امروز مقاومت به آنتی بیوتیک*ها در دام و طیور سلامت انسان*ها را در معرض خطر قرار داده است از این رو پژوهشگران به دنبال راهکارهایی برای حذف این دسته از داروها از جیره غذایی حیوانات هستند که در همین راستا محققان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با تولید نانو پلیمرهای زیستی مکمل*های غذایی اقدام به حذف آنتی بیوتیک*ها از غذای دام طیور کردند.امیر میمندی- مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در تمام دنیا مصرف آنتی بیوتیک*های محرک رشد برای دام و طیور ممنوع اعلام شده است، گفت: در اروپا و آمریکا مصرف آنتی بیوتیک از سال 2005 ممنوع اعلام شد و از آنجایی که بیشترین میزان سرمایه گذاری پس از صنعت نفت و گاز در صنعت دام و طیور بوده است لازم است تا برای سلامت جامعه از جایگزین*های مناسب استفاده شود.


وی در عین حال به برخی از آمارها در زمینه میزان مصرف آنتی بیوتیک*ها، اظهار داشت: در یک سال حدود یک میلیون جوجه گوشتی در کشور پرورش داده می*شود و برای هر جوجه در طول دوره پرورش حدود 4.5 تا 5 کیلو خوراک مصرف می*شود.


میمندی با تاکید بر اینکه به ازای هر کیلو خوراک حدود یک دهم تا نیم درصد از آنتی بیوتیک*ها مصرف می*شوند، ادامه داد: در صورتی که این اعداد در هم ضرب شود میزان آنتی بیوتیک مصرفی در خوراک جوجه*های گوشتی مشخص خواهد شد از این رو از سال گذشته دولت بر تولید محصولات ارگانیک و سبز تاکید داشته است.


عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به مطالعات اخیر خود در زمینه تولید مکمل*های غذایی برای دام و آبزیان، خاطر نشان کرد: این مکمل*های جایگزین آنتی بیوتیک*های محرک رشد و برای تولید محصولات ارگانیک هستند و نقش موثری در زمینه جلوگیری از افزایش آلودگی و جلوگیری از رشد پاتوژن*ها در دستگاه گوارش و بهبود عملکرد دام و طیور دارند.
وی با تاکید بر اینکه در این مطالعات اقدام به تولید این نوع مکمل*ها شدیم، ادامه داد: در این پروژه با استفاده از فناوری نانو پلیمرهای زیستی غنی سازی شده با اسانس*های گیاهی که دارای خاصیت ضد میکروبی هستند تولید شد.


میمند اضافه کرد: اسانس*های گیاهی استفاده شده به صورت انکپسوله در آمد و داخل پلیمرهای زیستی کردیم تا ضمن افزایش ماندگاری آنها در دستگاه گوارش دام و طیور، مواد دارویی مورد نظر در بافت هدف رها شود.


مجری طرح با تاکید بر اینکه در فرمولاسیون این مکمل دارویی از گیاهان دارویی "پونه"، "آویش"، "رازیانه" و "انیسون" استفاده شد، خاطر نشان کرد: از آنجایی که پلیمر زیستی تولید شده دارای سایز نانویی هستند قادر هستند که گستره وسیعی از میکرو ارگانیزم*ها را تحت تاثیر قرار دهند و باعث درمان بسیاری از بیماری*های دام طیور بدون نیاز به آنتی بیوتیک*ها است.


میمندی، به فرم تولید این مکمل غذایی اشاره کرد و یادآور شد: این مکمل هم به صورت کپسول و هم اسپری تولید شده است که در فرم اسپری این مکمل بر روی خوراک دام و طیور برای جلوگیری از رشد بیماری*ها، رشد قارچ*ها، پاتوژن*ها از آلودگی*های مجدد اسپری می*شود.

وی با بیان اینکه پلیمرهای زیستی در گذشته در صنایع غذایی برای نگهداری و افزایش ماندگاری میوه و گوشت تولید شده است، یادآور شد: در این پروژه از این پلیمرها در صنعت دام و طیور برای تولید محصولات ارگانیگ مورد استفاده قرار دادیم؛ چراکه امروزه به دلیل مقاومت*های آنتی بیوتیک سلامت انسان*ها در معرض خطر قرار دارد از این رو محققان به دنبال راهکارهایی برای حذف آنتی بیوتیک از خوراک دام و طیور هستند.


منبع:خبر گزاری مهر

لینک خبر : خبرگزاری مهر :: Mehr News Agency - تهدید سلامت دام با آنتی بیوتیک/ مکملهای نانو پلیمری جایگزین می*شوند