تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان میدهد، گربه*ها میتوانند به توسعه نسل پیشرفته واکسن ایدز منجر شوند.


به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در مطالعات قبلی، نقش مؤثر سگها برای توسعه بهداشت و سلامت انسانها مشخص شده بود؛ بطور مثال حس بویایی قوی این حیوانات قادر به استشمام سلولهای سرطانی در بدن انسان هستند.

نتایج مطالعه جدید نشان میدهد که گربه*ها نیز می توانند نقش موثری در مقابله با بیماریهای انسان ایفا کنند و این حیوانات، کلید توسعه واکسن نقص ایمنی انسان (HIV) هستند.

محققان دانشگاه فلوریدا با همکاری دانشگاه کالیفرنیا در تحقیقات خود دریافته*اند، خون گرفته شده از بیمار آلوده به ویروس HIV در مقابل پروتئین ویروس ایدز گربه واکنش ایمنی نشان میدهد.

«ژانت یاماموتو» استاد ایمونولوژی ویروسی دانشگاه فلوریدا و از نویسندگان این مطالعه تأکید میکند: ویروس نقص ایمنی گربه (FIV)* و HIV-1 دارای توالی مشابهی هستند.

در این مطالعه از سلولهای «T(تی)» استفاده شد تا توانایی آنها برای واکنش و تحریک فعالیتهای ضد ویروس HIV در مناطق کوچکی از پروتئین FIV* مورد بررسی قرار بگیرد.

محققان در حال کار بر روی واکسن ایدز مبتنی بر سلولهای تی هستند که میتواند واکنش ایمنی را در سلولهای تی یک بیمار در مقابل ویروس سندرم نقص ایمنی گربه فعال کند.

بر این اساس، ویروس ایدز گربه میتواند برای کشف مناطق ویروس ایدز انسانی مورد استفاده قرار گرفته و منجر به توسعه واکسن جدید برای مقابله با ویروس HIV شود.

نتایج این مطالعه در مجله
Virology منتشر شده است.

منبع:خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)