مدیرکل پیش*بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور نسبت به کاهش 16 درجه*ای دما هشدار داد.

مهندس عبدالرضا امیدوار شهری روز دوشنبه درگفت*وگو با خبرنگار«محیط زیست»* خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به نقشه*های پیشیابی هواشناسی گفت: بر این اساس وزش بادهای جنوبی برای سواحل دریای خزر به ویژه سواحل عربی و استان اردبیل تا اواسط سه*شنبه ادامه خواهد داشت و در این مناطق دمای هوا افزایش می*یابد.


وی با اشاره به اینکه در روز سه*شنبه برای برخی مناطق شمال غرب این کشور وزش باد نسبتا شدید پیش*بینی می*شود افزود: از اواسط سه*شنبه بتدریج با نفوذ هوای سرد به نوار شمالی، کاهش محسوس دما در این مناطق به ویژه در سواحل دریای خزر و بارش باران و برف در شمال غرب، سواحل شمالی، دامنه*های البرز و بتدریج در روز چهارشنبه علاوه بر این نواحی در غرب دامنه*های زاگرس و شمال شرق پیش*بینی می*شود که شدت بارش در بعدازظهر سه شنبه در گیلان و در روز چهارشنبه در استان*های گیلان، مازندران، گلستان و دامنه*های زاگرس خواهد بود.


وی با تاکید بر اینکه سواحل دریای خزر نیز از بعدازظهر سه*شنبه و در روز چهارشنبه مواج پیش*بینی شده است تصریح کرد: بارش در مناطق یاد شده به تناوب تا پایان هفته ادامه خواهد داشت.
مدیرکل پیش*بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور به اخطاریه ویژه سازمان هواشناسی کشور اشاره کرد و به ایسنا گفت: براین اساس به سبب بارش شدید باران از اواخر سه شنبه و طی روز چهارشنبه در استان*های گیلان، مازندران و گلستان آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رودخانه*ها پیش بینی می*شود که در این مدت دریای خزر نیز به سبب وزش باد شدید نیز مواج و طوفانی است.


وی تصریح کرد: با افزایش 5 تا 8 درجه*ای هوا در سواحل شمالی تا اواسط روز سه شنبه و به دنبال آن با نفوذ توده هوای سرد به سواحل دریای خزر و نوار شمالی کشور، کاهش 12 تا 16 درجه*ای دما همراه با بارش برف در مناطق سردسیر این استان*ها و دامنه*های البرز موجب اختلال در تردد جاده*های کوهستانی خواهد شد.


مدیرکل پیش*بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور به وضع هوای تهران اشاره کرد و به ایسنا گفت: براین اساس روز سه شنبه آسمان پایتخت کمی ابری به تدریج با افزایش ابر و وزش باد در اواخر وقت با بارش باران و در ارتفاعات بارش برف پیش بینی شده است که حداقل و حداکثر دما در این روز با دو درجه افزایش به 10 و 18 درجه سانتیگراد بالای صفر می*رسد.


همچنین در روز چهارشنبه آسمان پایتخت نیمه ابری تا ابری همراه با وزش باد در بعضی ساعات بارش باران در ارتفاعات بارش برف پیش بینی شده است که حداقل و حداکثر دما با 8 درجه کاهش به 2 و 11 درجه سانتیگراد بالای صفر می*رسد.


به گفته وی در روز سه*شنبه استان*های آذربایجان غربی و اردبیل با حداقل دمای 5 درجه سانتیگراد زیر صفر سردترین و هرمزگان با حداکثر دمای 29 درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین استان*های کشور خواهند بود.
به گزارش ایسنا، براساس اطلاعات ایستگاه های سنجش آلودگی هوا نیز بر میزان غلظت کلیه آلاینده*ها به غیر از آلاینده اوزون نسبت به روز یکشنبه افزوده شده است که بر این اساس میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون فراتر از حد مجاز بوده و شاخص کیفیت هوای پایتخت در شرایط «ناسالم برای گروه*های حساس» قرار گرفته است.

منبع:ایسنا