جام جم : نگهداری از حیوانات ممنوع! / دکتر لطفی‎زاده در نامه به مدیرمسئول جام جم : از قلم طوری استفاده نکنید که اعتماد مردم خدشه*دار شود + متن کامل نامه
شاه بیت غزل نویسنده محترم مطلب فوق‎الاشاره هم جمله "باید از نگهداری هر نوع حیوان در منزل خودداری کرد" است. مع‎الاسف وی بر کرسی دامپزشک هم تکیه زده و به مردم هشدار داده که نگهداری از پرندگان باعث بیماری تنفسی و حتی مرگ می‎شود و به زعم خود ، مردم را ترسانده است تا باورپذیری آن جمله آسان‎تر باشد! اینجانب بعنوان دامپزشک ادعای وی را از نظر علمی قویاً مردود می‏دانم و از جنابعالی می‎خواهم از قلم که هدیه خداوند به انسان است طوری استفاده نکنید که اعتماد مردم به آن خدشه‎دار شود!...

حکیم مهر - روزنامه جام جم چهارشنبه 16 تیرماه سالجاری در صفحه 18 (جامعه) دو مطلب با عناوین "از سلامت حیوان تا سلامت انسان" و "دامپزشکان و سلامت انسان‎ها" به مناسبت هفته اطلاع*رسانی درباره بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان منتشر کرده است.
درپی انتشار این دو مطلب ، مدیر مسئول حکیم مهر در نامه‎ای به مدیر مسئول روزنامه جام جم از وی خواست درباره بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان به نظر دامپزشکان رجوع شود و از قلم بعنوان هدیه‎ای الهی طوری استفاده نشود که اعتماد مردم خدشه‎دار گردد.

متن کامل نامه مدیر مسئول حکیم مهر به مدیر مسئول روزنامه جام جم به این شرح است :

مدیر مسئول محترم روزنامه جام جم
احتراماً نظر به انتشار دو مطلب با عناوین "از سلامت حیوان تا سلامت انسان" و "دامپزشکان و سلامت انسان‎ها" در آن روزنامه به تاریخ 16 تیر ماه 89 و در صفحه جامعه (18) ، توجه حضرتعالی را به نکات زیر جلب می‎کنم و ****وارم برخلاف گذشته این بار مؤثر افتد و تغییر و بهبودی مشاهده گردد.
1 - نویسنده محترم مطلب "از سلامت حیوان تا سلامت انسان" در حالی که ظاهراً تخصصی در امور دامپزشکی ندارند مطالبی سراسر اشتباه مطرح و آن را به عنوان توصیه به مردم منتقل کرده‎اند. مؤکداً توصیه می‎کنم ضمن اصلاح این رویه که مسبوق به سابقه هم هست در زمینه بهداشت مواد غذایی ، بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان ، طب پیشگیری و دامپزشکی از متخصصین امر که با مراجعه ساده به سازمان دامپزشکی کشور ، سازمان نظام دامپزشکی و جامعه دامپزشکان یا با استعلام از این مرکز در زمینه‎ها و گرایش‎های گوناگون در دسترس و آماده خدمت خواهند بود استفاده گردد.
2 - جای بسی تأسف است که آن روزنامه خطاب به مردم بگوید : "انسان به سلامت خود اهمیت زیادی می‎دهد و به همین علت گاهی مجبور است برای حفظ سلامت خود به فکر حفظ سلامت سایر موجودات هم باشد" این سخن خلاف دیدگاه بزرگان دین ما است و ****وارم این تفکر اشتباه توجیه و اصلاح شود. گرچه موجودات مختلف به حد تعادل و در محدوده دستور و اختیار قرآن کریم در خدمت انسان هستند اما از سویی دیگر به خودی خود هم سلامت موجودات اصالت دارد و اینطور نیست که انسان گاهی مجبور به فکر کردن درباره سلامت سایر موجودات باشد!
3 - آمار و ارقام ارائه شده درباره اشتراک بیماریهای عفونی بین انسان و حیوان در مطلب فوق‎الاشاره و تعداد عوامل بیماریزای انسانی هم به اشتباه ذکر و ارائه شده که این موضوع اهمیت استفاده از متخصصین را بیشتر نمایان می*سازد.
4 - اگر قرار است به مردم بگوییم در منزل حیوان نگه ندارید نیازی به توسل به گفتاری عاری از حقیقت نیست. نگهداری از حیوانات در منزل در مطلب فوق‎الاشاره از مشکلات مبارزه با بیماریهای مشترک انسان و حیوان عنوان شده که معلوم نیست نویسنده محترم به استناد کدام آمار معتبر چنین نتیجه‎ای را بیان فرموده‎اند!
5 - در مورد واکسن ضد هاری هم در مطلب فوق‎الاشاره به نظر می*‎رسد قصد از بیان این موضوع نهی از نگهداری سگ بوده که قاعدتاً اگر به صراحت بیان می‎شد بهتر بود و نیازی به پنهان کردن نقش داروهای پیشگیرانه ضد انگل نبود. ضمناً خوب است نویسنده محترم از آن تعداد بیماری که ذکر فرموده‎اند و مبنای محاسبه آن را نمی‎دانم نمونه‎ای مثال بزنند که به انسان منتقل شود و قابل پیشگیری نباشد!
6 - شاه بیت غزل نویسنده محترم مطلب فوق‎الاشاره هم جمله "باید از نگهداری هر نوع حیوان در منزل خودداری کرد" است. مع‎الاسف وی بر کرسی دامپزشک هم تکیه زده و به مردم هشدار داده که نگهداری از پرندگان باعث بیماری تنفسی و حتی مرگ می‎شود و به زعم خود ، مردم را ترسانده است تا باورپذیری آن جمله آسان‎تر باشد! اینجانب بعنوان دامپزشک ادعای وی را از نظر علمی قویاً مردود می‏دانم و از جنابعالی می‎خواهم از قلم که هدیه خداوند به انسان است طوری استفاده نکنید که اعتماد مردم به آن خدشه‎دار شود!
7 - متأسفانه در صفحه 18 روزنامه جام جم مورخ 16 تیرماه 89 در مطلبی با عنوان "دامپزشکان و سلامت انسان‎ها" بخش‎های قابل توجهی از یادداشت اینجانب در منبعی دیگر کپی‎برداری و با چند جمله ممزوج و منتشر شده است. البته به دلیل آنکه این مطلب به آگاهی مردم از نقش مهم دامپزشکان کمک می‏کند تأسف اقدام غیرحرفه‎ای آن روزنامه در انتشار اینچنینی یادداشت را تا حدی برطرف می‎کند.
**** است با توجه به نکات فوق در آینده تغییر ملموسی در رویه آن روزنامه مشاهده گردد.
دکتر محمد لطفی‏زاده - مدیر مسئول حکیم مهر

مطالب اشاره شده در این نامه که در روزنامه جام جم منتشر شده را با کلیک بر روی دو آدرس زیر می‎توانید بخوانید:

از سلامت حیوان تا سلامت انسان :

http://www.jamejamonline.ir/papertex...m=100879641379

دامپزشکان و سلامت انسان‎ها :

http://www.jamejamonline.ir/papertex...m=100879641576