فضا در سال 2013 شاهد دستاوردهای علمی و نجومی فراوانی بود که تصاویر ارائه شده از آنها چشم هر بیننده*ای را خیره میکند.

در این تصاویر برگزیده، عکاسان آماتور و فضانوردان در آشکارسازی نماهای کیهان مشارکت داشته اند.

کریس هدفیلد، فرمانده سابق ایستگاه بین المللی فضایی، جزئیات زیبای زمین را از فضا، برای زمینیان ارسال کرد. یکی از برجسته ترین تصاویر وی عکسی از «پل گلدن*گیت» سان فرانسیسکو بود که وی از ایستگاه بین المللی و از 321 کیلومتر بالای سطح زمین گرفته بود.


به غیر از این بنا، هدفیلد که نمای زمین از ایستگاه بین المللی فضایی را "آهنربای ابدی" خوانده است، نورافشانیهای زیبای منهتن، سواحل استرالیا و ابرهای گل کلم مانند موجود بر فراز آمازون را شکار کرد.


وی طی مصاحبه ای اعلام کرد که بیش از 40 هزار عکس را در طول حضورش در ایستگاه بین المللی تهیه کرده و این تصاویر،توسط ناسا منتشر میشوند.

از دیگر تصاویر برگزیده امسال میتوان به تصویری موزائیکی از کویر مرکزی ایران اشاره کرد که دریاچه نمک در سمت چپ آن بخوبی به نمایش درآمده است.
دشت کویر یا کویر مرکزی، بیابان غالبا کویری وسیعی به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض تقریبی ۳۲۰ کیلومتر در جنوب رشته کوه البرز در مرکز شمالی ایران است.


تصویر دیگرثبت شده از ایستگاه بین*المللی، انبوهی از ابرهای توفان زا را نشان میدهد که بر فراز اقیانوس اطلس و نزدیک برزیل و استوا قرار دارند. این عکس توسط یکی از خدمه های ناسا و در ایستگاه فضایی گرفته شده است. در میان این تصاویر نمای زیبایی از سحابی اوریون، ناحیه*ای از کهکشان راه شیری را به نمایش میگذارد که محل شکل گیری ستارگان، گازهای داغ و غبار تاریک بوده است.

مجموعه سحابی اوریون کنونی به کندی و طی 100 هزار سال پراکنده خواهد شد. در میان این تصاویر، عکسهایی از مریخ که توسط کاوشگر کنجکاوی گرفته شده اند، نیز هنرنمایی میکنند. همچنین تصویر «گراند کنیون» مریخ که توسط کاوشگر مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا گرفته شده نیز از لحاظ جذابیت مثال زدنی است. گزیده ای از تصاویر منتشر شده، در این گزارش قابل مشاهده هستند.

تصویری از کویر مرکزی ایران با دریاچه نمک در سمت چپ آنسحابی اوریونتصویری از توفان شش ضلعی زحلنواحی مرکزی کهکشان راه شیریتصویر نزدیک از خورشید
تصویری از پل گلدن*گیت از فضایک تصویر زیبای گرفته شده در ایستگاه بین*المللی فضایی
تصویری از ابر مرتبط با سحابی روزتا توسط هرشل
تصویری از تپه*های شنی سیاه واقع در بستر دهانه برخورد مریخ
تصویری از کهکشان*های M81 و M82
«گراند کنیون» مریخایستگاه بین*المللی فضایی بر فراز زمین


قوی*ترین جرقه خورشیدیتصویری از مواد لایه*بندی*شده قطب جنوب مریخ


کهکشان*های صور فلکی هیدراتصویری از زباله*های فضاییدنباله*دار آیسان
زحل و حلقه درونی آن

تصویری موزائیکی از زحلتصویری از اقیانوس*های هند، آرام و اطلس


سحابی مستطیل قرمز


صبح هنگام بر فراز افریقا


منبع:زیست نیوز

لینک خبر :
http://zistnews.com/News.aspx?ID=10332