پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: پرندگان مهاجر که وارد استان گیلان می شوند، شور و شعف وصف ناپذیری را در تالاب های این استان ایجاد می کنند.


برقراری امنیت کامل در سال جاری در محدوده پناهگاه حیات وحش سرخانکل و سلکه که چندین سال به دلیل مشکلات قانونی برهم خورده بود، موجب شده است تا این مناطق در سال جاری و تا این زمان از فصل مهاجرت میزبان جمعیت کم سابقه ای از پرندگان مهاجر از جمله پلیکان ها و انواع مرغابی سانان باشد و پیش بینی می شود با افزایش سرما در عرض های شمالی کره زمین مهاجرت قوها نیز طی چند روز آینده به این دو تالاب ها آغاز شود.
……………………..تصویر مربوط به بازدید روز جمعه ۱۳۹۲/۹/۲۹ از پناهگاه حیات وحش سلکهمدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان از بازگشت مجدد امنیت زیستگاهی به پناهگاه حیات وحش سرخانکل پس از چندین سال خبر می دهد و می گوید: بر اساس ماده ۲۹ قانون شکار و صید مقررات صید در تالاب انزلی از شمول این قانون مستثنی است و تخلفات این حوزه را مربوط به اداره شیلات استان می داند. لذا چند سالی بود که دستگاه قضایی باستناد این ماده قانونی از پذیرش پرونده های تخلفات صید در تالاب انزلی از سوی اداره محیط زیست اجتناب می نمود.
……………………..تصویر مربوط به بازدید روز جمعه ۱۳۹۲/۹/۲۹ از پناهگاه حیات وحش سلکهامیر عبدوس افزود: امسال قبل از آغاز فصل مهاجرت پرندگان رایزنی ها و جلساتی با ریاست کل دادگستری استان گیلان و دادستان شهرستان انزلی انجام شد و با توجهات ویژه جناب آقای سیاوش پور رئیس کل محترم دادگستری استان و نیز جناب آقای ایران عقیده دادستان محترم بندر انزلی، پس از تصمیمات متخذه مبنی بر پذیرش پرونده های تخلفات صید در تالاب انزلی از ضابطین محیط زیست، پناهگاه حیات وحش سرخانکل با برپایی چندین عملیات توسط محیطبانان یگان حفاظت محیط زیست از وجود صیادان و تورآلات صید پاکسازی شد.


امیر عبدوس در ادامه با اشاره به هماهنگی با دو کمیسیون امنیت دریانوردی و کمیسیون تردد شناورها، توقف تردد شناورهای بالای ۴۸ قوه اسب بخار درتالاب را ازدیگر عوامل ایجاد امنیت در منطقه سرخانکل بر شمرد.به گفته وی هماهنگی با مرزبانی ناجا و یگان حفاظت آبزیان سازمان شیلات از دیگر عوامل برخورد قاطع با متخلفین بوده که با حضور خود در تالاب یکپارچکی فیزیکی تالاب را مخدوش می نمودند.
به گفته عبدوس از اقدامات مهم دیگر برای بازگرداندان امنیت زیستگاهی به پناهگاه حیات وحش سرخانکل را اینچنین عنوان نمود.
…………….تصویر مربوط به حضور پلیکان ها در پناهگاه حیات وحش سرخانکل، روز جمعه ۱۳۹۲/۹/۲۹در گذشته حضور چندین صیاد متخلف در حوزه این پناهگاه حیات وحش همواره محل تنش و درگیری با مامورین محیط زیست بود و تردد شناورهای صیادان و محیط زیست امنیت منطقه را مخدوش می نمود. امسال با ساماندهی همه این صیادان در آب بندان های تالاب انزلی، اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان موقعیتی را فراهم نموده تا پناهگاهها از شبکه تخلف و بهره برداری ناپایدار پاکسازی شود.


عبدوس از سایر اقدامات مدیریتی موثر در این حوزه، از مدیریت یکپارچه و قرارگرفتن مجموعه پاسگاه های فعال تالاب تحت فرماندهی مشترک یگان حفاظت محیط زیست استان یاد کرد و این تصمیم را از مهمترین تغییرات رویکردی اداره کل دانست که مانع پراکندگی در عملکرد و هرز رفتن انژری در حوزه حفاظت و موجب همپوشانی و همسویی همه پاسگاه های حفاظتی در حوزه دو شهرستان صومعه سرا و انزلی شده است.
……………………..تصویر مربوط به بازدید روز جمعه ۱۳۹۲/۹/۲۹ از پناهگاه حیات وحش سلکه


وی اضافه نمود از سوی دیگر احداث و راه اندازی پاسگاه محیط بانی ماهروزه که ازموقعیت حساس در رصد تردد در تالاب انزلی برخوردار است، این امکان را فراهم نمود که اقدامات حفاظتی با پوشش کاملتری در حوزه تالاب انزلی صورت پذیرد.


منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران