پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا بر اثر بی مهری بشر در آستانه تخریب قرار گرفته است.


به گزارش گروه استان هاي باشگاه خبرنگاران پناهگاه حیات وحش لوندویل در حوزه این شهرستان واقع شده و مساحت آن حدود یک هزار و 74 هکتار است.

از پستانداران، سمور آبی، گورکن، فک دریای خزر و شغال در این پناهگاه زندگی میکنند.

قوی گنگ، قوی فریادکش، فیل وش، اردک سیاه کاکل، اردک چشم طلایی، باکلان کوچک و بزرگ از پرندگان پناهگاه حیات وحش لوندویل هستند.


عقابها، کاکایی ها، پرستوهای دریایی، آبچلیکها، حواصیلها، سهره ها، چرخ ریسکها، گیلان شاه خالدار، پری شا هرخ، درنا و قرقاول از دیگر پرندگان حیات وحش لوندویل را تشکیل میدهند.


*حیات وحش لوندویل پناهگاه حیوانات و پرندگان


پناهگاه حیات وحش لوندویل دارای اقلیم بسیار مرطوب و معتدل با متوسط بارندگی و دمای سالانه یک*هزار و 100 میلی*متر و 15 درجه سانتی*گراد است.
این منطقه نمونه منحصر به فرد از باقی مانده جنگلهای جلگه ای هیرکانی است.

حدود 1.3 منطقه از برکه، آب بندان و تالابهای مشجر تشکیل شده و دارای گونه های مهم گیاهی نی، لویی، انار وحشی، توسکای قشلاقی ازگیل لرگ، لیلکی و تمشک و ... است.

این پناهگاه زیستگاه*های متنوع آبی و خشکی برای جانوران دارد و 125 گونه جانوری در منطقه شناسایی شده است که مهم*ترین آنها روباه معمولی، گراز، سمور آبی، سیاه کاکل، پری شاه*رخ و فک، قوی فریادکش، انواع اردک، حواصیل، گیلان*شاه خالدار و درنا است.

*پناهگاه حفاظت شده لوندویل


طول منطقه پناهگاه حیات*وحش 15 کیلومتر و عرض متوسط آن 500 متر است و از شمال به اراضی سازمان «سیاحان» از غرب به جاده آستارا، هشتپر و از جنوب به رودخانه لوندویل و از شرق به حریم قانونی دریای خزر محدود است.

در منطقه لوندویل آستارا انواع پرنده*های مهاجر که از سیبری وارد این منطقه میشوند و اردک سانان وجود دارد و تالاب ساحلی آن در پناهگاه لوندویل محلی برای مهاجرت انواع پرندگان محسوب میشود.

پرندگان از اوایل مهر به این منطقه مهاجرت کرده و سپس در بهمن آغاز به خروج از منطقه می*کنند.
پرندگان مهاجر در ابتدا به آذربایجان شرقی می*روند و پس از آن به مقصد سیبری منطقه پناهگاه را ترک میکنند.
پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا منطقه ساحلی بوده و بیشتر گونه*های پرنده*های مهاجر را در خود جای داده است.

1.3 اراضی منطقه را سیمای تالابی و بقیه نیز درختچه های جنگلی شامل انار وحشی، گوجه وحشی و ... به اشغال درآورده است.
به دلیل داشتن زمینه مساعد زیست پرندگان به ویژه قرقاول، مارال، گو.زن زرد ایرانی و... مورد حفاظت قرار گرفته است.
جاده آسفالته آستارا*ـ هشتپر در غرب اراضی عامل مهمی در جلب مسافران برای بازدید از منطقه پناهگاه حیات وحش است که خود تبعات و شرایط خاصی بر منطقه حاکم میکند.


*تخریب انارستانهای محدوده منطقه پارک حیات وحش


انارستان*های منطقه از معدود جوامع باقی مانده در سواحل خزر بوده که در بخشهای فراوانی بر اثر تجاوزات و اثرات توسعه تخریب شده است.
نزدیکی پناهگاه حیات وحش لوندویل و تالاب استیل موجب میشود تا سیستم خاصی شکل گرفته و مهاجرت بین دو منطقه در این حوزه حمایت شود.
مجاورت پناهگاه با دریای خزر خود از عوامل پشتیبانی منطقه بوده و خود در جلب گونه*های مهاجر شامل قو، فلامینگو، کفچه نوک، انواع حواصیل، چنگر و انواع گنجشک سانان و ... بسیار مؤثر است.
وجود دو پاسگاه محیط*بانی در پناهگاه*ـ پاسگاه محیط*بانی و پاسگاه طبیعت گردی از دیگر ویژگیهای پارک حیات*وحش است.


*ناامنی پارک لوندویل برای حیوانات


رودخانه «مرده*سیبلی» در داخل حیات*وحش لوندویل در این چند سال به خاطر بی*توجهی مسئولان محیط زیست تخریب شده است.
زمینهای پارک گردشگری حیات وحش هر روز تبدیل به ویلاسازی و مجتمع*های تفریحی میشود که فضای زیست محیطی را برای حیوانات ناامن کرده است.

از مهم*ترین عوامل تهدید این منطقه وجود مستثنیات و تغییر کاربری اراضی تعارضات به اراضی حاشیه تالاب، خانه*های سیبلی و و لوندویل، چرای دام، شکار و صید غیر مجاز است.

پارک حیات وحش لوندویل تبدیل به مکانی بی*پناه برای پرندگان و جانوران آن شده که نیاز به حمایت بیشتر مسئولان امر دارد.


منبع:باشگاه خبر نگاران