غذای پرنده ، داستانها و واقعیات

دانستن واقعیات پنهان شده در پشت داستانها در مورد دانه ها، پلت ها و غذاهای پرندگان.

داستان متداول(محبوب)غذای پرندگان {1}

تخمه آفتاب گردان اعتیاد آور است.
چیزی در دانه آفتاب گردان وجود ندارد که باعث اعتیاد شود . طوطی ها خیلی راحت فقط از خوردن آن لذت می برند و ممکن است آنقدر از آن بخورند که اگر اجازه دهید همۀ چیزهای دیگر را حذف می کنند. واقعیت در مورد دانه آفتاب گردان و سایر دانه ها اینست که آنها دارای کربوهیدارات و چربی بالا وکمبود مواد مغذی حیاتی هستند. پرنده ای که منحصراً از دانه ها تغذیه می کند ممکن است دچار چاقی و بیماریهای مختلفی مانند تصلب شریان یا کبد چرب شود .

داستان متداول(محبوب)غذای پرندگان {2}

دانه ها بد هستند .
دانه ها وقتی بد هستند که منحصراً بجای همه چیزهای دیگر خورده شوند، بهرحال هنوز خیلی چیزهای خوب در دانه ها وجود دارد مثل چربی ، کربوهیدرات، بعضی ویتامین ها ومقدار کمی مواد دیگر. دانه ها نیاز روانی پرنده را برطرف می کند زیرا آنها نیاز دارند که برای بدست آوردن غذا تلاش کنند و شکستن دانه ها این نیاز را برآورده می کند . معمولا دانه ها از نظر کلسیم، بعضی ویتامین ها از جمله ویتامین مهم D3 و لیزین که یکی از آمینواسیدهای چرب مهم است ، کمبود دارند. بعضی پرنده ها مانند فنچ ها ، قناری ها و باجیگارها در زندگی طبیعی نیز فقط از دانه ها استفاده می کنند. با دامپزشکتان در مورد نیازهای خاص غذایی پرنده اتان مشورت کنید.

داستان متداول(محبوب)غذای پرندگان {3}

پلت ها عالی هستند .
در بیشتر موارد فرمولاسیون پلت ها مواد مغذی عالی در خود دارد. غذاهای آماده یا پلت ها رژیم غذایی هستند که نتیجه سالها تحقیق و آزمایش بوده و معمولا توسط دامپزشکان ، پرورش دهندگان و سایر دامپزشکان حرفه ای پیشنهاد میشود.
پلت ها معمولا آسان مورد استفاده قرار میگیرند و مشکل پوسته اضافی را هم ندارند. نوع مخصوصی از پلت ها در بازار وجود دارد که مخصوص پرندگانی است که به رنگها حساسیت دارند که با فرمول خاص بی رنگی تهیه شده اند.
دارندگان پرنده معمولا گزارشاتی مبنی بر سختی های فراوان برای تبدیل پرندۀ دانه خوار به پرنده پلت خوار ارائه می دهند. پرندگان جوان معمولاً ترجیح میدهند که پلت ها ی خود را مرطوب بخورند تا خشک. بخش های خورده نشده پلت های مرطوب را بعد از چند ساعت از قفس خارج کنید زیرا غذای خیس خورده محل رشد باکتری است که باعث عفونی شدن غذا می شود. پلت های خیس را با بخش خشک عوض کنید. اگر پرنده شما رژیم غذایی ((فقط پلت)) دارد ، به راهنمای بسته بندی پلت و راهنمایی دامپزشکتان برای تهیه مواد لازم (معمولا دادن ویتامین پیشنهاد نمی شود) و بخش های پیشنهادی شامل میوه ها ، سبزیجات و سایر غذاهای تازه توجه کنید.

داستان متداول(محبوب)غذای پرندگان {4}

تمام گونه های آواکادو برای تمامی پرندگان سمی است.
بهرحال بعضی گونه ها و قسمتهای آواکادو بیشتر از قسمتهای دیگر سمی است و معمولاً امن تر است که هیچ قسمتی از میوه و گیاه آواکادو را به پرنده اتان ندهید . بعضی پرورش دهندگان مانند پرورش دهندگان لوری ، پرندگانشان را با آواکادو تغدیه کرده اند و مشکلی نداشته اند . پس بعضی از گونه های پرنده به بعضی گونه های آواکادو عکس العمل بد نشان نمی دهند. مشتقات اسید چرب سمی بنام پرسین در برگها و احتمالاً سایر قسمتهای آواکادو یافت شده است.

پیشنهاد ، ندادن آواکادو به پرنده از کجا آمده ؟
بر طبق ، راهنمای گیاهان سمی برای حیوانات در آمریکای شمالی ، سمی بودن آواکادو برای اولین بار در 1942 در کالیفرنیا گزارش شد و سمی بودن آن که در آن زمان بطور دقیق شناسایی نشد- بر روی گاو ، اسب ، بز، قناری ، باجیگار ، ککاتیل ها ، شترمرغ و سایر پرندگان و حیوانات تاثیر دارد. شترمرغ ها در طی 96 ساعت بعد از خوردن میوه و برگهای آواکادو بدلیل مشکلات قلبی مردند . نشانه های مسمومیت آواکادو در سایر پرندگان شامل مشکلات تنفسی و مرگ ناگهانی است.

داستان متداول(محبوب)غذای پرندگان {5}

پرنده خانگی ما می تواند هرچه ما می خوریم را بخورد.
بسیاری از پرندگان عاشق پاستا و سایر غذاهای انسانی هستند و برای گرفتن سهمشان در زمان شام سر و صدا می کنند . مطمئناً طوطی هایی مانند ماکائو، ککاتیل ها و طوطی های آمازون و سایر پرندگان خانکی از خوردن قسمتی از غذای انسانی لذت و سود می برند اما همچنین ممکن است پرنده اتان زمانیکه می خواهد مانند انسان غذا بخورد دچار مشکلات گوارشی و بعضی مشکلات دیگر شود . اگر می خواهید غذای انسانی به پرنده اتان بدهید به این نکات توجه کنید:


1-غذاهای چینی ، ژاپنی و اکثر غذاهای آسیایی بیشتر از آن نمک دارند که برای پرنده ایمن باشند. همچنین چیپس ، اجیل های نمک سود شده و غذاهای فرآوری شده دارای مقدار زیادی نمک و چربی هستند.


2-سیب زمینی سرخ شده فرانسوی و سایر غذاهلای سرخ شده دارای مقدار زیادی نمک و چربی هستند . چربی مخصوصاً برای ماکائوها و آمازون های چاق که تمایل به کلسترول و چربی خون دارند ، مشکل ساز است .


3-میوه های خشک که بواسطه سولفیت محافظت می شوند نیز انتخاب مناسبی برای پرنده شما نیست.بعضی اوقات افراد حساسیت های شدیدی به سولفیت نشان می دهند این حساسیت ها می تواند در حیوان کوچکی مانند یک پرنده بسیار شدیدتر باشد . در بسیاری از موارد ما باید دستورالعملی که برای خود بکار می بریم برای پرنده امان نیز بکار ببریم تا جزئیات تاثیر آن بر پرنده مشخص شود.

4- لطفا پنیر ندهید- بسیاری از ما داستانهایی در مورد مشکلات ناشی از پنیر آب شده بر روی پیتزا شنیده ایم . پس وقتی پرنده اتان برای تکه ای از پیتزای شما التماس می کند ، فقط قطعه ای کوچک و کاملا بدون پنیر به او بدهید. مقدار بالای نمک بیشتر پنیرها آنها را بسیار خطرناک (دور از مصلحت تر) از بعضی چیزهای شور که گاه گاه به پرنده می دهیم ( از جهت سمی بودن نمک ) می کند.

پرنده ها معمولا به لاکتوز حساس هستند و همین مسئله پنیر و سایر مواد لبنی را محدود میکند.

5- پرنده اتان عاشق پاستاست. این راهنمایی های دامپزشکی را مراعات کنید. پاستا را در آب بی نمک بپزید. از افزودنی های نمکی مانند زیتون ، پنیر ، ژامبون و سایر گوشتهای فرآوری شده اجتناب کنید. سوسیس ، پپرونی و گوشتهای مشابه شان شامل مقدار زیادی چربی ، نمک و مواد افزودنی هستند. آنها را از ظرف غذای پرنده اتان حذف کنید.


6- سس های سفید مانند الفردو دارای مقدار زیادی خامه و کره هستند و به منوی غذای پرنده شما تعلق ندارند . سس ساده مارینارا اگر در حد اعتدال مصرف شود ، ایمن است . وقتی ظرف بزرگی از سس درست می کنید مقدار کمی سس سیب زمینی برای پرنده اتان نگه دارید.


7- غذاهای مانده را برای کشتن باکتری ها گرم کنید و قبل از دادن آنها به پرنده اجازه دهید که کمی سرد شود.


8- قسمتهای خورده نشدۀ غذا را بعد از یک ساعت از ظرف غذای پرنده اتان خارج کنید.
منبع :
Pet Birds, Parrots, Cockatiels, Macaws, Conures, Parakeets Care, Facts and Information at BirdChannel.com
مترجم : ZKARIMI