دانشمندان دانشگاه ام آی تی اعلام کردند که در دوران گذشته باران های اسیدی عامل اصلی قتل عام تعداد زیادی از موجودات زنده روی کره زمین بوده است.


به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، حدود 252 میلیون سال قبل، در پایان دوره پرمین اکثریت قریب به اتفاق گونه های زنده روی زمین منقرض شدند.


علت چنین انقراض عظیمی هنوز برای دانشمندان مشخص نشده و موضوع یک بحث علمی است و محققان دلایل بالقوه ای از جمله برخورد شهاب سنگ را ( شبیه به آنچه که احتمال کشته شدن دایناسورها در 186 میلیون سال قبل بوده است) مطرح می کنند.


دانشمندان آمریکایی با شبیه سازی و ایجاد مدل های آب و هوایی جهانی به این نتیجه رسیدند که باران های اسیدی که در پی فعالیت های آتشفشانی باریده خسارت عظیمی را به تنوع زیستی کره زمین در آن دوران وارد کرده اند.


محققان گفتند در آن دوران به دلیل فوران آتشفشان ها مقدار بسیار زیادی دی اکسید کربن و دی اکسید گوگرد وارد جو زمین شد و باران های اسیدی را به وجود آورد. میزان ماده فعال موجود در رطوبت جو به حدی زیاد بود که توانست لایه حاصلخیز خاک را نابود کند و موجب مرگ گیاهان و سایر موجودات زنده شود.


بر اساس این گزارش مرگ و میر رخ داده در دوره پرمین یکی از بزرگترین فجایع در تاریخ کره زمین است . در آن زمان 90 درصد موجودات دریایی، 70 درصد مهره داران زمینی و 83 درصد حشرات از بین رفتند.
به گفته محققان بازسازی بیوسفر زمین 30 میلیون سال پس از این حادثه به طول انجامید.


این یافته جدید در نشریه (Geology) منتشر شده است.


منبع:زیست نیوز