45 تالاب و دریاچه ایران در وضعیت بحرانی
معصومه ابتكار معاون رئيس جمهور و رياست سازمان حفاظت محيط زيست كشورمان در افتتاحيه کنفرانس بین المللی تغييرات آب و هوايي در ورشو سخنراني کرد.

وی در سخنان خود بر اين نكته تاكيد داشت كه گرم شدن كره زمين و تغييرات آب و هوايي پديده اي جهان شمول است و مواجهه با آن نيازمند وجود اراده قوي از سوي همه كشورها و اتخاذ راه كارهايي مفيد و عملياتي است. براي رويارويي با اين موضوع بايد سياست هاي توسعه جهاني از راه كارهاي صرفا سود محورانه و خودخواهانه فاصله گرفته و كليه فعاليتهاي توسعه اي با نگاه انسان مدارانه و با هدف دستیابی به اهداف جمعی بشریت انجام شوند. از همين رو توجه به توسعه پايدار در كانون اوليت هاي دولت جمهور اسلامي ايران و شخص دكتر روحاني قرار گرفته است.

معاون رئيس جمهور كشورمان در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به آسیب پذیری رو به تزاید منطقه خاورمیانه به دلیل مواجهه با پدیده تروریزم خشونت و مداخلات نظامی و جنگها در مقابل صدمات زیست محیطی خشکسالی های مستمر و گرد و غبار و دسترسی محدود به منابع آبی را از چالشهای مهم برشمرد و اظهار داشت: تحريم هاي غير قانوني و بي هدف كه بر جمهوري اسلامي ايران تحميل شده نیز مشكلاتي را براي پيشبرد و توسعه طرح هاي بهينه سازي انرژي و كاهش آلاينده ها به وجود آورده است و تحریمهای نفتی علیه ایران و دیگر اقدامات تبعیض آمیز و مغایر با مفاد توافقات پیشین مربوطه تبعات زیست محیطی قابل توجهی را بوجود آورده و ظرفیتهای گرمایش جهانی زمین را افزایش داده است.

وی افزود: بيش از 45 درياچه و تالاب کشورمان در وضعيت بحراني قرار دارند و بخصوص درياچه هاي هامون و اروميه نقش اكو سيستمي خود را از دست داده اند و اين موضوع باعث شده است نگراني هاي جدي درخصوص فعاليتهاي كشاورزي ، امنيت غذایي و ملاحظات بهداشتي به وجود آيد.
رياست سازمان حفاظت محيط زيست كشورمان همچنين عنوان داشت: جمهوري اسلامي ايران براي مقابله با بحران تغييرات آب هوايي پيشنهاد میزبانی مركز منطقه اي نظارت و آگاه سازي را مطرح نموده ، تا به وسيله آن و با همكاري نهادهاي بين المللي و كشورهاي منطقه گامی در این مسیر بردارد.


خاطر نشان می سازد کنفرانس بین المللی تغییرات اب و هوایی با حضور هیاتهای 192 کشور دنیا و با حضور بان کیمون دبیر کل سازمان ملل متحد و حضور 91 وزیر محیط زیست و چندین هیات عالیرتبه دیگر در ورشو پایتخت لهستان برگزار می شود. هیات کشورمان در این اجلاس متشکل از نمایندگان تعدادی از وزارتخانه ها و نهادهای ذیربط دیگر است . همچنین قریب به نه هزار تن از فعالان محیط زیست و نمایندگان جامعه مدنی و سازمانهای مردم نهاد از سراسر دنیا در این اجلاس و برنامه های جانبی آن که تا پنج روز ادامه خواهد داشت حضور دارند.

گفتگوی ابتکار با رئیس جمهور لهستان

در حاشیه ضیافت شام وزیر محیط زیست لهستان به افتخار روسای هیأت های شرکت کننده در کنفرانس بین المللی تغییرات آب و هوایی، خانم دکتر ابتکار معاون رئیس جمهور کشورمان و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اقای کوموروفسکی رئیس جمهور لهستان دیدار و گفتگو نمود.

ابتکار علاوه بر اشاره به تحولات اخیر کشورمان و اولویتهای دولت جدید با اشاره به سابقه همکاریهای زیست محیطی دوکشور بر آمادگی کشورمان برای توسعه و تقویت همکاریهای فیمابین تاکید نمود.
برانیسلاو کوموروفسکی نیز متقابلا ضمن ابلاغ سلام به اقای دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان و یاداوری روابط دیرین و چند صد ساله ایران و لهستان با مثبت ارزیابی کردن تحولات دیپلماتیک اخیر نسبت به تقویت و توسعه بیش از پیش مناسبات دوجانبه با ایران ابراز امیدواری نمود.

یادآوری می کند وزیران خارجه ایران و لهستان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در مهرماه در نیویورک با یکدیگر ملاقات نموده و وزیر خارجه لهستان به منظور ازسرگیری مشورت های سیا سی دو کشور در مسائل دوجانبه و بین المللی به تازگی معاون خود را راهی تهران نموده بود.


منبع:زیست نیوز