توضیحات کفاشیان در مورد استفاده از نماد یوزپلنگ توسط تیم ملی در جام جهانی

۲۱ آذر ۱۳۹۲
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به نقل از سبزپرس، علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال، بامداد امروز میهمان بخش «اصل پنجاه» برنامه «صبح به خیر ایران» بود و درباره اقدامات فدراسیون فوتبال ایران برای انتخاب یوزپلنگ به عنوان نماد تیم ملی فوتبال توضیح داد.

کفاشیان با اشاره به حضور بلاتر در پارک طبیعت پردیسان تهران و دیدار با مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست گفت: حضور آقای بلاتر، به پیشنهاد خانم ابتکار و مدیران سازمان حفاظت محیط زیست بود که در این بازدید خانم ابتکار با آقای بلاتر درباره درج نماد یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی صحبت کردند و خوشبختانه آقای بلاتر که از این دیدار بسیار خوشحال و خرسند بود از این پیشنهاد استقبال کرد.

او ادامه داد: آقای بلاتر پس از بازگشت به سوییس نامه*ای به فدراسیون فوتبال ایران نوشت و اعلام کرد که ما می*توانیم لوگوهای مورد نظرمان را برای فیفا ارسال کنیم تا در کمیته فیفا بررسی شوند و ما از این طرح روی پیراهن تیم ملی استفاده کنیم.
کفاشیان همچنین گفت: خود آقای بلاتر تاکید داشتند که برای یوزپلنگ از طرحی استفاده شود که با آرم تجاری پوما اشتباه گرفته نشود و به همین خاطر ما نیز طرح*هایی را انتخاب کردیم که بیشتر روی صورت یوزپلنگ و آن خط اشک سیاهی که روی صورت یوزپلنگ است تاکید دارد.


او تصریح کرد: طرح*های که ما آماده کردیم به همراه پیراهن طراحی شده را به فیفا فرستاده*ایم و منتظر پاسخ آنها هستیم. فیفا ضوابط صفت و سختی درباره پیراهن بازیکنان تیم ملی کشورها دارد. در طرح پیراهنی که برای آنها ارسال کرده*ایم هیچ آرم و علائمی حتی پرچم کشور هم درج نشده است. البته تمام کشورها به همین صورت هستند و پس از تصویب طرح پیراهن، کشورها می*توانند آرم و علائم مجاز را روی پیراهن*ها نصب کنند.رئیس فدراسیون فوتبال با بیان اینکه این هفته، آخرین مهلت ارسال طرح*ها به فیفا است خاطر نشان کرد: ما طرح یوزپلنگ را برای فیفا ارسال کرده*ایم که اگر تصویب شود، روی پیراهن بازیکنان تیم ملی درج خواهد شد اما اگر تصویب نشود هم جای نگرانی نیست و طبق صحبت*هایی که با اسپانسر داشته*ایم این طرح می*تواند روی پیراهن*هایی که برای هواداران تولید می*شود و یا در جاهای دیگر استفاده شود.


او افزود: با توجه به اینکه آقای بلاتر درباره نماد یوزپلنگ تیم ملی ایران دستور ویژه داده*اند جای نگرانی وجود ندارد اما این اقدامات ممکن است کمی طول بکشد چون فیفا ضوابط و مقررات خاص خود را دارد.


کفاشیان همچنین گفت: من فکر می*کنم همانطور که علاقه*مندان به فوتبال در هفته گذشته به صفحه اینترنتی لیونل مسی رفتند و پیغام گذاشتند، می*توانند به سایت فیفا بروند و درباره نماد یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی درخواست کنند. چنین مسایلی به خودمان بستگی دارد و اینکه چقدر این مسایل را پیگیری می*کنیم.رئیس فدراسیون فوتبال همچنین درباره اظهارات «علی فتح*الله زاده» مدیرعامل باشگاه استقلال تهران که از بازدید بلاتر از پارک پردیسان ابراز نارضایتی کرده بود گفت: اتفاقا روزی که آقای فتح الله زاده این مسایل را مطرح کردند، با ایشان تماس گرفتم و گفتم که این دیدار برنامه* ویژه*ای نبود و فقط یک بازدید دو ساعته بود و تداخلی با برنامه*ای دیگر نداشت.او ادامه داد: آقای فتح الله زاده خودشان به محیط زیست علاقه مند هستند و منظورشان زیر سوال بردن فعالیت*های محیط زیستی نبود.
فتح*الله زاده پس از دیدار بلاتر از پارک پردیسان گفته بود: «بهتر بود به جای آنکه آقای بلاتر را به تماشای مرغ و گوسفند ببرند، جلسه*ای برای دیدار ایشان با مدیران باشگاه*ها می*گذاشتند تا مشکلات فوتبال بررسی شود.»
علاوه بر این کفاشیان درباره هدایای تیم ملی به تیم های حریف و فیفا گفت: ما فرش*هایی را برای ارائه هدیه به فیفا و تیم*های حریف تهیه کرده*ایم که می*توانیم علاوه بر آنها، فرش*هایی را به صورت جداگانه و با تصویر یوزپلنگ تهیه کرده و هدیه کنیم.