پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی از همیاران محیط زیست مبنی بر ورود یک خودروی شاسی بلند مشکوک به منطقه حفاظت شده بیدوئیه در حوالی ساعت ۱۶، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان بردسیر در استان کرمان بلافاصله عازم منطقه شدند.
محمد سعادت نژاد کارشناس اداره محیط زیست بردسیر در توضیح ماجرا گفت: حدود یک ساعت پس از دریافت گزارش زمانی به منطقه رسیدیم که هوا در حال تاریک شدن بود.
با توجه به تاریک شدن هوا ضمن اطلاع به کلیه واحدهای مستقر در شهرستان، منطقه را محاصره کرده و در کلیه راه های خروجی به کمین نشستیم.

………………….تصویر متهم دستگیر شده با لباس های آغشته به خون در منطقه حفاظت شده بیدوئیه
سعادت نژاد افزود: پس از چندین ساعت انتظار در کمین، متوجه نور بسیار ضعیف چراغ خودرویی شدیم که از کوه سیاه به سمت جاده در حرکت بود.
خودرو مذکور که یک دستگاه پاجرو بود پس از رسیدن به حاشیه منطقه توسط یکی از کمین های محیط بانان متوقف شد و ما نیز خود را به محل رسانده و مشغول بازرسی خودرو شدیم.
در جریان بازرسی متوجه آثار خون در داخل خودرو و روی لباس یکی از دو نفر سرنشین شدیم، همچنین یک قبضه اسلحه شکاری و حدود ۱۰ گرم ماده **** شیشه از داخل خودرو کشف نمودیم اما خبری از شکار نبود.

………………………………………….تصویر لباس های آغشته به خون یکی از متهمین
کارشناس اداره محیط زیست بردسیر اظهار داشت: سرنشینان پاجرو با وجود آثار خون ادعا نمودند که به قصد شکار وارد منطقه نشده هیچ تخلفی مرتکب نشده اند.
به همراه سایر نیروها بسیج شده و در تاریکی شب به جستجوی اطراف محل دستگیری پرداختیم و نهایتا پس از یک ساعت جستجو لاشه یک راس قوچ وحشی را که در حاشیه جاده در یک مزرعه رها شده بود کشف نمودیم.
هر دو متهم بازداشت شده و پس از انتقال به اداره تحت بازجویی قرار گرفتند. متهمین در جریان بازجویی به شکار غیرمجاز اعتراف نموده و عنوان کردند در بازگشت از منطقه متوجه کمین محیط بانان شده بوده و لاشه شکار را قبل از رسیدن به مامورین از داخل ماشین به بیرون انداخته اند.

……………………….تصویر لاشه قوچ وحشی شکار شده توسط متخلفین که در کنار جاده رها شده بود
سعادت نژاد گفت: طبق گزارشات و شواهد موجود احتمال میدادیم متخلفین بیش از یک قوچ وحشی شکار کرده باشند، بنابراین دو متهم بصورت جداگانه مورد بازجویی قرار گرفتند و نهایتا یکی از آنها که مسن تر بود به شکار دو راس قوچ وحشی اعتراف نمود اما متخلف جوان تر اتهام شکار بیش از یک راس را قبول نداشت.
صبح فردا جهت بررسی بیشتر مجددا عازم منطقه شدیم و در جریان جستجوی سنگ به سنگ و دقیق منطقه، حدود چند صد متر قبل از محل توقیف خودرو، یک گونی خون آلود حاوی مقداری گوشت شکار از داخل یک مزرعه در حاشیه جاده کشف نمودیم اما سگ ها تمام محتویات داخل گونی را خورده بوده و تقریبا چیزی از گوشت شکار باقی نمانده بود.

……………………….تصویر لاشه قوچ وحشی شکار شده توسط متخلفین که در کنار جاده رها شده بود
محمد سعادت نژاد گفت: پس از آن به منظور بررسی دقیق اعترافات متهمین و اثبات شکار حداقل دو راس قوچ وحشی عازم محل وقوع شکار در ارتفاعات منطقه شدیم.
در جریان بررسی محل وقوع شکار در ارتفاعات مشخص گردید که متخلفین به روشی ناجوانمردانه با ایجاد کومه بر روی چشمه ای که آبشخور وحوش بوده است، زمانیکه دسته قوچ و میش ها برای نوشیدن آب به سر چشمه آمده بودند به سمت آنها شلیک نموده اند.
در بررسی محل وقوع شکار در اطراف چشمه و با توجه به شکمبه و اندام داخلی تخلیه شده، مشخص گردید این آثار متعلق به دو راس قوچ وحشی بوده که آثار جرم تصویربرداری و مستندسازی گردید.

………………… . رد خون و آثار به جا مانده از تخلیه اندام داخلی دو قوچ وحشی در محل وقوع شکار
کارشناس اداره محیط زیست بردسیر افزود: پس از تشکیل پرونده تخلف متهمین به جرم شکار غیرمجاز دو راس قوچ وحشی به همراه یک قبضه اسلحه شکاری و مقداری **** شیشه به دادگاه معرفی شدند.
هم اکنون با توجه به عدم شرایط طبیعی مجرمان به دلیل مصرف مواد **** و حمل سلاح، با دستور قاضی اسلحه و خودرو مجرمین توقیف بوده و مراحل رسیدگی به پرونده در دادسرا ادامه دارد.