پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان در اطلاعیه ای که بر روی وب سایت رسمی این اداره منتشر شده است اعلام نموده است که تعدادی پروانه ویژه شکار کل و بز و آهو صادر خواهد کرد.


این درحالیست که این گونه ها به خصوص آهو در اکثر زیستگاه های کشور وضعیت مناسبی ندارد و جمعیت آهو در بیشتر مناطق به شدت کاهش یافته و یا از بین رفته است.


نکته قابل تامل این است که در بسیاری از مناطقی که آهو از طبیعت آن منطقه حذف شده است سازمان محیط زیست اقدام به احداث سایت تکثیر و پرورش آهو نموده و با انتقال چند راس از این گونه جانوری و صرف زمان و هزینه های فراوان در حال تکثیر آهو جهت معرفی مجدد به منطقه مربوطه می باشد!


همچنین یکی از معضلات مهم در زیستگاه های یوزپلنگ، کمبود طعمه و کاهش جمعیت آهو به عنوان طعمه اصلی یوزپلنگ می باشد به نحوی که بحث زنده گیری و انتقال تعدادی آهو از پناهگاه حیات وحش شیراحمد سبزوار به زیستگاه های یوزپلنگ همواره مطرح بوده و در حال بررسی است.
متن اطلاعیه اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان به شرح زیر است:

به اطلاع کلیه شکارچیان متقاضی دریافت پروانه شکار چهارپا می رساند اداره کل حفاطت محیط زیست زنجان در نظر دارد تعداد محدودی پروانه ویژه شکار آهو و کل و بز در مناطق تحت مدیریت خود صادر نماید، لذا جهت ثبت نام و شرکت در قرعه کشی با در دست داشتن مدارک مورد نیاز تا مورخه ۱۳۹۲/۹/۱۲ به یگان حفاظت این اداره کل مراجعه و یا مدارک خود را از طریق شماره نمابر ۰۲۴۱۵۲۴۱۰۰۵ ارسال نمایند.
شرایط متقاضی:
۱- تابعیت جمهوری اسلامی ایران
۲- متقاضیان فاقد سابقه تخلف (پرونده مفتوح یا پرونده دارای محکومیت) باشند.
۳- متقاضیان از سال ۱۳۸۹ تاکنون در هیچ یک از استان های کشور پروانه شکار چهارپا اعم از عادی و ویژه دریافت نکرده باشند.
۴- استفاده از تفنگ های سرپر و هرگونه اسلحه گلوله زنی که کالیبر آن از شش میلیمتر یا ۲۴۰ انگلیسی کمتر باشد از جمله تفنگ های خفیف کالیبر ۲۲ و همچنین همراه داشتن و استفاده از تفنگ های ساچمه زنی از قبیل کالیبر ۴۱۰-۲۰-۱۶-۱۲ و سلاح های خودکار و نیمه خودکار و غیره و استفاده از فشنگ ساچمه و چهارپاره و تک گلوله ساچمه زنی برای کلیه پستانداران بزرگ قابل شکار ممنوع است.
۵- هر متقاضی فقط می تواند در یکی از استان های کشور از یک فقره پروانه برای گونه خاص استفاده نماید و در صورت برنده شدن در قرعه کشی یک استان حق شرکت در قرعه کشی سایر استان ها را ندارد. بدیهی است در غیر اینصورت، کلیه پروانه های صادره لغو و شکارچی از دریافت پروانه محروم خواهد شد.
۶- برای متقاضیان شکارچهار پا با تیر و کمان در صورتیکه قدرت تیر و کمان آنها بیش از ۶۰ پوند باشد پس از دریافت دفترچه شناسایی ویژه حمل سلاح گلوله زنی اقدام به صدور پروانه شکار می گردد. متقاضیان شکار با تیر و کمان بدون قرعه کشی در اولویت قرار دارند.
مدارک مورد نیاز ثبت نام:
۱- اصل و کپی جواز حمل سلاح
۲- اصل و کپی شناسنامه
۳- اصل و کپی کارت ملی
۴- دو قطعه عکس ۴*۳ با زمینه سفید
۵- اصل دفترچه شناسایی شکارچیان و کپی صفحه اول آن