پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: پلنگ مجروح خرم آباد که مورد اصابت گلوله افراد ناشناس قرار گرفته و مجروح شده بود ساعت ۲۰ امشب به تهران رسید و مستقیما به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران منتقل شد.
بیمارستان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران پیش از رسیدن پلنگ در تمامی بخش های مختلف از جمله جراحی، سی تی اسکن، رادیولوژی و غیره آماده بود.

گروه حامل پلنگ ساعت ۲۰ به ورودی بیمارستان رسیدند. پلنگ که در قفسی در پشت خودرو حمل می شد با پرتاب دارت بیهوشی توسط دکتر معماریان بیهوش و به داخل بیمارستان منتقل شد.


پس از تهیه عکس رادیوگراف، انجان سی تی اسکن و آندوسکپی مشخص شد ۴ ساچمه گلوله چهارپاره به بدن ماده پلنگ جوان برخورد نموده که ۳ ساچمه پس از برخورد از سمت دیگر بدن پلنگ خارج شده و یکی از ساچمه ها با برخورد به ستون مهره ها در زیر یکی از مهره ها گیر کرده است.


سپس طی عمل جراحی ساچمه مذکور از بدن پلنگ خارج و زخم های ناشی از برخورد گلوله ضد عفونی گردید.
……………
….
گلوله بجا مانده در ستون مهره های پلنگ در عکس رادیوگراف کاملا مشخص است

دکتر محمد ملازم، دکتر میرسپهر پدارم، دکتر سعید فرزاد، دکتر ایمان معماریان و دکتر یاسمین والی از تیم تخصصی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برای تشخیص و درمان پلنگ خرم آباد تلاش فراوانی نمودند.

دکتر ایمان معماریان در مورد آخرین وضعیت پلنگ خرم آباد گفت: تمامی مراحل درمان اورژانسی آسیب های نخاعی برای این پلنگ انجام شده است و از این به بعد نیز به مدت دو هفته تحت درمان با کورتون و آنتی بیوتیک قرار خواهد گرفت.

…………………………………
.
محل برخورد گلوله چهارپاره به بدن ماده پلنگ خرم آباد

دکتر معماریان افزود: به دلیل برخورد گلوله با ستون مهره ها، پلنگ دچار آسیب نخاعی شده است اما امیدواریم این ضایعه منجر به فلج کامل حیوان نشود و با دارو درمانی و سایر روش های درمانی برطرف گردد.

وی گفت: در صورت فلج شدن کامل حیوان و عدم کنترل در ادرار و مدفوع، ادامه زندگی برای این پلنگ بسیار مشکل خواهد بود.

دکتر میرسپهر پدرام نیز پس از انجام جراحی و خارج نمودن گلوله، در مورد وضعیت پلنگ خرم آباد گفت: متاسفانه ضایعه نخاعی به دلیل برخورد گلوله به مهره L4 پلنگ حتمی است و معمولا برگشت ناپذیر خواهد بود.