پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران:
روز سه شنبه ۱۳۹۲/۹/۵ ساعت ۱۱٫۳۰ صبح یکی از افراد محلی طی تماس تلفنی با اداره محیط زیست شهرستان بردسیر اعلام می کند ۴ فرد مشکوک در منطقه یاس چمن اقدام به صید جانوری شبیه یک توله شیر نموده اند.

به دنبال این تماس نیروهای یگان حفاظت محیط زیست بلافاصله عازم محل مذکور می شوند اما متخلفین با مشاهده محیط بانان به وسیله یک دستگاه خودروی مزدا اقدام به فرار نموده و به سرعت متواری می شوند.

طی هماهنگی به عمل آمده شماره پلاک خودروی مربوطه به پلیس راه شهرستان بافت اعلام و خودروی مزدا توسط گشت سیار پلیس راه در محور بافت – برازجان توقیف و مراتب به یگان محیط زیست شهرستان های بافت و بردسیر اعلام می گردد.

پس از توقیف خودرو و حضور محیط بانان در محل، در جریان بازرسی از خودروی مذکور یک قلاده گربه پالاس از داخل گونی سفید رنگی که در خودرو مخفی شده بود کشف می گردد.

در این رابطه ۴ نفر متهم دستگیر و طی هماهنگی با مقام قضایی جهت سیر مراحل قانونی به دادگاه معرفی گردیدند.

گربه پالاس کشف شده، پس از بررسی وضعیت جسمی و اطمینان از سلامت کامل به همان نقطه زنده گیری منتقل و توسط محیط بانان در زیستگاه اصلی خود رهاسازی می گردد.

گربه پالاس با نام علمی Otocolobus manul از خانواده گربه سانان و از گونه های بسیار کمیاب و نادر کشور می باشد. دامنه پراکنش این گونه در ایران بسیار محدود بوده و نسل آن با خطر انقراض روبروست.


آغوش تو عجب جای امنیست محیط بان ! چشمان وحشت زده از چشمان مهربان تو قدردانی می کند