آبشار توف اسپید، ایذه


نام آبشار: آبشار توف اسپید


آبشار توف اسپید در موقعیت جغرافیایی N313409 E500656 در استان خوزستان واقع است.


این منطقه شامل دو آبشار بزرگ است که به آبشارهای اول و دوم توف اسپید شهرت دارند. این آبشارها در منطقه حفاظت شالو و مونگشت در استان خوزستان قرار دارند و از ارتفاعات این منطقه سرچشمه میگیرند. آبشارهای تف اسپید یا توف سفید در 34 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ایذه در میان صخره هایی عظیم قرار گرفته اند.


در فصل زمستان و سردشده هوا این آبشارهای یخ زده و مناظر زیبایی ایجاد می کنند. این آبشارها از طریق شهرستان ایذه، مسیر صعود به قله مونگشت از دره شناز و گردوسون قابل دسترسی هستند.
منطقه حفاظت شده شالو و منگشت با مساحت ۱۲۹۹۱ هکتار واقع در استان خوزستان، شهرستان ایذه در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد. قسمت عمده منطقه کوهستانی برفگیر و ارتفاع آن بین ۷۸۰ تا ۳۲۰۰ متر از سطح دریاست.


متوسط دما و بارندگی سالیانه ۲۲ درجه سانتیگراد و ۵۵۰ میلیمتر موجب تشکیل اقلیم نیمه مرطوب معتدل در ناحیه شده اند. رودخانه پرآب کارون در شرق منطقه جریان دارد. منطقه با پوشش جنگلی بسیار خوب و زیبا از غنای زیستی جانوری و گیاهی خوبی برخوردار است. بلوط ایرانی گونه درختی شاخص و غالب منطقه به شمار میرود. علاوه بر آن گونه های بنه، کلخنگ، انجیر و کیکم در منطقه می*رویند.


گونه های مهم جانوری منطقه عبارتند از: پلنگ، خرس قهوه ای، سنجاب ایرانی، کبک، تیهو، کمرکلی، سنگ چشم و دارکوب.

جلوه های زیبای طبیعی، وجود رودخانه کارون در نزدیکی منطقه و راه های دسترسی مناسب، زمینه فعالیتهای گردشگری را در منطقه فراهم نموده اند. کوهستان منگشت در شهرستان*های لردگان و ایذه، مرکب از کوههای تنوش، ناشلیل، زردحلقه، نشا، سه پران، سرچاه، قوچه، بدرنگان، برآفتاب، کله، کلمه و دوزرد قرار دارد. بلندترین قله این کوهستان سه هزار و ششصد و سیزده متر ارتفاع دارد که در ۵۵ کیلومتری جنوب شرقی ایذه و در پنجاه و دو کیلومتری گرمان و در سیزده کیلومتری شمال غربی روستای لیراب واقع شده است.

رودخانه های هلایجان، آب زردک، صیدون از دامنه های غربی، لیراب و سمه از دامنه جنوبی، خرسان و کارون از دامنه های شرقی این کوهستان سرچشمه میگیرند. بخش عظیمی از این کوهستان را جنگلهای نسبتاً انبوه پوشانیده و در انتهای آن دریاچه ای به نام «بوندان» ایجاد شده است.