گورامی بهشتی سیاه(Black Paradise fish)نام علمی: Macropodus spechti

نام عمومی:گورامی بهشتی سیاه

خانواده: Belontiidae
جنس:Macropodu
گونه ها: Macropodus opercularis
زیستگاه:کره ,ویتنام, چین

محل زندگی در زیستگاه:این گونه تمایل زیادی به زندگی در دشتها دارد من جمله خندقهای ابیاری,نهرها,استخرها,باتلا ها,و به طور کل مناطقی که اب دارای جریان کمی باشد را می پسندد.
تمایل به در زیستگاه دشت از جمله خندق های آبیاری، شالیزارها، نهرها، استخرها، باتلاق ها، بخش ها آهسته تر در حال حرکت از جریان دامنه و افتاده از رودخانه های بزرگتر یافت می شود.
حداکثر اندازه: در نرها تا 13 سانتی متر و ماده ها تا 10 سانتی متر
عمر مفید: 6 سال
این ماهی یک از اولین ماهیانی بود که در تجارتت رونق گرفت و همچنان به عنوان یکی از ماهینی به شمار می رود که طرفداران خوبی در سرتا سر جهان دارد. به سه گونه گورامی بهشتی معمولی و البینو و سیاه و سفید یافت می شود.
خلق و خو:نسبتا پرخاشگر(بهتر است از دو نر در یک تانک نگهداری نشود)
حداقل حجم تانک:65 لیتر
pH: 6.0 – 8.0
Hardness: 5 – 20°H

دمای مناسب:16 تا 28 درجه سانتیگراد
رژیم غذایی:همه چیز خوار,غذاهای منجمد و شرکتی و غذاهای زنده را به راحتی می خورد
تعیین جنسیت:تعیین جنسیت در این ماهی نسبتا اسان می باشد نر ها دارای رنگی پر رنگ ترو بدنی بزرگ و کشیده و باله دمی ماهی بلند تر از ماهی ماده می باشد.
تکثیر این گونه بسیار دشوار بوده نیاز به تجربه زیاد و مهیا کردن شرایط خاص را دارد.برای تکثیر این گونه ابتدا باید یک جفت ماهی بالغ و اماده تهیه شود استفاده از یک گیاه با برگهای پهن در اکواریوم به این ار کمک می کند نر اقدام به ساختن حباب در سطح بالایی تانک کرده و پس تکمیل این فرایند و ساختن اسپرم و ماده در شکم خود تخمها را اماده می کند و پس از اماده شدن هر دو ماهی نر به دور ماده پیچیده و با فشار تخمها را از شکم ماده خارج می کند و پس زدن اسپرم به تخمها انها را در دهان خود فرو کرده و در داخل حبابها قرار می دهد بهتر است پس از اتمام تخم ریزی نماده جدا شود چون اقدام به خوردن تخمها کرده و از این رو به شدت از طرف نر کتک تعقیب می شود.منابع: Black Paradise Fish – Macropodus opercularis « Aquarium Fish Paradise – Adelaide's Best Value Aquarium's, Equipment and Tropical Fish

Macropodus spechti (Black Paradise Fish) — Seriously Fish