مرغ عشق لیلیان ( نیاسا)مرغ عشق لیلیان (A g a p o r n i s lilianae)، که به مرغ عشق نیاسا نیز مشهور است، یکی از کوچک ترین مرغ عشق ها می باشد که در مقایسه با گونه های دیگر مطالعات کمتری درباره آنها صورت گرفته است . در ژانویه 2005 جمعیت این گونه کمتر از 20000 عدد برآورد شد .

زیستگاه :

مرغ عشق لیلیان بومی مالاوی، شمال غرب موزامبیک، جنوب تانزانیا، شرق زامبیا و زیمبابوه است.
این گونه در حال حاضر ساکن پارک ملی Liwonde هستند اما چند گروه دیگر نیز در جنگل های اطراف این پارک ملی زندگی میکنند .به علت تخریب محل زندگی و تولیدمثل آنها و تبدیل شدن آن به زمین های کشاورزی ، زیستگاه شان به سرعت در حال محدود شدن به پارک ملی Liwonde است.
گرچه زیستگاه باقی مانده در خارج از پارک ملی Liwonde فقط بخشی از جنگل های حفاظت شده Miombo را در بر میگیرد اما میزان از دست دادن زیستگاه های خارج از پارک ملی Liwonde به طور علمی ثابت نشده است.

گونه اصلی و زیر گونه ها :

گونه اصلی :

مرغ عشق لیلیان ( نیاسا)
نام علمی : (A g a p o r n i s lilianae)
پراکنش : جنوب شرقی آفریقا ، در امتداد دره زامبزی در موزامبیک و زیمبابوه ، زامبیا ، جنوب تانزانیا و در امتداد رودخانه شایر به سمت مالاوی

گونه های مشابه :

مرغ عشق لیلیان اغلب با مرغ عشق فیشر که کمی بزرگتر از این گونه است اشتباه گرفته میشود، در حالیکه پر و بال مرغ عشق فیشر به رنگ سبز زیتونی و پرهای کفل به رنگ آبی است . مرغ عشق نیاسا شباهت زیادی هم به مرغ عشق صورت هلویی دارد ، هرچند مرغ عشق صورت هلویی در پیشانی و گلو ، رنگ نارنجی مشخص تری دارد و فاقد حلقه سفید دور چشم است .

مشخصات ظاهری :

مرغ عشق لیلیان به طور متوسط با 13.5 سانتی متر طول (به همراه دم) و با وزن 28 تا 37 گرم یکی از کوچکترین طوطی های سرزمین آفریقا می باشد. هرچند که مرغ عشق گردن مشکی که در غرب آفریقا زندگی می کند کمی کوچکتر از مرغ عشق لیلیان است. مرغ عشق ماداگاسکار نیز که بومی جزیره ماداگاسکار در سواحل آفریقا می باشد تا حدودی کوچکتر از سایر طوطی ها است.
مرغ عشق نر و ماده لیلیان از نظر مشخصات ظاهری شبیه به یکدیگر هستند .مشخصات ظاهری مرغ عشق لیلیان بالغ :

پر و بال عمدتا به رنگ سبز
قسمت زیرین بدن سبز روشن با ته رنگ مایل به زرد
دور چشم با حلقه ای سفید رنگ متمایز شده
چشم به رنگ قرمز تیره متمایل به قهوه ای
منقار به رنگ قرمز
پیشانی و گلو به رنگ نارنجی متمایل به قرمز ، روی تاج ( بالای سر) ، صورت و قسمت بالای سینه با صورتی ترکیب شده
قسمت بالای دم به رنگ سبز
دم به رنگ سبز
پر جانبی در پایه به رنگ مشکی با حاشیه و نوارهای زرد متمایل به نارنجی در نزدیکی انتهای پر

مشخصات ظاهری مرغ عشق لیلیان نابالغ :

به طور کلی رنگ پریده تر از مرغ عشق های بالغ
سایه های متفاوتی از رنگ مشکی روی گونه
فک فوقانی (منقار) در پایه به رنگ مشکی

تولید مثل :

تولید مثل مرغ عشق لیلیان در زیمباوه از ژانویه تا فوریه و همچنین در سپتامبر و در زامبیا در ماه های ژوئن و ژوئیه رخ میدهد. آنها در شکاف درختان mopane لانه های سرپوشیده ای می سازند.
مرغ عشق لیلیان بین 3 تا 8 تخم سفید رنگ خواهد گذاشت . بعد از 22 روز جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند و بعد از 44 روز لانه را ترک خواهند کرد .

مرغ عشق لیلیان در حیات وحش :

به علت اینکه جمعیت نسبتا کوچک این گونه ممکن است در خطر انقراض باشد در لیست نزدیک به تهدید قرار گرفته اند. جاری شدن سیل در بخش بزرگی از دره زامبزی تعداد آنها را بطور قابل توجهی کاهش داده است.علاوه بر این، این گونه از نظر تعدادی از کشاورزان به عنوان آفتی برای محصولات کشاورزی شناخته شده اند . موارد مسمومیت مرغ عشق لیلیان در سالهای اخیر شدت یافته است و معلوم نیست که آنها قربانی درگیری شان با کشاورزان هستند یا اینکه شکارچیان از این سم ها برای کشتن پستانداران بزرگ استفاده میکنند که این مرغ عشق ها قربانی میشوند.

علاوه بر موارد ذکر شده ، شکار شدن توسط گونه های مهاجم، تبدیل زیستگاه آنها به زمین های کشاورزی نیز باعث کاهش جمعیت آنها شده است ، وجود تله های قانونی برای به دام انداختن تعداد زیادی از پرندگان قفسی ، باعث به دام افتادن این طوطی ها میشود، بسیاری از آنها اسیر و به صورت محلی در موزامبیک به فروش می رسند و تعدادی نیز اسیر شده و در زیمبابوه و زامبیا فروخته میشوند .

رژیم غذایی در حیات وحش :

در حیات وحش مرغ عشق لیلیان از بذر چمن و نریشت ( علفی از خانواده گندمیان ) ، ارزن، برنج وحشی، گل ها و انواع دانه ها و میوه های دیگر تغذیه میکنند.

مرغ عشق لیلیان در اسارت :

نگهداری از این گونه در اسارت مشکل است به همین دلیل در اسارت به ندرت دیده شده اند. پرورش آنها چالش برانگیز و مشکل است . بسیاری از پرورش دهندگان در سراسر جهان در تلاش برای پرورش این گونه هستند .

مقاله اختصاصی پارسی پت
مترجم :
سپیده


منابع :
www .avianweb .com
www . parrotspecies .org
www .parrots .org