به گزارش سرویس علمی جام، به نقل از میانالی، بسیاری از خون*آشام*ها در گوشه و کنار دنیای واقعی زندگی می*کنند و علاوه بر اینکه می*توانند از خون انسان و جانداران دیگر تغذیه کنند، گاهی قربانیان خود را به بیماری*های خطرناکی آلوده می*کنند. حضور ما انسان*ها در انتهای زنجیره غذایی باعث می*شود از یاد ببریم ما هم می*توانیم نقش قربانی را در این زنجیره بازی کنیم؛ چراکه خون*آشام*های بسیاری در دنیای واقعی وجود دارند که می*توانند انسان*ها را هدف قرار دهند.


البته دیدن آنها از نمای نزدیک و واضح بدون کمک تکنیک*های میکروتصویربرداری امروزی چندان امکان*پذیر نیست.
این خون*آشام*ها علاوه بر مکیدن خون قربانیان خود می*توانند به شیوه*های دیگری هم به قربانیان خود آسیب برسانند. به عنوان مثال پشه* ببری آسیایی را در نظر بگیرید که حامل ویروس نیل غربی و تب استخوان*شکن است و می*تواند قربانیان خود را از پا درآورد.


یکی دیگر از این خون*آشام*ها ساس تختخواب است که می*تواند با هر شرایط دمایی و آب*وهوایی سازگار شود. 4 یا 5میلیمتر بیشتر طول ندارد، در اغلب نقاط جهان دیده می*شود و می*تواند تا یک سال گرسنگی را تحمل کند و آن را با ورود اولین انسان به قلمرو خود جبران کند.
این شیوه زندگی انگلی را می*توان یک تاکتیک خوب تکاملی دانست که به جانداران کوچک اجازه می*دهد از جاندارانی به مراتب بزرگ*تر، تغذیه کنند و بدون اینکه گیر بیفتند، غذایی آماده و با هضم آسان را به دست آوردند که از لحاظ تغذیه*ای بسیار باارزش است.


اين تصوير كه به كمك ميكروسكوپ الكتروني روبشي گرفته شده يك كنه گوسفند را پس از تغذيه از خون اين حيوان و متورم شدن ناشي از آن نشان مي*دهد.

در اين تصوير یک ساس تختخواب را مي*بينيد. اگر بهداشت رعايت نشود تا يك*سوم وزن بالش را مي*تواند وزن اين حشرات، پوست مرده، لاروها و فضولات آنها تشكيل بدهد.

این تصوير هم متعلق به يك خفاش خون*آشام پاپشمالو است كه اغلب انگل پرندگان كوچك است.
در اين تصوير يك كك خاكي را مي*بينيد كه در اغلب سواحل روي زمين ديده مي*شود. طول اين كك به حدود 1.5 سانتيمتر مي*رسد و اغلب شب*ها براي پيدا كردن غذا به سطح شن*ها مي*آيد.


هميشه اين حشرات نيستند كه نقش انگل را بازي مي*كنند. اين گربه*ماهي هم يك انگل ساكن آب*هاي آمريكاي جنوبي است كه مي*تواند از مجراي ادراري وارد بدن انسان شود.


خوشبختانه اين كك كاري با انسان*ها ندارد و قرباني خود را از ميان خفاش*ها انتخاب مي*كند.
اين خرمگس راه*راه يا مگس اسب كه يك خون*آشام تمام*عيار با چشم*هايي مركب است، در مناطقي از آمريكا و مكزيك ديده مي*شود.


پشه ببري آسيايي كه مي*تواند حامل ويروس نيل غربي و تب استخوان*شكن باشد.

شپشك*ها اغلب در مناطق پرجمعيت زندگي مي*كنند و گاهي در مژه*هاي قرباني رشد مي*كنند.


يك مگس تسه*تسه دارد به كمك خرطوم خود خون ميزبان را مي*مكد. اين مگس انگل بومي مناطق گرمسير آفريقا است.منبع:جام نیوز