فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  7
لایک لایک:  4
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1
  مدیر انجمن طبیعت و حیات وحش
  مدیر سایت گالری عکس

  تخصص
  -
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی
  تاریخ عضویت
  Oct 2012
  شماره عضویت
  10572
  میانگین پست در روز
  4.13
  تعداد ارسال ها
  7,736

  1 ثبت چوگان ایرانی به نام آذربایجان؛ ایران حتی حق اعتراض هم نداشت!  ثبت چوگان ایرانی به نام آذربایجان؛ ایران حتی حق اعتراض هم نداشت!

  جامعه > میراث فرهنگی و گردشگری - در ادامه سریال از دست دادن مفاخر و میراث معنوی و فرهنگی کشورمان و ثبت آنها به نام کشورهای دیگر، حالا نوبت چوگان رسیده بود که به نام کشور آذربایجان ثبت شود.

  فهیمه حسن میری: به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بازی چوگان در هشتمین اجلاس سالانه کمیته میراث ناملموس سازمان یونسکو بدون هیچ مخالفی در فهرست میراث ناملموس یونسکو به نام کشور آذربایجان ثبت جهانی شد و جالب اینجاست که حتی نمایندگان ایرانی حاضر در این اجلاس هم به این موضوع اعتراض نکردند.


  هشتمین اجلاس سالانه کمیته میراث ناملموس سازمان یونسکو در پایتخت جمهوری آذربایجان از روز یازدهم آذرماه با حضور 600 نماینده از 95 کشور جهان در حال برگزاری است. از ایران هم محمدحسن طالبیان، مدیر دفتر تدوین پرونده*های نامزدی ثبت جهانی ایران، یدالله پرمون، رئیس مرکز منطقه*ای میراث ناملموس یونسکو در ایران، محمدرضا مجیدی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو و مرتضی رضوانفر، معاون پژوهشی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای دفاع از پرونده طب سنتی ایران و اعتراض به ثبت چوگان به نام آذربایجان در این اجلاس شرکت کردند اما آنچه درنهایت حاصل شد ثبت چوگان به نام کشور آذربایجان بود.


  اقدامی که آذربایجانی*ها انجام دادند ثبت بدون نوبت این بازی به عنوان میراثی در خطر بود و از این طریق توانستند این بازی را در فهرست یونسکو به نام خودشان ثبت کنند و بگویند: از همه اعضا به دلیل موافقتشان با ثبت این پرونده تشکر می کنم. ثبت بازی چوگان باعث تقویت هویت آذربایجان می شود و باعث افتخار مردم آذربایجان است.
  چرا کسی اعتراض نکرد؟


  مدیر کل ثبت آثار تاریخی درباره این که چرا ایران به این موضوع اعتراض نکرد می*گوید: از آنجا که ایران عضو کمیته بین*الدول نبوده، حق اظهارنظر و رای در مخالفت با ثبت جهانی چوگان به نام کشور آذربایجان را در اجلاس میراث ناملموس یونسکو نداشت.


  اینطور که فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار معنوی، طبیعی و تاریخی به مهر گفته، چون ایران، امسال عضو کمیته بین*الدول نیست، بنابراین حق رای و اظهار نظر ندارد.


  چه کسی مقصر است؟


  در همین رابطه، معاون پژوهشی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می*گوید: دولت و مسئولین وقت سازمان میراث فرهنگی با وجود اطلاع از اقدام کشور آذربایجان هیچ کاری برای جلوگیری از ثبت جهانی پرونده چوگان به نام کشور دیگر نکردند.

  مرتضی رضوانفر با بیان این که تمام کشورها پرونده*های پیشنهادی خود را از 8 ماه قبل از اجلاس به یونسکو ارسال می*کنند، گفت: مسئولین وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با وجود اطلاع از قصد کشور آذربایجان برای ثبت جهانی چوگان هیچ اقدامی نکردند.


  رضوانفر با بیان این که فدراسیون چوگان پیشنهاد ثبت جهانی این ورزش ایرانی را به مسئولین سازمان داد اما این کار انجام نشد و به جای آن پرونده طب سنتی به صورت غیرکارشناسی تهیه و به یونسکو ارسال شد، ادامه داد: پرونده طب سنتی که به صورت کلی و غیرکارشناسی تهیه شده بود با دو اشکال جدی از سوی شورای یونسکو مواجه شد، اول اینکه پرونده به صورت کلی تنظیم شده و دنیایی از اطلاعات پزشکی را در خود جای داده است و نکته دومی که موجب شد این پرونده به کشور بازگردانده شود این بود که ارتباطی بین بخش*های مختلف آن وجود نداشت و عناصر فهرست شده ارتباط منطقی با هم ندارد، این نکته هم نباید فراموش شود که پرونده طب سنتی به صورت غیرکارشناسی و فقط به دلیل پافشاری مسئولین وقت سازمان تهیه و به یونسکو ارسال شد.
  رضوانفر یادآور شد: سازمان به مقررات موجود برای تشکیل کمیته*ای با حضور 10 دستگاه مرتبط برای انتخاب پرونده میراث ناملموس اهمیتی نداد و پرونده غیرکارشناسی طب سنتی را به یونسکو ارسال کرد که این پرونده هم عودت داده شد.


  وی تصریح کرد: با توجه به اینکه هر کشور حق ثبت یک اثر ناملموس در سال را دارد باید این کمیته* تشکیل می*شد و اولویت ثبت جهانی را مشخص می*کرد، اما این اتفاق نیفتاد و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تنهایی برای تهیه پرونده ثبت جهانی تصمیم*گیری کرد.


  نامه نجفی هم نتیجه نداد


  پیش از این هم رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نامه*ای به دبیرکل یونسکو داد و درخواست کرد این پرونده به آذربایجان بازگردانده شود.


  او در بخشی از این نامه آورده بود: پرونده* تسلیم شده توسط آذربایجان واکنش گسترده ای را در ایران به دنبال داشته است، شماری از تشکل های مردمی، اجتماعات محلی، گروه ها و همچنین حاملان منفرد این عنصر میراثی، مراتب نگرانی عمیق خود را از این موضوع ابراز کرده اند. جمهوری اسلامی ایران قویا درخواست دارد که پرونده* تسلیمی از سوی کشور آذربایجان به این کشور عودت داده شود و این کشور ترغیب شود با توجه به آنچه مطابق مستندات موجود و ارائه شده به یونسکو، عنصر نامزد ثبت یک دارایی میراث فرهنگی ناملموس چندملیتی کاملا زنده و معرف است، به جای تسلیم کردن پرونده به شکل یک پرونده* کشوری، با دعوت از کشورهای دیگری که صاحب گونه های سنتی این بازی هستند و با مشارکت این کشورها به تسلیم یک پرونده چندملیتی مشترک برای ثبت در فهرست معرف میراث فرهنگی ناملموس یونسکو در چرخه ای دیگر اقدام کند.  اما در کنار اعتراض*هایی که سایر نهادهای مدنی و دوستداران میراث فرهنگی کشورمان انجام دادند، حتی این نامه هم بی*نتیجه ماند و مثل چند اتفاق مشابه دیگر فرصت از دست رفت و چوگان ایرانی، آذربایجانی شد تا یک بار دیگر به ما ثابت شود تنها کمی غفلت کافی است تا آنچه از گذشته برایمان باقی مانده است را از دست بدهیم.


  منبع:خبر آنلاین

  لینک خبر : ثبت چوگان ایرانی به نام آذربایجان؛ ایران حتی حق اعتراض هم نداشت!
  همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​

 2. #2
  کاربر موثر

  تخصص
  كارمند
  محل سکونت
  مشهد
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهي -عروس هلندي
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  شماره عضویت
  14246
  میانگین پست در روز
  0.13
  تعداد ارسال ها
  203
  واقعا متأسفم برای ایرانی نما هایی که ملیت خودشون رو می گن ایرانی !!! جز تأسف چیزی نمی توان گفت.

 3. #3
  کاربر عالی

  تخصص
  مغازه لوازم آرایشی
  محل سکونت
  لاهیجان ( آبادان )و شیراز
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  کاسکو.عروس هلندی.سگ
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  9830
  میانگین پست در روز
  0.27
  تعداد ارسال ها
  518
  تخت جمشید هم بنام کشور دیگری ثبت شود نباید تعجب کرد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اعتراضات و انتقادات و پیشنهادات اکواریم اب شور
  توسط حسین میرنژاد در انجمن سایر گفتگو های آب شور
  پاسخ: 35
  آخرين نوشته: 17th November 2014, 12:19 AM
 2. ترک معتادی چای کاسکو من شیلا
  توسط ahmari در انجمن پرسش و پاسخ در باره طوطی ها
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 30th January 2013, 09:33 PM
 3. طرح احیای تالاب انزلی اعتبار گرفت
  توسط A & H در انجمن اخبار محیط زیست
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 5th November 2011, 01:50 PM
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd August 2011, 03:11 PM
 5. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 27th November 2010, 10:10 AM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ