به گزارش ایرنا از منابع خبری، اعصاب بویایی موجود در شاخک های پشه باعث می شود که این حشره به راحتی قادر به ردیابی طعمه خود باشد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که نورون های بویایی پشه به دی اکسیدکربن بازدم انسان حساس است.

نورون های بویایی پشه cpA نام دارند. تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا به سلول های بویایی پشه چند الکترود کوچک ضمیمه کرده اند و آزمایش های بویایی گوناگونی را تکرار کرده اند. نتیجه آزمایش ها نشان می دهد که علاوه بر دی اکسیدکربن، بوی ساطع شده از پوست بدن انسان نیز باعث تحریک سلول های عصبی پشه می شود.

حشره کش های رایج کنونی، مجموعه ای از سلول های بویایی پشه را مورد هدف قرار می دهد و تابحال دی اکسیدکربن که یکی از مهمترین عوامل محرک پشه است، مورد توجه قرار نگرفته بود.

پشه ناقل بیماری های خطرناکی چون مالاریا، تب زرد و تب دانگ است و روش های کنونی دفع حشرات هزینه بالایی را دربردارند و کارآمد نیستند.

محققان براین باورند که با استفاده از این دستاورد جدید، نسل بعدی حشره کش ها منجر به مشکلات تنفسی نمی شوند و با رایحه های نعناع و کارامل عرضه می شوند.

محققان زیست محیطی می گویند: اسپری هایی که برای جلوگیری از آزار حشرات مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از مهمترین عوامل تهدیدکننده محیط زیست هستند.