گروهی از طرفداران حقوق حیوانات از سه دادگاه آمریکا درخواست ‎کرده*اند که شخصیت حقوقی شامپانزه*ها را به رسمیت بشناسند.

به گزارش
سرويس بين* الملل باشگاه خبرنگاران ؛ روزنامه "نیویورک تایمز" با انتشار گزارشی از تلاش گروه "پروژه حقوق غیربشر" برای به رسمیت شناخته شدن حقوق شامپانزه*ها خبر داد. این درخواست به وکالت از ۴ شامپانزه ارائه شده است که از نگاه این گروه دارای "حقوق اساسی قانونی" هستند.(!)

این گروه با مراجعه به دادگاه دولتی نیویورک خواستار ثبت شخصیت حقوقی برای شامپانزه*ای به نام "تومی" شده است.
در این درخواست "زندانی کردن" تومی در یک اتاقک "کوچک و نمناک" ‎در مرکز نیویورک غیرقانونی خوانده شده است. گروه "پروژه حقوق غیربشر" خواستار آزادی فوری تومی و انتقال او به پناهگاه میمون*ها شده است تا او باقی زندگی*اش را در محیطی بگذراند که به محیط زیستی طبیعی او نزدیک*تر است.


گروه یادشده از دادگاه درخواست کرده با صدور حکمی روشن کند که "شامپانزه یک شیئی نیست که در مالکیت" کسی باشد بلکه "یک شخص حقوقی خودمختار و دارای درک است که دارای حقوق اساسی است و نباید زندانی شود".
گروه غیرانتفاعی "پروژه حقوق غیربشر" در این هفته به وکالت از ۴ شامپانزه، ۴ شکایت مطرح کرده است.
شکایت از وضعیت یک شامپانزه*ی ۲۶ ساله به نام "کیکو" که ناشنواست و در یک خانه خصوصی در منطقه آبشار نیاگارا زندگی می*کند یکی از شکایت*های مطرح شده توسط این گروه است.

این گروه همچنین خبر داده است که روز پنج*شنبه درخواست مشابهی به وکالت از دو شامپانزه*ی جوان نر مطرح می*کند که "هرکولس" و "لیو" نام دارند.
این دو شامپانزه در دانشگاه "استونی بروک" واقع در "لانگ ایلند" مورد تجربه "لوکوموتیف" یا نیروی محرکه قرار گرفته*اند. مالکان دو شامپانزه تا کنون به پرسش رسانه*ها واکنشی نشان نداده*اند.