پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: پنج بهله پرندۀ شکاری در معرض انقراض بالابان که به طور ماهرانه ای در اتوبوسی که از کشور افغانستان به مقصد مشهد مقدس در حرکت بود جاسازی شده بود با مشارکت و همراهی مدیریت مبارزه با قاچاق کالا و ارز هنگ مرزی تایباد کشف و ضبط گردید.
رئیس حفاظت محیط زیست تایباد در این باره گفت: متاسفانه پرندگان شکاری کشف شده در شرایط بسیار نامناسب در حالیکه چشمان و بالهای آنها بسته شده بود در کف اتوبوس جاسازی شده بودند.

بالابان ها بلافاصله پس از کشف و گشودن چشم و بال هایشان، مورد معاینۀ دکتر سجادی ریاست محترم شبکه دامپزشکی شهرستان قرار گرفته اند و اقدامات اولیه درمانی جهت احیا پرندگان صورت گرفت.
محمد مظلوم پناه افزود: در این رابطه راننده اتوبوس که یک تبعه افغانی است دستگیر و روانه بازداشتگاه و اتوبوس وی که پلاک هرات افغانستان است نیز توقیف گردید.

محمد مظلوم پناه رئیس اداره محیط زیست، مامور پلیس آگاهی و دکتر سجادی رئیس شبکه دامپزشکی تایباد
وی گفت: تهمچنین در این رابطه یک نفر در کشور افغانستان به عنوان صیاد پرندگان شکاری و یک نفر در مشهد به عنوان خریدار و رابط انتقال به کشورهای حاشیه خلیج فارس شناسایی شده اند که تلاش برای دستگیری سایر اعضای این باند ادامه دارد.
متهم با وارد کردن پرندگان یاد شده از کشور افغانستان، قصد انتقال به مشهد و سپس به کشورهای شیخ نشین حاشیه خلیج فارس را داشت که توسط یگان حفاظت و هنگ مرزی دستگیر شد.

رئیس حفاظت محیط زیست تایباد اظهار داشت: طی ۲ ماه گذشته این سومین محموله پرندگان شکاری است که از دست قاچاقچیان بین المللی کشف می شود و در این خصوص تاکنون ۱۲ بهله از این پرندگان ارزشمند که عموما به قیمت گزافی بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان در کشورهای حاشیه خلیج فارس به فروش می رسد کشف و ضبط شده است.

مظلوم پناه این موفقیت را مرهون تعامل مقامات قضایی، فرماندهی هنگ مرزی و نیز شبکه دامپزشکی شهرستان دانست و از همکاری آنان تقدیر و تشکر کرد.
بالابان در لیست سرخ (Red list) اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) و در طبقه گونه های در معرض خطر انقراض (EN) قرار دارد.

……………………………پنج بهله بالابان کشف شده از قاچاقچیان حیات وحش در تایباد
زنده گیری، شکار و قاچاق بالابان به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه ارزشمند کشور را در آستانه انقراض قرار داده است.
پرندگان شکاری به شدت مورد علاقه قوش بازان عرب می باشند. شیوخ عرب با آموزش این پرندگان از آنان برای شکار، به خصوص شکار هوبره استفاده می کنند.

…………………………………………..اتوبوس توقیف شده حامل پرندگان شکاری
قانونگذار به استناد تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، برای هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده که بمدت ۳ سال می باشد، جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال در نظر گرفته است.

همچنین علاوه بر مجازات فوق جریمه قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک از پرندگان شکاری شاهین، بالابان، بحری، طرلان و لاچین ۲۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.