطا کرد که به گفته آن، می*توانند در زمینه مبارزه با سرطان درسهایی به انسانها بیاموزند.

این موشها با نام علمی «Heterocephalus glaber» که بومی شرق آفریقا هستند، می*توانند تا 30 سال زنده مانده و تا آخر عمر بدون ابتلا به سرطان و سلامت زندگی کنند.
مجله ساینس در زمان اعلام منتخب خود برای عنوان مهره*دار سال، به ذکر مقاله*های پژوهشی منتشر شده در سال جاری توسط ورا گوربونوآ و آندره سلوانوف از دانشگاه روچستر در مورد بیولوژی موش کور و قابلیت منحصربفرد آن در مقابله با سرطان پرداخت.


گوربونوآ اظهار کرد: اعلام مهره*دار سال، به رسمیت*شناختن رسمی کار ما با استفاده از مدلهای حیوانی غیرمتعارف در سطح همتراز با دیگر پیشرفتهای علمی برتر در پژوهشهای سرطان است. همچنین این امر نشان می*دهد که هزینه پرداخت شده توسط موسسسات ملی بهداشت به هدر نرفته است.

گوربونوآ و سلوانوف امیدوارند کار آنها بر روی موشهای کور که کمتر کسی به آنها علاقه*مند است، در آینده بتواند به درمانهای بالینی برای جلوگیری یا کنترل سرطان در انسانها منجر شود؛ اگرچه محققان هشدار دادند که هرگونه راه*حل پزشکی نیازمند زمان است.منبع:جام نیوز