رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر در گفت وگو با ایرنا گفت: هفت نفر از افرادی که این پرندگان در حال انقراض را زنده گیری بودند، دستگیر شدند.
ˈمحمدانور هاشمزهیˈ افزود: دشت های شهرستان های ایرانشهر و دلگان در اواخر پاییز و فصل زمستان زیستگاه بسیار خوبی برای این پرنده مهاجر است.
وی بیان کرد: شرایط آب و هوایی در این فصل از سال موجب شده تا پرنده هوبره از مناطق سردسیر به دشت های ایرانشهر و دلگان مهاجرت کنند.


رییس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر اظهار داشت: افرادی ناآگاه و سودجو اقدام به زنده گیری این پرنده زیبا و در حال انقراض می کنند و به قیمت 10تا 15میلیون ریال به دلالان برای قاچاق به کشورهای حوزه خلیج فارس می فروشند.

هاشمزهی جریمه هر قطعه پرنده هوبره را 20 میلیون ریال ذکر کرد و گفت: بر اساس قانون با افراد سودجو که اقدام به شکار این نوع پرنده کنند برخورد می شود

وی افزود: همچنین شش نفر از افرادی که اقدام به تله گذاری برای شکار پرنده هوبره می کردند شناسایی شدند که هم اینک متواری اند و ماموران در حال پیگیری پرونده و تلاش برای دستگیری آنان هستند.

هوبره یکی از پرندگان نادر و ارزشمند حیات وحش ایران است که به عنوان گونه ای حمایت شده مورد حفاظت قرار می گیرد و در مقیاس جهانی به عنوان گونه ای آسیب پذیر در فهرست قرمز IUCN به ثبت رسیده است.

متاسفانه علاقه شیوخ عرب به شکار هوبره سبب شده است، هر ساله در فصل پاییز و همچنین فصل بهار که فصل تخم گذاری و جوجه آوری هوبره است، افراد سودجو و فرصت طلب که در قالب باندهای حرفه ای از سوی عرب ها تطمیع می شوند، این پرندگان را شکار می کنند.

منبع:زیست نیوز