برگرفته از کتاب "راهنمای جامع نگهداری حیوانات" اثر "جنیفر تامسون" (A Comprehensive Pet Owner's Guide )
مترجم: مهرداد نجفی


اوراندای ردکپ:
اوراندای ردکپ در سراسر جهان بسیار رایج می باشد. این یکی از واریته های رنگی اوراندا می باشد. اما برخی از خصوصیات ویژه او این واریته را از دیگران متمایز می کند. اوراندای ردکپ در تمامی نقاط بدنش از رنگ سفید پوشیده شده است بجز کلاهک قرمز گیلاسی اش!
کلاهک این ماهی فقط در بالای سرش رشد می کند ( ناحیه جمجمه ای ). تمامی خصوصیت های داخلی و خارجی او مانند سایر اوراندا ها می باشد. به سبب کلاهک قرمز او، اوراندای ردکپ ( کلاه قرمز ) نام گذاری شده است.
محل نگهداری:
اوراندا ماهی مقاومی بوده و می تواند در برکه های فضای باز نگهداری شوند. اگر ناحیه زندگی شما دارای زمستانی سخت و طاقت فرسا است، بهتر است اوراندای خود را در آن زمان به داخل بیاورید. هر اوراندا به حدود 15 تا 20 گالن /اب نیازمند است. ماهی در بدو تولد بدون کلاهک می باشد. کلاهکش بین سنین 3 ماهگی تا 2 سالگی رشد می کند. تمیز کردن مداوم و مناسب آب تانک و کیفیت خوب آب تأثیر بسزایی در رشد کلاهک دارد. عدم نگهداری منجر به عفونت از طریق باکتری و قارچ می شود. بنابراین این ماهی برای مبتدی ها توصیه نمی شود.

دما:
اوراندا به خوبی می تواند بین دمای 65 تا 75 درجه فارنهایت ( 18 تا 24 درجه سانتی گراد ) زنده بماند.

شرایط آب:
شما باید شرایط آب تانک را با PH: 6.5-7.5 و dH:4-20 فراهم کنید.

سطح حرکت در آب:
اوراندا می تواند در سطوح میانی آب شنا کند. آنها را با ماهیانی که به سرعت شنا می کنند مانند گلدفیش ستاره دنباله دار و شوبونکین در یک فضا نگهداری نکنید.
تغذیه: مانند دیگر گونه های گلدفیش، اوراندا ماهی ایرادگیری نیست. شما می توانید رنج وسیعی از غذاها شمال پلت های خیس خورده، سبزیجات، میگو و کرم خونی به آنها بدهید. جهت جلوگیری از عفونت های انگلی از دادن غذاهای زنده خودداری نمایید. برای رشد کلاهک اوراندا آنها را با رژیم غذایی محتوی 30% پروتئین تغذیه نمایید.

تکثیر:
اوراندا ها به راحتی تکثیر می شوند. جفت ایده آل اوراندا می تواند رانچو، کله شیری، مور و فلس مرواریدی باشد. آنها در هر تولید مثل بین 800 تا 1000 تخم می گذارد.

توجه: کلیه ی مطالب و مقالات این سایت متعلق به پارسی پت و شرکت شبکه ارتباطات کامپیوتری ایران (Aka Networks) است. استفاده از مطالب و مقاله های سایت پارسی پت بدون ذکر منبع و لینک معتبر و مستقیم مصداق بارز دزدی است و از طرف شرکت ارتباطات کامپیوتری ایران پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. در صورت تمایل به استفاده از مقاله های این سایت می بایست منبع را به صورت یک لینک معتبر و مستقیم به همراه نام مترجم و نویسنده مقاله به این صورت ذکر کنید:

منبع: www.parsipet.ir
مترجم: مهرداد ( Discjockey )