پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست کرج در حین گشت و کنترل در محدوده رودخانه حفاظت شده کرج، با صیادان متخلف ماهی برخورد قانونی نموده و سه نفر صیاد غیرمجاز را دستگیر نمودند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرج در این باره گفت: در اجرای ماده ۱۴ قانون شکار و صید، کلیه ادوات جرم کشف و ضبط و متخلفین پس از تشکیل پرونده، جهت پیگرد قانونی به مراجع قضایی معرفی گردیدند.


مهندس حکیمی افزود: رودخانه حفاظت شده کرج از زیستگاه های اصلی ماهی قزل آلای خال قرمز بوده و بر اساس قوانین شکار و صید و دستورالعمل های صادره از سازمان حفاظت محیط زیست، صید این گونه صرفا در فصول خاصی از سال و آن هم با کسب مجوز از محیط زیست، مجاز خواهد بود و در صورت مشاهده هرگونه تخلفات صید غیرمجاز، با متخلفین مربوطه برخورد خواهد شد.

بر اساس ماده ۶۸۰ قانون مجازات اسلامی، هر کس بر خلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حمایت شده نماید به حبس و یا جزای نقدی تعیین شده در این قانون محکوم خواهد شد.

بر اساس مصوبه هیات دولت جریمه قابل پرداخت بابت صید غیرمجاز هر قطعه ماهی قزل آلای خال قرمز معادل دویست هزار ریال می باشد.ماهی قزل آلای خال قرمز از گونه های حمایت شده کشور محسوب می شود و در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت IUCN در طبقه در آستانه انقراض (EN) قرار دارد.