پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش انجمن یوزپلنگ ایرانی، در میان افراد تقدیر شده در همایشی که اخیرا توسط این انجمن برای پیشبرد حفاظت از یوزپلنگ در ایران برگزاری شد، دو نفر حضور داشتند که کمتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفتند.

این دو نفر، پوردل نژاد راوری از شهرستان راور کرمان و مجتبی ایلخا نی از منطقه حفاظت شده درونه خراسان رضوی بودند که طی سال های اخیر، گوسفند و شترهای خود را در اثر حمله گربه سانانی مانند یوز و پلنگ از دست دادند.……………
..
تصویر: بز اهلی کشته شده توسط یوزپلنگ در منطقه حفاظت شده درونه در خراسان رضوی


با این حال آنها هیچگاه دست به اسلحه نبرده و علی رغم خسارت جدی، این گونه های ارزشمند را از بین نبرده و به آنها آسیبی وارد نکرده اند.…………

….
تصویر: بز اهلی کشته شده توسط یوزپلنگ در منطقه حفاظت شده درونه در خراسان رضویدرعین حال سازمان محیط زیست تلاش نمود تا با گزارش رسمی این وقایع بخشی از خسارت آنها را جبران نماید ولی کمبود منابع مالی و طولانی بودن روند کارهای اداری باعث شد تا این پروسه با دشواری و کندی روبرو گردد.

……………

تصویر ماده یوزپلنگی که در منطقه حفاظت شده درونه به دام های اهلی روستاییان حمله کرداز همین رو بواسطه احساس مسئولیت و قانون مداری این افراد، همچنین عدم تلاش آنها برای ازبین بردن این گربه سانان نادر، در همایش یوزپلنگ ایرانی از ریاست سازمان حفاظت محیط زیست جوایزی نقدی و لوح یادبودی به امضای خانم دکتر ابتکار دریافت نمودند.

………

….
تصویر ماده یوزپلنگی که در منطقه حفاظت شده درونه به دام های اهلی روستاییان حمله کرداین افراد می توانند کارشناسان خبره ای برای انجام بررسی و ارزیابی وضعیت جانوران در این مناطق بوده و مشارکت آنها لازمه هرگونه تلاش و برنامه حفاظتی می باشد.


..
تصویر: گفتگو برای مکان یابی جهت کارگذاری دوربین های تله ای با همکاری محیط بانان و دامداران در راور


لازم به ذکر است که صحت ادعای آنها پیش از این مورد بررسی و تأیید دقیق گرفته بوده است. این افراد خود بسیار به طبیعت علاقمند بوده و درعین حال تجربه و دانش بالایی به سبب حضور مستمر در عرصه های طبیعی دارند، از همین رو جلب مشارکت آنها برای حفاظت از یوزپلنگ بسیار ضرورت دارد.


تصویر دو دامداری که به دلیل آسیب نرساندن به یوزپلنگ های مهاجم در همایش یوز آسیایی مورد تقدیر قرار گرفتند


باید بخاطر داشت که نمی توان از همه دامداران انتظار چنین رفتاری را داشت و ممکن است در صورت عدم حمایت از دامداران و عدم پرداخت خسارات وارده به آنها، مواردی از تعارض گربه سانان بزرگ جثه مانند یوز و پلنگ به دامهای اهلی منجر به از بین رفتن این جانوران توسط افراد محلی گردد.


اهدا لوح تقدیر به پوردل نژاد راوری دامدار منظقه راور کرمان توسط معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست


متأسفانه طی سال های اخیر حدود ۵ یوزپلنگ آسیایی در مناطق مختلف کشور قربانی این تعارض شده اند. از همین رو حل این معضل که روبه افزایش نیز هست، نیازمند توجه جدی تر از سوی مسئولین می باشد.منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران