نگهداری توله شیر در منزل به عنوان حیوان خانگی تفریح جدید مرفه نشینها شده است.

دامپزشک کلینیک باز پروری پردیسان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران عنوان کرد: متاسفانه به دلیل عدم فرهنگ سازی درست طی سالهای گذشته شاهد تغییر ذائقه مردم شده ایم، حالا مردم تمایل دارند به جای نگه داری از پرنده درمنزل، توله شیر نگه داری کنند.

دکتر معماریان دلیل تمایل مردم به نگه داری از حیات وحش را عدم آگاهی دانست و افزود:متاسفانه خیلی از شهروندان نمیدانند که چه حیواناتی را نباید در منزل نگه داری کنند و این مسئله در بین آنها تفکیک نشده است.

وی ادامه داد: در بسیاری از مواقع علاقه نابجا در شهروندان به حیوانات ، آسیب های جبران ناپذیری وارد می کند که در این راستا باید اول جلوی قاچاق حیات وحش گرفته شود و بعد با فرهنگ سازی مردم آگاه شوند.

دامپزشک کلینیک باز پروری پردیسان تغذیه نامناسب را یکی از عوامل آسیب به حیات وحش برشمرد و اظهار داشت: امکان دارد هر کسی از غذای هر حیوان مطلع نباشد بطور مثال زمانی که یک توله شیر در بچگی در اسارت بزرگ می شود و از همان زمان که از مادر جدا شده، زمانی که باید شیر می خورده گوشت خورده است زمانی که بزرگتر می شود دچار نرمی استخوان می شود.


وی در ادامه افزود: یک شیر در طبیعت لاشه کامل طعمه خود را با امحا و احشا میل می کند و تمام مواد مورد نیاز بدنش را اینگونه تامین می کند ، اما تغذیه نا مناسبی که از سوی صاحبان شخصی به آنها داده می شود آسیبی به آنها وارد می کند که دیگر قابل جبران نیست.

دامپزشک مرکز باز پروری پردیسان با اشاره به افزایش قاچاق حیات وحش خاطر نشان کرد: بیشتر پرنده های شکاری که به پردیسان منتقل می شوند قاچاق هستند که متاسفانه دیگر نمی توانند به طبیعت برگردند، حیواناتی که حمل و نقل آنها آسان تر است اما خوشبختانه قاچاق دیگر گونه ها امسال تا حدی کاهش داشته است که باید مسئولان نسبت به کنترل آن اقدام کنند.