تنوع باورنکردنی حیات گیاهی سیاره زمین در حال نابودی است. بنابر گزارش فائو، در حال حاضر، حدود 75 درصد از منابع ژنتیکی گیاهی سیاره زمین منقرض شده اند. افزون بر این، انتظار می رود یک سوم دیگر از تنوع زیستی موجود تا سال 2050 از بین برود.
آیا می دانستید که بیش از 4 هزار و 500 گونه سیب زمینی در جهان وجود دارد؟ همچنین، حداقل بیش از هزار گونه گیاه فلفل، 7 هزار و 500 گونه مختلف گوجه فرنگی و 7 هزار و 500 گونه مختلف سیب در سراسر جهان وجود دارند. با این وجود، تنوع باورنکردنی حیات گیاهی سیاره زمین در حال نابودی است. بنابر گزارش فائو، در حال حاضر، حدود 75 درصد از منابع ژنتیکی گیاهی سیاره زمین منقرض شده اند. افزون بر این، انتظار می رود یک سوم دیگر از تنوع زیستی موجود تا سال 2050 از بین برود. بی تردید، این مشکل کوچکی محسوب نمی شود.


متاسفانه، اکثر سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی در زمینه کشت مواد غذایی مانند گندم، برنج و ذرت به جای مواد غذایی مغذی تر صورت می گیرد و این تمرکز پیامدهای ویرانگری به همراه داشته است. نرخ چاقی طی 30 سال گذشته دو برابر شده است. خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با رژیم غذایی مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیز در کشورهای صنعتی و در حال توسعه روندی افزایشی را دنبال می کند. این در شرایطی است که بسیاری از محصولات بومی می توانند از نظر زیست محیطی پایدار بوده، امنیت غذایی را بهبود بخشیده، به جلوگیری از سوء تغذیه کمک کرده و افزایش درآمدها را موجب شوند.


به عنوان مثال، "اینست" که یکی از گیاهان بومی آفریقا محسوب می شود به تغذیه حدود 10 میلیون نفر در اتیوپی و اریتره کمک کرده است. هزاران نوع محصول بومی دیگر وجود دارند که ممکن است تاکنون نام آنها را نیز نشنیده باشید. در ادامه برخی از این محصولات غذایی که به ادامه زندگی مردم در نقاط مختلف جهان کمک کرده اند را معرفی می کنیم.

گل تاج خروس


گل تاج خروس از رشدی سریع در زمین های پست و مرطوب آفریقا برخوردار بوده و به طور معمول در توگو، گینه، بنین و سیرالئون مصرف می شود. این گیاه برگدار با آب و هوای گرم سازگار بوده و منبع غنی از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مانند کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و روی است.


دانه بونیا


دانه بونیا در فرهنگ بومیان استرالیا همواره به عنوان یک ماده غذایی برجسته مطرح بوده است. این گیاه از نظر ظاهری و مزه شبیه به شاه بلوط است.

لوبیا چشم بلبلی


منشا لوبیا چشم بلبلی در آفریقای مرکزی بوده و یکی از قدیمی ترین محصولات کشاورزی این منطقه محسوب می شود. این گیاه در برابر خشکسالی مقاوم بوده و در خاک هایی با شرایط ضعیف و نامناسب نیز رشد می کند. افزون بر خود لوبیا، برگ های این گیاه نیز مصرف می شوند.


اینست


اینست که به نام موز تقلبی نیز شناخته می شود بومی مناطق گرمسیری آفریقا است. ظاهر این گیاه شبیه درخت موز بوده، اما کاملا با آن متفاوت است. میوه این گیاه غیر قابل خوردن بوده، اما از گوشت داخل تنه و ریشه های آن استفاده می شود. مغز ساقه اینست از نظر ظاهر و مزه شبیه به سیب زمینی است.کلم فیلدر پوینتد


این نوع کلم غنی از بتا کاروتن، ویتامین های C و K و فیبر بوده و ویژگی آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد.


مارچوبه فورمبی

مارچوبه فورمبی به واسطه رنگ آمیزی زیبای خود مشهور شده که شامل پایه سفید، ساقه سبز و نوک ارغوانی می شود. این گیاه غنی از پروتئین، فیبر، ویتامین B6، کلسیم، منیزیم و روی است. این نوع مارچوبه به سنتز پروتئین کمک کرده، از دست دادن کلسیم را کاهش داده و ویژگی آنتی اکسیدانی دارد.کومارا


این گیاه که به عنوان سیب زمینی شیرین نیز شناخته می شود در بسیاری از جزایر اقیانوس آرام کشت می شود. کومارا غنی از پروتئین، ویتامین های A و C، کلسیم و فیبر است.


ماش


ماش در رژیم غذایی آسیایی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و منبع پروتئینی با ویژگی گوارش آسان است. سطوح بالای آهن در این گیاه به بهبود رژیم غذایی به ویژه برای بانوان و کودکان کمک می کند. همچنین، تولید این محصول فرصتی به منظور درآمدزایی برای کشاورزان خرده پا فراهم می کند.


بامیه


بامیه یکی از مواد غذایی پر مصرف در سوپ ها و سس ها بوده و از محبوبیت بالایی در غذاهای هندی و پاکستانی برخوردار است. این گیاه یکی از محصولات کشاورزی مهم فیلیپین، تایلند، مالزی و ویتنام محسوب می شود. بامیه غنی از ویتامین ها و مواد معدنی است.


پاپالو


پاپالو به واسطه بوی بد خود مشهور بوده و در جنوب غربی آمریکا، مکزیک و آمریکای جنوبی مصرف می شود. این گیاه به طور معمول به عنوان چاشنی استفاده می شود و از خواص دارویی مانند تنظیم فشار خون، تسکین اختلالات معده و درمان مشکلات کبدی برخوردار است. پاپالو نسبت به گرما مقاوم بوده و در آب و هوای گرم رشد می کند.

منبع:زیست نیوز