مبتکر خلاق این پروژه، گونه*های آبزیان را برای واضح*کردن پوستشان، سفید کرده و سپس برای نمایش اسکلت*های پیچیده* آنها را رنگ کرده است.

این ماهی*ها به عنوان بخشی از نمایشگاه «پاک» (Cleared) در ماه مارس و در سیاتل امریکا به نمایش در می*آیند.
پروفسور آدام سامرز از دانشگاه واشنگتن و خالق این پروژه، ماهی*های گوناگون را از چند محل ماهیگیری جمع*آوری کرد که بسیاری از آنها در طول مطالعات علمی مرده بودند. ماهی*ها در «آزمایشگاه مکانیک زیستی» دانشگاه واشنگتن مورد پردازش قرار گرفتند و هر ماهی با استفاده از دو رنگ ویژه رنگ*آمیزی شد.


یکی از این دو رنگ «آلسین بلو» برای رنگ*کردن عناصر به شکل آبی تیره و دیگری آلیزارین قرمز (Alizarin Red S) برای تبدیل رنگ بافت*ها به قرمز سیر بود.
این ماهی*ها در پراکسیدهیدروژن و برای حذف هر گونه رنگدانه تیره سفید می*شدند. همچنین گوشت این گونه*ها در یک آنزیم هضم*کننده به نام «تریپسین» حل شد. این آنزیم پروتئین را حذف می*کند، اما کلاژنی که استخوان*ها و پوست را دست*نخورده باقی می*گذارد، رها می*کند.


برای این که ماهی نامرئی به نظر برسد، هر گونه*ای در گلیسرین گذاشته شد و پیش از عکسبرداری توسط یک دوربین Canon 5D Mark III در ژست*های مختلف قرار داده شد. دوربین مجهز به ماکروعدسی*های 100 میلی*متری بود.
پوفسور سامرز گفت: این روش فقط برای گونه*هایی کارآمد است که ضخامت آن*ها کمتر از یک سانتی*متر است و برای انواع ضخیم*تر مدت زمان بیشتری می*برد. به طور مثال، پردازش یک ماهی کوچک سه روز طول می*کشد، در حالی که برای حیوانات بزرگ*تر چندین ماه زمان لازم است.

لینک خبر : http://zistnews.com/News.aspx?ID=10235